Narodowy Program Rozwoju Humanistyki
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosił kolejną edycję konkursów na finansowanie projektów badawczych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Program ten wspiera kierunki badawcze o kluczowym znaczeniu dla dziedzictwa i kultury narodowej. Jego celem jest także zapewnienie młodym naukowcom specjalizującym się w badaniach humanistycznych najlepszych możliwości rozwoju kariery naukowej we współpracy z zagranicznymi ośrodkami naukowymi.
Dla kogo: Młody naukowiec (do 35. roku życia), Doświadczony naukowiec
Dziedziny: Nauki humanistyczne
Budżet: Nie określono maksymalnej wysokości grantu.
Terminy przyjmowania wniosków ogłaszane są na stronie internetowej MNiSW oraz w biuletynie MNiSW. Okres realizacji zmienny w zależności od modułu.
NPRH ma ułatwić integrację polskiej humanistyki z humanistyką europejską i światową, a młodym naukowcom – rozwój kariery naukowej we współpracy z zagranicznymi ośrodkami naukowym. Ma także upowszechniać osiągnięcia humanistyki polskiej w świecie oraz zapewnić stabilne warunki dla realizacji i finansowania kluczowych, długoterminowych przedsięwzięć badawczych, edytorskich i dokumentacyjnych wymagających tworzenia oraz utrzymania wysoko wyspecjalizowanych i stabilnych zespołów badawczych.
Zgodnie z zapowiedziami ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina, w nowej formule NPRH, ogłoszonej w 2016 roku, znalazły się dwa moduły: Dziedzictwo narodowe oraz Uniwersalia. Oprócz modułów, minister będzie mógł również przeprowadzić konkurs na projekty zamawiane – związane np. z prowadzoną polityką naukową.
Moduł Dziedzictwo narodowe
Chodzi tu przede wszystkim o dwa rodzaje badań. Pierwszy to przedsięwzięcia o charakterze dokumentacyjnym, edytorskim czy słownikowym realizowane przez wyspecjalizowane zespoły. Drugim rodzajem są badania nad kluczowym dziedzictwem narodowym, które stanowić będą punkt odniesienia dla polskiej humanistyki.
Moduł Uniwersalia
W module nacisk położony zostanie na działalność translatorską oraz wydawniczą – zarówno w przypadku czasopism oraz publikacji zwartych. W ramach modułu organizowane będą dwa konkursy.
Pierwszy umożliwi sfinansowanie przekładów najważniejszych osiągnięć polskiej humanistyki (dawnych i nowych) na języki kongresowe (priorytetowy będzie w tym wypadku język angielski). Warunkiem przystąpienia do konkursu będzie możliwość publikacji dzieła w jednym z renomowanych wydawnictw zagranicznych. Drugi konkurs pozwoli na powiększenie polskiej biblioteki humanistycznej przez opracowanie wydań krytycznych najważniejszych dzieł humanistyki światowej.
Szczegółowe informacje na stronie nprh.org.