Paulina Kaczor jest jedną z pierwszych absolwentek Animacji społeczno-kulturowej w UKW, gdzie w tym zakresie odbyła studia pierwszego i drugiego stopnia. Podczas studiów była przewodniczącą Koła Animatorów społeczno-kulturowych, aktywnie włączała się w życie uczelni i specjalności, także poprzez pełnienie wolontariatu. Obecnie przebywa w Niemczech oraz pisze na UKW doktorat z zakresu Animacji.
Jak wygląda animacja w Niemczech? Na to pytanie nie potrafię jeszcze dokładnie odpowiedzieć, ponieważ mieszkam tutaj zbyt krótko. Jednakże chciałabym podzielić się spostrzeżeniami dotyczącymi sposobów aktywizacji (zachęcania do wyjścia z domu, spotkania z kulturą, czy aktywnego spędzenia czasu wolnego) poprzez udział w różnych inicjatywach organizowanych na terenie miasta Weinheim.
W Weinhiem mieszkam od około pół roku. Jest to miasto liczące około 40 tys. mieszkańców, którego początki sięgają VII w. leżące na terenie Baden-Württembergi w powiecie Rein-Necker. Miejscowość, w której zachowało się wiele zabytkowych budowli, do których należą m.in. zamek Windeck z 1100 roku oraz Weinheimer Schloss wraz z parkiem i egzotycznym lasem, w którym rośnie 140 gatunków drzew z różnych obszarów świata, dba o to, aby jego mieszkańcy w weekendy się nie nudzili. Sprzyjają temu także atrakcje typu: 3 baseny (2 kryte), jezioro wraz z plażą, sieć ścieżek rowerowych pozwalających na dotarcie do sąsiednich miejscowości oraz kino. Jednak to nie wszystko, co miejscowość ma w swojej ofercie.
Duże znaczenie odgrywają tutaj festyny. Na terenie Weinheim funkcjonuje ponad 70 stowarzyszeń zajmujących się różnymi dziedzinami. Owe stowarzyszenia, przy wsparciu władz miasta i lokalnych sponsorów, organizują wiele wydarzeń, które urozmaicają życie mieszkańców.
Podczas takich wydarzeń ludzie mogą nie tylko się najeść i napić, ale również zapoznać z różnymi dziedzinami sztuki, spróbować nowych doznań oraz zakupić różne artykuły od lokalnych wytwórców. Imprezy te odbywają się co roku mniej więcej o tej samej porze, a ich promocja zaczyna się około miesiąca przed datą wydarzenia. Poza reklamą przy pomocy portali społecznościowych i innych opcji, jakie zapewnia nam Internet, w głównych punktach miasta pojawiają się plakaty reklamujące wydarzenie. Ponadto, co tydzień, do każdego mieszkańca dociera darmowa gazeta Weinheimer Woche, gdzie znajduje się rubryka z kalendarzem wydarzeń kulturalnych na najbliższy tydzień.
Moim celem nie jest dokładne opisanie wszystkich wydarzeń, a jedynie zaprezentowanie tych, które uważam za najbardziej atrakcyjne.
Kultursommer - to cykl imprez, które odbywają się od początku czerwca do końca sierpnia. W tym czasie mieszkańcy mogą m.in. posłuchać różnych gatunków muzycznych, obejrzeć przedstawienia teatralne itp. W parku okalającym zamek odbywa się inicjatywa Theater am Teich. Specyfika tego wydarzenia polega na tym, że scena, na której występują aktorzy umieszczona jest na środku małego zamkowego jeziora, a miejsca dla widowni usytuowane są na brzegu.
Najbardziej wyczekiwane wydarzenie, które odbywa się w Weinheim od 50 lat jest Kerwe. To trwający trzy dni festyn, podczas którego centrum miasta staje się centrum rozrywki. Główne ulice zostają wyłączone z ruchu dla samochodów i stają się miejscami, gdzie rozstawiane są stoiska z jedzeniem, napojami i słodyczami. Jeden z parkingów samochodowych i część parku przy zamku zamienia się w wesołe miasteczko, gdzie główną atrakcją jest 34 metrowy diabelski młyn. Inne miejsca pełnią funkcję targowiska, na którym można zakupić różnorodne ręcznie robione produkty - od artykułów spożywczych, biżuterii po ubrania i obrazy. Sklepy, restauracje i puby zamieniają się wieczorem w dyskoteki. Każde z tych miejsc proponuje inny rodzaj muzyki, więc wszyscy znajdą coś ciekawego dla siebie.
Miłośnicy rękodzieła mają jeszcze kilka okazji na zakup ręcznie wykonywanych produktów. Jedną z nich jest Weinheimer Herbst. W tym dniu na głównych ulicach miasta rozstawiają swoje stoiska twórcy ręcznie robionych ubrań, obrazów, produktów spożywczych, itp. Jesienią odbywa się tutaj również festyn wina. Każdy (oczywiście mowa tutaj o osobach pełnoletnich) może posmakować i/lub zakupić wina, które produkowane są w pobliskich winiarniach. Przez jeden letni wieczór centralne ulice i sklepy, które się na nich znajdują są dłużej otwarte. Nie tylko możliwość zrobienia zakupów po promocyjnych cenach przyciąga w tym dniu mieszkańców, ale również muzyka grana na żywo - artyści wykonujący róże rodzaje muzyki mają swoje stanowiska w kilku miejscach miasta.
Ciekawą atrakcją jest również Sommerfest organizowany przez Luftsportverein Weinheim 1932 e.V. Odbywający się na początku września festyn przyciąga wielu chętnych, którzy chcą obejrzeć stare jak i nowe samoloty. Odważniejsi mogą zafundować sobie lot wybraną maszyną.
W Weinheim odbywa się jeszcze wiele innych podobnych inicjatyw, które również odnoszą się do trudniejszej tematyki. Przykładem tego jest festiwal Weinheim bleibt bunt (Weinheim pozostanie kolorowy), który w swojej idei przeciwstawia się dyskryminacji, rasizmowi i ksenofobii. Mieszkaniec tego miasta niemalże w każdy weekend może uczestniczyć w jakimś wydarzeniu kulturalnym, które odbywa się zazwyczaj na głównych ulicach miasta lub na terenie Schlosspark.