Centrum Informacji i Promocji Śródlądowych Dróg Wodnych w Bydgoszczy
Podsumowanie VI Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Żegludze i Drogach Wodnych Podsumowanie VI Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Żegludze i Drogach Wodnych

Podsumowanie VI Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Żegludze i Drogach Wodnych

W dniu 8 kwietnia 2022 roku miał miejsce finał VI Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Żegludze i Drogach Wodnych. Organizatorami konkursu była Katedra Rewitalizacji Dróg Wodnych, Instytutu Geografii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Centrum Informacji i Promocji Śródlądowych Dróg Wodnych w Bydgoszczy.

Olimpiada, jak to miało miejsce we wcześniejszych edycjach, skierowana była do uczniów szkół średnich, których profil nauczania związany jest z żeglugą morską i śródlądową, hydrotechniką oraz melioracjami. W tym roku ze względu na remont budynku Instytutu Geografii, dzięki uprzejmości władz odbyła się ona w Centrum Edukacji Kultury Fizycznej i Sportu UKW.

Celem konkursu było popularyzowanie wiedzy o drogach wodnych i morzu, transporcie wodnym,  żegludze, żeglarstwie, polskich i europejskich rzekach, kanałach, ich znaczeniu gospodarczym i rozwojowym, walorach turystycznych wód powierzchniowych, aspektach ekologicznych i prozdrowotnych turystyki wodnej.

Po wewnętrznych eliminacjach przeprowadzonych w dziesięciu szkołach w całej Polsce, w II etapie Olimpiady wzięło udział  35 uczniów. Przybyłych gości powitał dr. hab. Zbigniew Podgórski prof. uczelni - Dyrektor Instytutu Geografii UKW, a uroczystego otwarcia dokonał w imieniu JM Rektora Dyrektora Kolegium III dr inż. Grzegorz Zycha prof. uczelni

Jury konkursu stanowili:

• przedstawicielka Ministerstwa Infrastruktury Pani Marta Kunicka, Naczelnik Wydziału Dróg Wodnych w Departamencie Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej,
  • przedstawiciel Wód Polskich Pana Szymon Grzegorzewicz, Kierownik Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej PGW Wody Polskie w Bydgoszczy,
  • pracownik Katedry Rewitalizacji Dróg Wodnych Instytutu Geografii UKW w Bydgoszczy, Pani dr inż. Marta Schoeneich

Po etapie pisemnym, do ścisłego finału - etapu ustnego, awansowało 8 najlepszych uczniów. W ich gronie znalazło się: 2 uczniów z Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej ze Szczecina, oraz po 1 z przedstawicieli: Zespołu Szkół Morskich im. Polskich Rybaków i Marynarzy w Kołobrzegu, Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej im. Bohaterów Westerplatte z Kędzierzyna-Koźla, Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu, Zespołu Szkół Zawodowych w Ostródzie im. Sandora Petöfi,  Zespołu Szkół Morskich w Darłowie oraz Zespołu Szkół Handlowych im. Marii Dąbrowskiej w Bydgoszczy

Po trzech rundach pytań ze strony Jury udało się wyłonić laureatów VI Olimpiady. Zostali nimi:

•  I miejsce – Dominik Tiso z Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej ze Szczecina,
  • II miejsce – Igor Kwiatkowski z Zespołu Szkół Morskich im. Polskich Rybaków i Marynarzy w Kołobrzegu
  • III miejsce – Tomasz Janowczyk z Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej ze Szczecina.

Zwycięzca Olimpiady zapewnił również nagrodę dla swojej szkoły, którą odebrała Pani Diana Kotkowska. Należy podkreślić, że w tym roku Pani Dianie udało się tak dobrze przygotować uczniów, że na podium znaleźli się jej dwaj podopieczni. Gratulujemy sukcesu!

Pozostałymi laureatami ścisłego etapu finałowego zostali:

• IV miejsce – Miłosz Glanc (Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej im. Bohaterów Westerplatte w Kędzierzynie-Koźlu),
  • V miejsce – Kornelia Zalewska (Zespół Szkół Zawodowych w Ostródzie im. Sandora Petöfi)
  • miejsca VI-VIII: Marcin Marszałkiewicz (Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu), Paulina Ladach (Zespół Szkół Morskich w Darłowie), Julia Lada (Zespół Szkół Handlowych im. Marii Dąbrowskiej w Bydgoszczy)

GRATULUJEMY!

Wydarzenie zostało objęte Patronatem honorowym przez:

Instytucje te wraz z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zapewniły nagrody i upominki dla uczestników.

Nagrody główne dla laureatów ufundowali:

• Związek Miast i Gmin Nadnoteckich,
  • Związek Polskich Armatorów Śródlądowych,
  • Miasto Bydgoszcz oraz
  • Port Gdańsk S. A.,
  • Ministerstwo Infrastruktury - nagroda dla najlepszej szkoły

Już teraz zapraszamy za rok, na VII Ogólnopolską Olimpiadę Wiedzy o Żegludze i Drogach Wodnych!

Komitet Organizacyjny
dr Hubert Rabant