Kolegium IV

Organizacja letniej sesji egzaminacyjnej w roku akademickim 2023/2024

Podstawy prawne:

  • Zarządzenie Nr 23/2022/2023 Rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego z dnia 24  stycznia 2023 r. w sprawie organizacji roku akademickiego 2023/2024;
  • Zarządzenie Nr 29/2023/2024 Rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego z dnia 8 lutego 2024 r. zmieniające Zarządzanie Nr 23/2022/2023 Rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego z dnia 24 stycznia 2023 roku w sprawie organizacji roku akademickiego 2023/2024;
  • Regulamin studiów UKW wprowadzony Uchwałą Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 45/2022/2023 z dnia 27 kwietnia 2023 r.

 

  1. Zajęcia dydaktyczne

1.1. Zajęcia dydaktyczne w semestrze letnim trwają od 26.02.2024 r. do 21.06.2024 r. włącznie.

1.2. Zaliczeniu podlegają wszystkie formy zajęć przewidziane programem studiów.

1.3. Zaliczenia zajęć niekończących się egzaminem lub zaliczeniem z oceną dokonuje się przez wpisanie do protokołów zaliczeń zamieszczonych w USOSweb skrótu „zal.” lub „nzal”.

1.4. Zaliczenia zajęć kończących się egzaminem lub zaliczeniem z oceną dokonuje się przez wpisanie do protokołów w USOSweb oceny, według skali ocen: bardzo dobry – 5,0; dobry plus – 4,5; dobry – 4,0; dostateczny plus – 3,5; dostateczny – 3,0; niedostateczny – 2,0.

1.5. Zaliczenia praktyk przewidzianych programem studiów dokonuje opiekun praktyk na podstawie opinii z miejsca odbywania praktyki.

1.6. Student z niepełnosprawnością może za pośrednictwem DON zgłosić na początku semestru osobie prowadzącej dane zajęcia swoje preferencje w zakresie formy zaliczenia (ustna/pisemna) oraz swoje potrzeby w zakresie uczestniczenia podczas zaliczenia osoby trzeciej (np. asystenta osoby z niepełnosprawnością lub tłumacza języka migowego).

1.7. O uzyskanych wynikach zaliczeń prowadzący zajęcia informuje studentów niezwłocznie – nie później niż na 5 dni przed terminami poprawkowymi.

1.8. Zaliczenia powinny być realizowane w ostatnim tygodniu zajęć dydaktycznych. Termin zaliczenia poprawkowego należy ustalić w czasie sesji nie później niż 3 dni przed terminem egzaminu. Na wniosek zastępcy, prowadzącego zajęcia lub studenta, w uzasadnionych przypadkach, Dyrektor Kolegium IV może wyrazić zgodę na zmianę terminu zaliczenia zajęć.

1.9. Student w terminie 14 dni od ogłoszenia wyników w systemie USOSweb ma prawo wglądu do ocenionej pracy pisemnej.

1.10. W przypadku nieuzyskania zaliczenia zajęć, dla których nie przewidziano egzaminu student ma prawo do uzyskania zaliczenia w trybie poprawkowym do końca sesji egzaminacyjnej.

1.11.W przypadku nieprzystąpienia studenta do zaliczenia w wyznaczonym terminie bez usprawiedliwienia, osoba prowadząca zajęcia wpisuje ocenę niedostateczną lub w przypadku zaliczenia zajęć niekończących się zaliczeniem z oceną wyraz ”nzal”.

1.12. Jeśli student podważa obiektywizm bądź prawidłowość przebiegu zaliczenia zajęć, ma prawo w terminie 7 dni od terminu zaliczenia zwrócić się do Zastępcy ds. kształcenia (Prodziekan/Zastępca Dyrektora Instytutu) z prośbą o komisyjne przeprowadzenie zaliczenia zajęć.

