Nowe konkursy: OPUS 26 oraz SONATA 19

Narodowe Centrum Nauki z dniem 15 września 2023 roku rozpoczęło nabór w ramach kolejnych edycji konkursów OPUS oraz SONATA. Chętni mogą zgłaszać się do dnia 15 grudnia 2023 roku, do godziny 16.00

Konkurs OPUS 26 LAP/WEAVE otwiera przed aplikującymi możliwość współpracy międzynarodowej w wariancie dwustronnym oraz trójstronnym w ramach programu WEAVE. Podstawowa forma wniosku nadal dotyczy stworzenia zespołu badawczego złożonego wyłącznie z polskich naukowców, który będzie realizował zaplanowane w konkursie przedsięwzięcie badawcze. Natomiast w wariancie międzynarodowym współpracę można podjąć z badaczami kilku krajów europejskich, tj: Austrii, Czech, Słowenii, Niemiec, Szwajcarii, Luksemburga i Belgii (Flandria). W związku z inwazją wojsk rosyjskich na Ukrainę nadal zabroniona jest jakakolwiek współpraca z naukowcami z terenu Federacji Rosyjskiej.

Kierownikiem projektu badawczego może być osoba, która w swoim dorobku naukowym posiada co najmniej jedną opublikowaną lub przyjętą do druku pracę/dokonanie artystyczne za okres ostatni 10 lat, lecz nie musi przy tym posiadać stopnia doktora. W przypadku klasycznej wersji OPUS, czas trwania projektu może wynosić 12, 24, 36 lub 48 miesięcy. Natomiast w przypadku programu WEAVE czas trwania waha się od 24 do 48 miesięcy, w zależności o kraju pochodzenia instytucji partnerskiej w projekcie. 

Budżet konkursu OPUS 26 LAP/WEAVE wynosi 350 mln zł.

Konkurs SONATA 19 skierowany jest do naukowców, którzy uzyskali stopień doktora w okresie od 2 do 7 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem. Badacze mogą ubiegać się o przyznanie środków na badania podstawowe na okres 12, 24 lub 36 miesięcy. 

Budżet konkursu SONATA 19 to 100 mln zł

Wnioski we wszystkich opisanych powyżej konkursach można składać do dnia 15 grudnia 2023 r., do godz. 16.00. Zachęcamy do aplikowania, zapewniając pełne wsparcie ze strony pracowników Działu Nauki. 

Więcej informacji do znalezienia na stronie Narodowego Centrum Nauki