Szkoła Legii Akademickiej – VII edycja Szkoła Legii Akademickiej – VII edycja

Szkoła Legii Akademickiej – VII edycja

Baner promujący Program Legii Akademickiej, skierowany do studentów. Na pierwszym planie widać dwóch uśmiechniętych mężczyzn w polskich mundurach wojskowych, z biało-czerwoną naszywką na ramieniu, stojących tyłem do siebie z założonymi rękami. Obaj noszą zielone berety wojskowe z orzełkiem. Obok wypisane wymagania

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy uczestniczy jako Partner w realizacji projektu Szkoła Legii Akademickiej. Zapraszamy do uczestnictwa w programie!

Możesz zgłosić się do programu jeśli:

  • posiadasz obywatelstwo polskie,
  • jesteś studentem (studiów I stopnia, II stopnia lub jednolitych magisterskich) 
  • przeszedłeś pozytywnie kwalifikację wojskową (lub wyrażasz gotowość, aby odbyć kwalifikację wojskową w trybie ochotniczym).

Ochotnicze szkolenie wojskowe studentów „Szkoła Legii Akademickiej”, realizuje się w 3 modułach:

  • Podstawowy = Dobrowolna Zasadnicza Służba Wojskowa (zgłoszenia do WCR) 
  • Podoficerski Etap teoretyczny • Etap praktyczny (zgłoszenia w uczelni)
  • Oficerski Etap praktyczny i teoretyczny (zgłoszenia do WCR)

Uwaga! Szkolenie możesz przerwać w dowolnym momencie, niezależnie od modułu. Zwolnienie ze szkolenia następuje niezwłocznie, nie później niż w terminie 3 dni roboczych od dnia wpływu wniosku.

Etap 1 - podstawowy Dobrowolna Zasadnicza Służba Wojskowa 

Jest to szkolenie trwające 28 dni, w systemie koszarowym, podczas którego ochotnicy zapoznają się z musztrą, regulaminami wojskowymi oraz obsługą wyposażenia osobistego i złożą przysięgę wojskową, stając się żołnierzami w stopniu szeregowego. Ochotnik podczas tego etapu otrzyma pensję w wysokości najniższego uposażenia żołnierza zawodowego – młodzi do 26 roku życia zwolnieni są z podatku.
Uwaga! Jeżeli składałeś już przysięgę, ten etap cię nie dotyczy.
Zainteresowany składa wniosek do Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji. Powołanie na szkolenie podstawowe następuje przez dostarczenie ochotnikowi karty powołania wydawanej przez Szefa WCR po przejściu całej procedury - badań lekarskich i psychologicznych

Etap 2 – podoficerski (realizowany w części teoretycznej przez UKW w Bydgoszczy)

Szkolenie teoretyczne i praktyczne Student, który ukończył szkolenie podstawowe i został szeregowym rezerwy (lub jest szeregowym), będzie mógł realizować kształcenie w module podoficerskim w Szkole Legii Akademickiej – to szkolenie teoretyczne (15h) oraz szkolenie praktyczne trwające 21 dni realizowane w ramach ćwiczeń wojskowych w centrach szkolenia, ośrodkach szkolenia lub w jednostkach wojskowych. Po jego ukończeniu i zdaniu egzaminu na podoficera żołnierz zostanie mianowany do stopnia kaprala. Szkolenie teoretyczne w module podoficerskim ochotnik odbywa na wniosek złożony do rektora uczelni, w której realizowane jest to szkolenie, po ukończeniu szkolenia podstawowego. Po pozytywnym zdaniu egzaminu ochotnik przedstawia zaświadczenie o ukończeniu szkolenia teoretycznego Szefowi WCR. Ten powołuje go na etap praktyczny. W skierowaniu podaje się termin i miejsce odbywania szkolenia praktycznego. Egzamin na podoficera przeprowadza komendant szkoły podoficerskiej po zakończeniu szkolenia praktycznego.

Etap 3 – oficerski (uczelnie wojskowe)

Szkolenie teoretyczne i praktyczne Kształcenie w module oficerskim jest realizowane w ramach ćwiczeń wojskowych w uczelni wojskowej i trwa łącznie nie mniej niż 62 dni. Po jego ukończeniu i zdaniu egzaminu na oficera zostanie mianowany do stopnia podporucznika. Egzamin przeprowadza rektor-komendant uczelni wojskowej, w której był realizowany moduł oficerski. Zgłoszenia do 31.01.2024 r.

Grafika