Centrum Informacji i Promocji Śródlądowych Dróg Wodnych w Bydgoszczy
Podsumowanie konferencji „River sediment quality and quantity” Podsumowanie konferencji „River sediment quality and quantity”

Podsumowanie konferencji „River sediment quality and quantity”

Na Wydziale Nauk Geograficznych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy odbyła się w dniach 17-21.10.2022 r. międzynarodowa konferencja poświęcona osadom rzecznym - „River sediment quality and quantity”. Jej współorganizatorami byli: Międzynarodowe Stowarzyszenie Hydrologów (IAHS) skupiające przeszło 10 tys. hydrologów ze 150 państw, Komisja ds. Erozji Kontynentalnej (ICCE) działająca przy IAHS oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Badaczy Procesów Erozyjnych i Sedymentacyjnych (WASER). Wydarzenie zostało także objęte patronatem JM Rektora UKW, prof. dr hab. Jacka Woźnego.

Konferencję organizowano w systemie hybrydowym. Pierwsze dwa dni programu obrad obejmowały trzy naukowe sesje tematyczne:

• Sesja 1: Badania ilościowe osadów.
  • Sesja 2: Jakość osadów - geochemia, składniki pokarmowe, zanieczyszczenia, pojawiające się problemy.
  • Sesja 3: Oddziaływanie osadów na hydromorfologię i zagospodarowanie koryt rzecznych.

W obradach uczestniczyli prelegenci reprezentujący jednostki naukowe oraz zaproszeni eksperci z całego świata.
Wyniki badań na miejscu zaprezentowali następujący uczestnicy: Conrad Brendel z Instytutu Hydro-Meteo (Szwecja); Sarah Mager z Uniwersytetu w Ontago (Nowa Zelandia); Karen Rojas-Gomez z Helmholtz-Centrum Badań Środowiskowych (Niemcy); Prezydent ICCE, Paolo Porto z Uniwersytetu w Kalabrii (Włochy); Artur Magnuszewski z Uniwersytetu Warszawskiego (Polska) oraz Michał Habel, Dawid Szatten, Halina Kaczmarek, Marcin Hojan, Marta Schoeneich i Marta Brzezińska z UKW.

Prezentacje online wygłosili następujący uczestnicy: Yoshifumi Wakiyama z Uniwersytetu w Fukushimie (Japonia), Gabriela Morosanu z Uniwersytetu w Bukareszcie (Rumunia), Paweł Prokop z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN (Polska), Reeves M. Fokeng z Uniwersytetu z Bamendy (Kamerun), Stanisław Zaborowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (Polska) oraz Łukasz Wiejaczka z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN (Polska).

Ponadto zaproszono ekspertów krajowych i zagranicznych do wygłoszenia referatów na miejscu oraz online: Zygmunta Babińskiego z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego – wykład otwierający, Rituparnę Acharyya z Living Delta i Science For Sustainability Pvt. Ltd. (Indie), Abdulvaheda Darvishana z Uniwersytetu Tarbiat Modares (Iran), Alexisa Loukou Brou z Uniwersytetu im. Jean Lorougnon Guede (Wybrzeże Kości Słoniowej), Mohda Yusoffa Ishaka z Uniwersytetu w Putrze (Malezja), Munyaradzi Manjoro z Uniwersytetu Sol Plaatje (Republika Południowej Afryki), Sandrę Bayonne Padou z Uniwersytetu im. Marien Ngouabi (Republika Kongo), Leszka Kaczmarka z Politechniki Koszalińskiej, Damiana Ciepłowskiego z Inspektoratu Ochrony Środowiska (Polska), Alberto Bosino z Uniwersytetu Milano-Bicocca (Włochy), Imrana Aziz Tunio z Departamentu Nawadniania i Energetyki Sindh (Pakistan), Łukasza Pierona z PGW Wody Polskie, Bonheura Matsouele Nzonzi z Uniwersytetu im. Marien Ngouabi (Republika Kongo) oraz Grzegorza Cerkowniaka z Instytutu Budownictwa Wodnego PAN (Polska).

Trzeci dzień obrad zatytułowany „Inland Waterways Development in Middle-East Europe” zorganizowano wraz z Centrum Informacji i Promocji Śródlądowych Dróg Wodnych w Bydgoszczy. Były to otwarte obrady dla wszystkich zainteresowanych praktyków w zakresie wykorzystania wód rzecznych. Tematami przewodnimi dwóch sesji były m.in. plany rozwoju śródlądowych dróg wodnych w Polsce oraz nowe zrealizowane inwestycje m.in. Przekop Mierzei Wiślanej. Dla uczestników wygłoszone zostały następujące wykłady zamawiane u krajowych ekspertów: Monika Niemiec-Butryn z Ministerstwa Infrastruktury: Assumptions and plans for the development of inland waterways in Poland; Piotr Durajczyk z Urzędu Żeglugi w Szczecinie: Implementation of the river information system (RIS) on inland waterways in Poland; Agnieszka Baranow z Urzędu Morskiego w Gdyni: Vistula Spit Canal - general layout of investment oraz Małgorzata Robakiewicz z Instytutu Budownictwa Wodnego PAN: Applicability of physical models in hydraulic engineering.

Sesja posterowa była okazją do zaprezentowania swoich wyników badań przez młodych pracowników naukowych UKW, m.in. Monikę Szymańską-Walkiewicz, Natalię Mrozińską, Martynę Bąkowską-Hopcia i Mikołaja Matelę.

W programie kulturalnym przygotowanym dla uczestników konferencji znalazły się m.in. zwiedzanie Bydgoszczy z przewodnikiem Bydgoskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej „ByLOT”, rejs statkiem w centrum miasta, a także wycieczka pokonferencyjna szlakiem Wisły do ujścia i na Przekop Mierzei Wiślanej (20-21.10.2022 r.).

W ramach konferencji przygotowano Zeszyt Abstraktów z pracami uczestników i zaproszonych ekspertów w wersji online. Dostępny do pobrania na stronie konferencji Uczestnicy mają również możliwość zgłaszania manuskryptów do specjalnych wydań pokonferencyjnych dwóch czasopism:

1. International Journal of Sediment Research - Special Issue "Past, Present, and Future of River Sediment Quality", Elsevier (Impact Factor 3.259) https://www.journals.elsevier.com/international-journal-of-sediment-research
  1. Journal "Hydrology, hydrochemistry and hydroecology" - Special Issue "River sediments", wydawca Uniwersytet Tarasa Szewczenki w Kijowie https://hydro-chemistry-ecology.knu.ua/en/ ISSN: 2306-5680

Media o wydarzeniu:

TVP 3 Bydgoszcz