Aktualności - nauka

Wykłady jubileuszowe w Muzeum Dyplomacji

Wydział Historyczny UKW wraz z Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego (ul. Berwińskeigo 4) rozpoczął cykl wykładów inaugurujących obchody 25-lecia istnienia Muzeum.

Pierwszy wykład odbył się 2 marca br. - minister, chargé d’affaires Bogdan Wrzochalski wygłosił wykład: Szef placówki dyplomatycznej w randze charge d affaires. Uwarunkowania prawno-międzynarodowe, historyczne i polityczne.

Dr Bogdan Wrzochalski ‒ chargé d’affaires RP w Słowacji (2007 ‒ 2008), wieloletniego pracownika Ministerstwa Spraw Zagranicznych, pełniącego służbę dyplomatyczną, m.in. w Berlinie Zachodnim (1989 ‒ 1990), Berlinie (1990 ‒ 1993), Bratysławie (1996 ‒ 1997) i ponownie w Berlinie (1997 ‒ 2001). Dr Bogdan Wrzochalski był pierwszym radcą w Departamencie Europy MSZ (2001 ‒ 2004), radcą-ministrem i kierownikiem Wydziału Politycznego MSZ (2010 ‒ 2012). W latach 2010 – 2012 kierował aplikacją dyplomatyczno-konsularną w MSZ, a także prowadził wykłady dla pracowników MSZ z historii dyplomacji polskiej II RP oraz PRL.

Bogdan Wrzochalski przekazał do zbiorów swój paszport dyplomatyczny! Kolekcja dokumentów korpusu służby zagranicznej powiększyła się o kolejny cenny nabytek.

Druga debata odbyła się 6 marca br. - była to dyskusja panelowa pt. W obliczu Zagłady. Rząd RP na uchodźstwie wobec Żydów 1939-1945 z udziałem redaktora Piotra Długołęckiego z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych w Warszawie, prof. dra hab. Jacka Tebinki z Uniwersytetu Gdańskiego oraz pracowników UKW: prof. dra hab. Andrzeja Zaćmińskiego i dra hab. Tomasza Kawskiego, prof. uczelni.