Zdolności adaptacyjne dębu szypułkowego do zmian klimatu powiązane są ze zmiennością genetyczną gatunku
Dr Joanna Meger, Katedra Genetyki, Wydział Nauk Biologicznych
Pracownicy Katedry Genetyki Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy we współpracy z naukowcami z Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku przeprowadzili nowatorskie badania nad dębem szypułkowym (Quercus robur L.), które mogą przyczynić się do ochrony tego gatunku w obliczu zachodzących zmian klimatycznych.
Celem badań było zbadanie różnorodności genetycznej genów powiązanych z fenologią wiosenną u drzew dębu szypułkowego wywodzących się z sześciu populacji w Polsce.
W wyniku badań zidentyfikowano 389 genów powiązanych z lokalizacją geograficzną, klimatem i fenologią drzew, które mają wpływ na lokalną adaptację gatunku do warunków środowiskowych. Wyniki badań jednoznacznie pokazały, że populacje dębu szypułkowego we wschodniej części Polski są najbardziej wrażliwe na zmiany klimatyczne. Odkrycia te mogą być pomocne w działaniach zmierzających do zachowania różnorodności genetycznej dębu szypułkowego i wzmocnienia odporności ekosystemów leśnych na zmiany klimatyczne.
Badania przeprowadzono w ramach projektu NCN MAESTRO, kierowanego przez prof. Jarosława Burczyka. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie BMC Genomics:
Meger, J., Ulaszewski, B., Chmura, D.J., Burczyk, J. (2024) Signatures of local adaptation to current and future climate in phenology-related genes in natural populations of Quercus robur. BMC Genomics 25:78. doi.org