1.13. Uzyskanie zaliczenia komisyjnego zajęć, które kończą się egzaminem, daje studentowi prawo do egzaminu i egzaminu poprawkowego.

1.14. Negatywny wynik komisyjnego zaliczenia zajęć nie wyklucza powtarzania zajęć
z wpisem warunkowym.

1.15. Zaliczenie komisyjne zajęć odbywa się przed komisją, w skład której wchodzą Zastępca lub osoba przez niego wskazana jako przewodniczący oraz dwóch wskazanych przez niego specjalistów z zakresu dyscypliny, do której przypisane są zajęcia.

1.16. Z przeprowadzonego zaliczenia komisyjnego sporządza się protokół.

 

  1. Sesja egzaminacyjna

2.1. Letnia sesja egzaminacyjna trwa od 22.06.2024 r. do 07.07.2024 r.

2.2. Sesja egzaminów poprawkowych trwa od 02.09.2024 r. do 15.09.2024 r.

2.3. W ciągu jednego dnia może się odbyć tylko jeden egzamin.

2.4. Liczba egzaminów w semestrze nie może przekroczyć pięciu, z wyłączeniem przypadków powtarzania zajęć z wpisem warunkowym bądź realizacji różnic programowych przez studenta. 2.5. Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest posiadanie zaliczenia z danych zajęć, jeżeli przewiduje to program studiów.

2.6. O uzyskanych wynikach egzaminów prowadzący zajęcia informuje studentów  i wpisuje wyniki do protokołu w systemie USOSweb – w terminie do 5 dni po przeprowadzonym egzaminie.

2.7. Student ma możliwość wcześniejszego składania egzaminu w tzw. terminie zerowym, uzgodnionym z egzaminatorem pod warunkiem wcześniejszego otrzymania zaliczenia Egzamin w terminie zerowym odbywa się nie wcześniej niż w ostatnim tygodniu zajęć dydaktycznych. W przypadku uzyskania oceny niedostatecznej z egzaminu w tzw. terminie zerowym studentowi przysługuje prawo do składania jednego egzaminu poprawkowego w sesji poprawkowej.

2.8. Student z niepełnosprawnością może zgłosić za pośrednictwem DON na początku semestru osobie prowadzącej dane zajęcia swoje preferencje w zakresie formy egzaminu (ustna/pisemna) oraz swoje potrzeby w zakresie uczestniczenia podczas egzaminu osoby trzeciej (np. asystenta osoby z niepełnosprawnością, tłumacza języka migowego).

2.9. Student w terminie 14 dni od ogłoszenia wyników w systemie USOSweb ma prawo wglądu do ocenionej pracy pisemnej.

2.10. Studentowi, który bez usprawiedliwienia nie przystąpił do egzaminu w wyznaczonym terminie mimo uzyskanego wcześniej zaliczenia albo do wyznaczonego terminu egzaminu nie uzyskał zaliczenia, nauczyciel egzaminujący wpisuje ocenę niedostateczną.

2.11. W przypadku, gdy student opuścił termin egzaminu z ważnych przyczyn i usprawiedliwił niezwłocznie swoją nieobecność, Dyrektor Kolegium IV wyznacza drugi termin bez utraty prawa do terminu poprawkowego.

2.12. W przypadku długotrwałej choroby studenta Dyrektor Kolegium IV może ustalić indywidualny harmonogram egzaminów.

2.13. Na wniosek studenta kwestionującego warunki, w jakich odbył się egzamin, bądź obiektywność uzyskanej oceny, Dyrektor Kolegium IV zarządza egzamin komisyjny.

2.14. Wniosek powinien być złożony w ciągu 7 dni od daty ogłoszenia wyniku egzaminu poprawkowego.

2.15. Egzamin komisyjny powinien się odbyć w terminie 7 dni od daty złożenia wniosku przez studenta.

2.16. Egzamin komisyjny odbywa się przed komisją złożoną z Dyrektora Kolegium IV lub osoby przez niego wskazanej jako przewodniczącego komisji oraz dwóch członków wskazanych przez Zastępcę ds. kształcenia spośród nauczycieli akademickich reprezentujących właściwą dla zajęć dyscyplinę naukową. Formę egzaminu komisyjnego ustala przewodniczący komisji.

