Nowe konkursy: OPUS 25 oraz PRELUDIUM 22

OPUS 25 to najnowsza odsłona konkursu cieszącego się bardzo dużą popularnością wśród badaczy na różnych etapach kariery naukowej. Podstawowym warunkiem, jaki musi spełnić każdy wnioskodawca, jest opublikowanie lub przyjęcie do druku co najmniej jednej pracy. Ewentualnie kierownik projektów powinien wykazać się przynajmniej jednym dokonaniem artystycznym bądź artystyczno-naukowych. 

Konkurs umożliwia finansowanie zakupu lub wytworzenia aparatury naukowo-badawczej, urządzeń i oprogramowania. Okres realizacji planowanego projektu badawczego to 12, 24, 36 albo 48 miesięcy. W 25 edycji konkursu OPUS na finansowanie zwycięskich propozycji przeznaczono łącznie 300 mln PLN.

W konkursie istnieje możliwość współpracy z zagranicznymi instytucjami naukowym - za wyjątkiem rosyjskich. W tej edycji nie ma jednak opcji kooperacji (wspólnego wniosku) z partnerami spoza Polski w ramach programu LAP. 

Ważne! Od tej edycji obowiązuje następujące ograniczenie: łączna liczba projektów NCN kierowanych przez daną osobę i wniosków złożonych w NCN, będących w ocenie lub zakwalifikowanych do finansowania, w których ta osoba wskazana jest jako kierownik projektu, nie może przekraczać dwóch. Liczba ta ulega zwiększeniu do trzech w przypadku, gdy dana osoba kieruje co najmniej jednym projektem finansowanym w międzynarodowym konkursie NCN lub złożyła co najmniej jeden wniosek do międzynarodowego konkursu NCN. Do limitów tych nie wlicza się projektów ani wniosków z konkursów PRELUDIUM BIS i DIOSCURI.

Z kolei konkurs PRELUDIUM 22 przeznaczony jest dla młodych naukowców jeszcze bez stopnia doktora. W ramach tej propozycji początkujący badacze zyskują możliwość zakupu lub wytworzenia aparatury naukowo-badawczej, urządzeń i oprogramowania, a także realizowania badań z użyciem aparatury badawczej  - jednak jej koszt nie może przekroczyć 30% wartości projektu. Czas trwania konkursu PRELUDIUM może wynosić 12, 24 lub 36 miesięcy. Całkowity budżet przeznaczony na finasowanie zwycięskich propozycji w bieżącej edycji to 30 mln PLN. Konkurs ten to doskonała okazja dla młodych naukowców, ażeby sprawdzić się jako osoba kierująca i zarządzająca projektem, a także przeprowadzić innowacyjne prace badawcze.

Dział Nauki zachęca do składania swoich propozycji i, jak zawsze, służy swym wsparciem, wiedzą oraz pomocą przy aplikowaniu o granty. W przypadku obu konkursów termin składania wniosków mija 15 czerwca 2023 roku, o godz. 16.00. Więcej informacji dostępnych na stronach Narodowego Centrum Nauki