Nowe konkursy: OPUS 26 + LAP oraz SONATA 19
Termin składania wniosku do NCN mija 15.12.2023 r.
Wnioski do Działu Nauki należy składać do 30.11.2023 r.
OPUS 26 to konkurs skierowany do badaczy na różnych etapach kariery naukowej. Podstawowym warunkiem, jaki musi spełnić każdy wnioskodawca, jest opublikowanie lub przyjęcie do druku co najmniej jednej pracy. Ewentualnie kierownik projektów powinien wykazać się przynajmniej jednym dokonaniem artystycznym bądź artystyczno-naukowych.
Konkurs umożliwia finansowanie zakupu lub wytworzenia aparatury naukowo-badawczej, urządzeń i oprogramowania oraz innych kosztów niezbędnych do realizacji projektu. Okres realizacji planowanego projektu badawczego to 12, 24, 36 albo 48 miesięcy.
W tej edycji konkursu możliwe jest zaplanowanie współpracy z zagranicznymi zespołami badawczymi (z Austrii, Czech, Słowenii, Niemiec, Szwajcarii, Luksemburga i Belgii-Flandrii) w formule OPUS LAP. Zespół polski jako Lider składa wniosek do NCN, natomiast każdy z zagranicznych zespołów badawczych zaangażowanych w dany projekt musi złożyć wniosek o finansowanie, w tym komplet wymaganych dokumentów, do właściwej instytucji partnerskiej zgodnie z obowiązującymi w tej instytucji terminami i zasadami.
Budżet konkursu OPUS 26 + LAP wynosi 300 mln zł.
Konkurs SONATA 19, przeznaczony dla naukowców, którzy uzyskali stopień doktora w okresie od 2 do 7 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem (czyli w okresie od 1.01.2016 – 31.12.2021). Wnioskodawcy mogą ubiegać się o finansowanie projektów obejmujących badania podstawowe, trwających 12 miesięcy, 24 miesiące lub 36 miesięcy. W konkursie SONATA, NCN nie określa minimalnej ani maksymalnej wysokości budżetu projektu, w ramach którego finansowane mogą wynagrodzenia, stypendia, zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej, urządzeń i oprogramowania oraz inne koszty niezbędne do jego realizacji.
Budżet konkursu wynosi 100 mln zł.
W przypadku obu konkursów kierownik zespołu badawczego musi być zatrudniony przez cały okres realizacji projektu w podmiocie planowanym jako miejsce realizacji projektu badawczego na podstawie umowy o pracę, co najmniej w połowie pełnego wymiaru czasu pracy. Wymóg zatrudnienia nie dotyczy osób pobierających świadczenia emerytalne z systemu ubezpieczeń społecznych.
WAŻNE: w związku z inwazją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, na mocy uchwały Rady Narodowego Centrum Nauki, we wnioskach składanych w konkursach Narodowego Centrum Nauki nie można planować jakiejkolwiek współpracy podmiotów polskich z podmiotami rosyjskimi. Zaplanowanie takiej współpracy będzie skutkować odrzuceniem wniosku ze względów formalnych.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Narodowego Centrum Nauki.