2.17. Uczestnikiem egzaminu komisyjnego na prawach obserwatora, bez prawa uczestniczenia w głosowaniu, może być, za zgodą studenta, nauczyciel akademicki, który wystawił ocenę weryfikowaną w trybie komisyjnym.

2.18.  W egzaminie komisyjnym może wziąć udział obserwator wskazany przez studenta, bez prawa uczestniczenia w głosowaniu.

2.19. W przypadku studenta z niepełnosprawnością dopuszcza się na jego wniosek możliwość uczestnictwa w egzaminie komisyjnym osoby trzeciej (np. asystenta osoby
z niepełnosprawnością, tłumacza języka migowego).

2.20.  Z przeprowadzonego egzaminu komisyjnego sporządza się protokół.

2.21. Ocena niedostateczna z egzaminu komisyjnego jest ostateczna.

2.22. Student, który nie spełnił wszystkich wymagań przewidzianych planem studiów danego semestru/roku, może uzyskać warunkowe zaliczenie i zostać warunkowo wpisany na kolejny semestr/rok studiów, jeżeli liczba niezaliczonych zajęć nie przekracza 2. W przypadku studentów studiów niestacjonarnych, rozliczanych rocznie, liczba niezaliczonych zajęć nie może przekroczyć 4.

2.23. Prawo do warunkowego zaliczenia nie dotyczy studenta ostatniego semestru/roku studiów.

2.24.  W szczególnych przypadkach o powtarzaniu zajęć z wpisem warunkowym dotyczącym większej liczby zajęć decyduje Dyrektor Kolegium IV.

2.25. Powtarzanie zajęć z wpisem warunkowym może trwać rok. W uzasadnionych przypadkach na wniosek studenta Dyrektor Kolegium IV może przedłużyć termin powtarzania zajęć.

2.26. Student może uzyskać warunkowe zaliczenie semestru/roku studiów nie więcej niż:

  1. a) trzy razy w trakcie studiów I stopnia;
  2. b) dwa razy w trakcie studiów II stopnia;
  3. c) pięć razy w trakcie jednolitych studiów magisterskich.

 

  1. Administracyjne zadania nauczyciela akademickiego

3.1. Nauczyciel akademicki po przeprowadzeniu zaliczenia/egzaminu zobowiązany jest do wpisania zaliczeń/ocen w elektronicznych protokołach egzaminacyjnych i zaliczeniowych w systemie USOSweb w ciągu 5 dni od przeprowadzonego zaliczenia lub egzaminu.

3.2. Po upływie 5 dni od zakończenia sesji egzaminów poprawkowych następuje zablokowanie możliwości wpisywania zaliczeń/ocen przez nauczycieli akademickich dla studiów stacjonarnych. Zmiana terminu zakończenia elektronicznego wpisywania ocen
i zaliczeń w systemie USOSweb jest możliwa wyłącznie na pisemną prośbę nauczyciela akademickiego skierowaną do Kierownika BOS.

3.3. Rozliczenie studenta w informatycznym systemie obsługi studiów następuje niezwłocznie. Jeżeli okresem rozliczeniowym jest rok akademicki, rozliczenie następuje nie później niż do dnia 30 września, jeśli okresem rozliczeniowym jest semestr – nie później niż 5 dni po zakończeniu egzaminacyjnej sesji poprawkowej danego semestru.

3.4. Nauczyciel akademicki ma obowiązek wyznaczać terminy zaliczeń/egzaminów wyłącznie w okresie trwania sesji egzaminacyjnej/sesji egzaminów poprawkowych, zgodnie z organizacją roku akademickiego 2023/2024 w Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego.