Źródła finansowania badań
Korzystanie ze środków na badania wg procedur obowiązujących na UKW
Wszelkich zakupów (również zlecania usług) ze środków publicznych przeznaczonych na finansowanie nauki dokonuje się za pomocą formularzy dostępnych na stronie Działu Zamówień Publicznych (m.in. formularz zapotrzebowania).
Dział Nauki i Kwestura potwierdzają dostępność środków, Dział Zamówień Publicznych określa sposób realizacji zamówienia.
Kryteria i tryb przyznawania oraz rozliczania środków na naukę
Kryteria i tryb przyznawania oraz rozliczania środków na naukę reguluje Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. poz. 1668), która weszła w życie z dniem 1 października 2018 r. oraz rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 13 grudnia 2018 r. w sprawie sposobu podziału środków finansowych na utrzymanie i rozwój potencjału dydaktycznego oraz potencjału badawczego znajdujących się w dyspozycji ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki oraz na zadania związane z utrzymaniem powietrznych statków szkolnych i specjalistycznych ośrodków szkoleniowych kadr powietrznych
Konkursy Narodowego Centrum Nauki
Narodowe Centrum Nauki jest agencją wykonawczą powołaną do wspierania działalności naukowej w zakresie badań podstawowych, czyli prac eksperymentalnych lub teoretycznych podejmowanych przede wszystkim w celu zdobycia nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów, bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne.
Narodowy Program Rozwoju Humanistyki
Program ten wspiera kierunki badawcze o kluczowym znaczeniu dla dziedzictwa i kultury narodowej. Jego celem jest także zapewnienie młodym naukowcom specjalizującym się w badaniach humanistycznych najlepszych możliwości rozwoju kariery naukowej we współpracy z zagranicznymi ośrodkami naukowymi. Adresatami programu są: Młody naukowiec (do 35. roku życia) oraz Doświadczony naukowiec.
Szczegółowe informacje na stronie nprh.org.
Program Horyzont 2020
Program Ramowy Unii Europejskiej Horyzont 2020 jest największym w historii Unii programem w zakresie badań naukowych i innowacji. Swoim zakresem obejmuje trzy dotychczas odrębne programy wspierania badań na poziomie unijnym. Są to:
- 7. Program Ramowy UE w zakresie badań, rozwoju technologicznego i demonstracji
- dedykowaną innowacyjności część Programu Ramowego na Rzecz Konkurencyjności i Innowacji (CIP)
- działania Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT).
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju jest agencją wykonawczą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Powołane zostało latem 2007 roku jako jednostka realizująca zadania z zakresu polityki naukowej, naukowo-technicznej i innowacyjnej państwa, stworzoną jako platforma skutecznego dialogu między środowiskiem nauki i biznesu.
Od 2011 roku NCBR przejęło od MNiSW funkcję Instytucji Pośredniczącej w trzech programach operacyjnych: Kapitał Ludzki, Innowacyjna Gospodarka oraz Infrastruktura i Środowisko. W unijnej perspektywie finansowej 2014-2020 NCBR pełni funkcję Instytucji Pośredniczącej w programach operacyjnych: Inteligentny Rozwój oraz Wiedza Edukacja Rozwój.
Źródła finansowania badań
Lista dostępnych sposobów finansowania badań naukowych oraz instytucji i podmiotów przyznających środki na realizację badań naukowych.
Instytucje wspierające badania
Lista organizacji wspomagających działalność naukową