Dział Nauki

Aktualności

Rozporządzenie w sprawie przyznawania, rozliczania i przekazywania środków finansowych na realizację inwestycji

Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 14 marca 2019 r. w sprawie przyznawania, rozliczania i przekazywania środków finansowych na realizację inwestycji związanych z kształceniem oraz działalnością naukową

http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2019/0533

Zagłosuj w wyborach do RDN

RDN zastąpi Centralną Komisję ds. Stopni i Tytułów, a jej głównym zadaniem będzie nadzorowanie indywidualnych postępowań awansowych. 

Strona do głosowania 

W wyborach na członków do Centralnej Komisji mogli uczestniczyć jedynie profesorowie. Konstytucja dla Nauki poszerza grono osób uprawnionych do głosowania. W wyborach do RDN będą mogli wziąć udział również doktorzy habilitowani.

Spośród wskazanych kandydatów osoby uprawnione do głosowania wybiorą do RDN po trzech przedstawicieli każdej dyscypliny.

Żeby się znaleźć na liście głosujących i otrzymać indywidualny dostęp do karty wyborczej, należy dokonać weryfikacji danych. W systemie POL-on muszą pojawić się jeszcze dwie kluczowe informacje:

  • o reprezentowanej dziedzinie i dyscyplinie (na podstawie złożonego oświadczenia), a także
  • o aktualnym adresie e-mail.

Do 1 kwietnia doktorzy habilitowani i profesorowie mogą nie tylko weryfikować i aktualizować swoje dane, ale także wnioskować o dodanie do spisu wyborców.

Głosowanie rozpocznie się 12 kwietnia 2019.

Kandydaci UKW do RDN:

  • prof. dr hab. Ewa Filipiak (WPiP, pedagogika)
  • prof. dr hab. inż. Mariusz Kaczmarek (WMFiT, inżynieria mechaniczna)
  • prof. dr hab. Piotr Zwierzchowski (WH, nauki o kulturze i religii)

 

 

Przewodnik po systemie ewaluacji jakości działalności naukowej

MNiSW opublikowało na stronie https://konstytucjadlanauki.gov.pl/jak-bedzie-wygladac-ewaluacja-publikujemy-przewodnik-z-przykladami przewodnik po systemie ewaluacji jakości działalności naukowej.

1 stycznia 2017 – 31 grudnia 2020 

Podmiot jest uprawniony do poddania się ewaluacji w określonej dyscyplinie, jeżeli liczba pracowników tego podmiotu wynosi minimum 12 (w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy związanej z prowadzeniem działalności naukowej w tej dyscyplinie).

Brane są pod uwagę jedynie te osiągnięcia, których opis został zamieszczony w Zintegrowanym Systemie Informacji o Szkolnictwie Wyższym i Nauce POL-on. Monografie naukowe i artykuły naukowe uwzględnia się w ewaluacji, jeżeli informacje o nich zostały umieszczone w bazie danych dostępnej za pośrednictwem elektronicznego identyfikatora naukowca zgodnego z międzynarodowymi standardami (ORCID). 

 

Rozporządzenie w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej

Projekt rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej został skierowany do podpisu ministra.

https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12314505/katalog/12525454#12525454

Publikacja: Warszawa, dnia 28 lutego 2019 r. Poz. 392 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO1) z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej

http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2019/0392

 

Rozporządzenie w sprawie nagród ministra

Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 23 stycznia 2019 r. w sprawie nagród ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki z dnia 23 stycznia 2019 r.

Przewodnik

Podręcznik wydany jest jedynie w formie elektronicznej. Na końcu znajduje się informacja dotycząca wersji podręcznika. Najaktualniejsza wersja będzie zawsze zamieszczana na stronie www.konstytucjadlanauki.gov.pl

Wiosną br. ukaże się druga część przewodnika, kompleksowo ujmująca kwestie związane z ewaluacją.

Rozporządzenie w sprawie współczynników kosztochłonności

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO z dnia 22 stycznia 2019 r. w sprawie współczynników kosztochłonności

Tłumaczenia tekstów naukowych - przetarg 2019

W związku z planowanym w 2019 roku przez Dział Zamówień Publicznych przetargiem nieograniczonym na tłumaczenia pisemne do połowy lutego należy składać opisy planowanych w 2019 roku tłumaczeń. Opisy należy składać do DZP za pośrednictwem wydziałowych sekretariatów wg podanych wytycznych i w terminie ustalonym przez dziekana.

Informacji na temat procedur przetargowych udziela Dział Zamówień Publicznych.

 

Zamawianie tonerów w 2019 roku - konieczny kontakt z Sekcją ds. Zaopatrzenia

Zapotrzebowania na tonery będą realizowane po roztrzygnięciu przetargu na tonery i tusze (luty/marzec 2019).

1. Zapotrzebowanie złożone w 2018 roku lub w styczniu 2019 roku - realizacja na podstawie zgłoszenia drogą mailowąrobertk@ukw.edu.pl (Robert Kęsik, Sekcja ds. Zaopatrzenia)

2. Zapotrzebowania złożone po 15 stycznia 2019 roku z adnotacją „nie zgłoszone do przetargu” będą realizowane pod warunkiem, że przetarg obejmował dany typ tonera (lista w załączniku). Po złożeniu zapotrzebowania należy się skontaktować mailowo (robertk@ukw.edu.pl) lub telefonicznie (tel: 52 34 19 224) z Sekcją ds. Zaopatrzenia.

Wszelkich informacji w sprawie tonerów udziela Sekcja ds. Zaopatrzenia

Zmiany w projekcie rozporządzenia w sprawie sporządzania wykazów wydawnictw monografii naukowych oraz czasopism naukowych

MNiSW opublikowało projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie sporządzania wykazów wydawnictw monografii naukowych oraz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych.

„2. Wykaz czasopism może obejmować czasopisma naukowe ujęte w międzynarodowej bazie European Reference Index for the Humanities and Social Sciences (ERIH+) oraz nieujęte w bazach, o których mowa w ust. 1 pkt 1, jeżeli jest to uzasadnione pozycją tych czasopism.”.

https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12320552

Projekt rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie współczynników kosztochłonności

Projekt rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie współczynników kosztochłonności został skierowany do podpisu ministra.

Zmiany nastąpiły we współczynniku kosztochłonności wielu dyscyplin, m. in. historii, informatyki technicznej i telekomunikacji, inżynierii materiałowej, inżynieria mechanicznej.

 

Statut 2.0

Statut 2.0 jest autorską koncepcją porządku ustrojowego uczelni publicznej wraz z przepisami. Dokument składa się z dwóch odrębnych części:

  • koncepcji porządku ustrojowego akademickiej uczelni publicznej
  • przepisów prawnych.