Studenckie Koło Naukowe Filozofii Edukacji Paideia

Co pierwsi filozofowie myśleli o przyrodzie?

Pierwszy raz publicznie pojawiliśmy się 30 maja 2014 r. Realnymi stały się nasze plany związane z filozoficznymi pogadankami z najmłodszymi. Po całym roku usilnych przygotowań scenariusza, merytorycznych wiadomości związanych z filozofią dla dziecii, próbami oraz innymi wyzwaniami, które spoczywały na organizatorach tego przedsięwzięcia - udało się! Warsztaty na Bydgoskim Festiwalu Nauki odbyły się pod nazwą: "co pierwsi filozofowie myśleli o przyrodzie". Członkowie Koła Naukowego Filozofii Edukacji wcielili się w rolę Heraklita, Empedoklesa, Talesa i Anaksymenesa oraz jednego współczesnego filozofa, koordynatora całego "śmietankowego" spotkania.

Zażarta dyskusja zaproszonych gości - starożytnych filozofów - tocząca się wokół arche (pytanie o początek wszystkiego) obudziła u naszych najmłodszych głębokie refleksje na temat świata, jego początku, tego co w życiu ważne lub mniej istotne. Zastanawiali się dlaczego tylko ludzie mogą być filozofami i kim jest np. naukowiec. Całe przedstawienie teatralne miało wprowadzić dzieci w trudną terminologię filozoficzną, przybliżyć sposób widzenia świata starożytnych myślicieli.

Jednak zadaniem naszym było coś więcej. Pragnęliśmy obudzić w tych dzieciach ciekawość świata, umiejetność formuowania swoich myśli, odwagi komunikowania się z drugim człowiekiem przy jednoczesnym poszanowaniu jego wypowiedzi. W pogadankach filozoficznych, szczególnie z maluchami, musimy pamiętać, że głownym ich założeniem jest samodzielne przekraczanie granic. Zakończę ostatnio przeczytanymi słowami: uczmy dzieci jak myśleć, nie co myśleć.