Przedstawiciele kilkudziesięciu muzeów uczelnianych z całej Polski spotkali się w imponującym kampusie Politechniki Łódzkiej na trzydniowej konferencji naukowej poświęconej dziedzictwu akademickiemu. W konferencji organizowanej przez Stowarzyszenie Muzeów Uczelnianych oraz Politechnikę Łódzką pod honorowym patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów oraz Rektora Politechniki Łódzkiej brało udział ponad 60 muzeów uczelnianych, m.in.: muzea Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, Muzeum Organów Śląskich Akademii Muzycznej w Katowicach, Muzeum Uniwersyteckie w Toruniu, Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego, muzea Akademii Sztuk Pięknych Warszawie i Krakowie, Izba Tradycji Szkoły Policji w Słupsku, Sala Tradycji Akademii Morskiej w Gdyni, i wiele, wiele innych.
Według szacunków Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów obecnie w strukturach uczelni wyższych funkcjonuje ok. 170 muzeów i jednostek paramuzealnych. Część z nich jest jednostkami ogólnouczelnianymi, inne funkcjonują w ramach wydziałów, instytutów, czy bibliotek. Muzea uczelniane gromadzą artefakty związane, w sposób bezpośredni lub pośredni z historią uczelni, stając tym samym strażnikami akademickiego dziedzictwa nauki i tradycji. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, choć o zdecydowanie krótszym rodowodzie niż największe polskie uczelnie, może pochwalić się wspaniałymi zbiorami. Działalność i zbiory Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego zostały zaprezentowane członkom i sympatykom Stowarzyszenia Muzeów Uczelnianych pierwszego dnia konferencji.
Przedmiotem głównej debaty stały się wyzwania, zagrożenia oraz możliwości płynące z różnorodnych rozwiązań organizacyjnych przyjętych w poszczególnych uczelniach. Muzealnicy dzielili się swoimi doświadczeniami oraz spostrzeżeniami. Ważnym punktem obrad była dyskusja nad nową Ustawą 2.0.
W ramach konferencji odbyły się również szkolenia z zakresu zabezpieczania, przechowywania i eksponowania zbiorów, a także digitalizacji. Zagadnienia przybliżyli specjaliści z Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.
Zapowiedzią dalszej intensywnej współpracy jest pomysł wydania anglojęzycznego katalogu muzeów uczelnianych oraz ogólnodostępnego przewodnika po muzealnych kolekcjach.
Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego włączyło się w prace nad sformułowaniem definicji niematerialnego dziedzictwa akademickiego.
Opracowała: dr Aleksandra S. Jankowska