Wskazówki dla Autorów

  • Zgłoszenia należy przesyłać na adres Redakcji lub (preferowane) drogą elektroniczną, w postaci pliku Word dla Windows 2000/XP, na adres sekretarza Redakcji: magdagra@ukw.edu.pl
  • Redakcja PFP przyjmuje wyłącznie oryginalne artykuły teoretyczne, doniesienia z badań empirycznych, recenzje, sprawozdania oraz listy do Redakcji dostosowane do naukowego profilu czasopisma. Przekazanie materiałów do Redakcji jest równoznaczne z oświadczeniem, że praca nie była nigdzie publikowana, a wniosek o jej publikację nie jest rozpatrywany w innych czasopismach. Przedłożone prace są recenzowane i kwalifikowane do druku indywidualnie. Prawa wydawnicze przedłożonych do publikacji prac przechodzą na wydawcę.
  • W przypadku wykorzystania we własnej pracy obcych utworów Autor jest zobowiązany załączyć do przekazanych materiałów pisemną zgodę na przedruk lub adaptację danego utworu albo jego fragmentu (dłuższych cytatów, tabel, rycin itp.) od osób lub instytucji posiadających stosowne prawa wydawnicze.
  • Artykuły powinny prezentować jasno i w sposób zwarty treść rozważań związanych z przedmiotem badań psychologicznych. PFP jest otwarte na dyskusję interdyscyplinarną. Redakcja odrzucać będzie prace zawierające treści jawnie dyskryminacyjne i nieetyczne oraz propagujące nieprofesjonalne praktyki.
  • Maszynopis pracy powinien spełniać następujące wymagania:
Powinien być sporządzony na białym papierze formatu A4, w dwóch egzemplarzach. Tekst powinien być napisany na jednej stronie podwójną interlinią, czcionką maszynową (rozmiar 12 pkt), nie więcej niż 30 wierszy i 2000 znaków na stronie, z marginesem 4 cm po lewej stronie. Artykuły i doniesienia z badań wraz z bibliografią, odnośnikami, rysunkami i tabelami nie powinny przekraczać objętości 22 stron, a recenzje 10 stron maszynopisu.
Wszystkie prace powinny zawierać pełen, możliwie krótki tytuł odnoszący się jednoznacznie do przedmiotu rozważań zawartych w artykule. Doniesienia z badań empirycznych powinny zawierać: wyraźnie wyodrębnione wprowadzenie, metodę badawczą, rezultaty oraz omówienie wyników. Ponumerowane ilustracje, tabele oraz odnośniki powinny być sporządzone oddzielnie i umieszczone na końcu maszynopisu z oznaczeniem miejsca, w jakim powinny znaleźć się w pracy. Ponadto na oddzielnych stronach należy załączyć streszczenia w języku polskim i angielskim (około 100 wyrazów), a także adnotacje o Autorze zawierające: tytuł publikacji, nazwisko i imię Autora (Autorów), tytuł i stopień naukowy, miejsce pracy i stanowisko oraz adres korespondencyjny, numer telefonu lub faxu, e-mail.

Bibliografia cytowana w tekście powinna być sporządzona według jednego wzoru.
W tekście oraz w literaturze cytowanej należy podać najpierw nazwisko autora i rok wydania (np. Smith, Jankowski, 1996). Poszczególne pozycje powinny być zebrane w porządku alfabetycznym na końcu tekstu, zgodnie z następującym wzorem:
Smith, T., Aronson, F. A. (1990). Working with children and the children act. Developmental Psychology, 10, 3, 99-114.

Jankowski, P. (1996). Podstawy psychologii społecznej. Warszawa: GER Press.
Harmin, S. (1972). Self-efficacy in changing societies. W: D. Toldman (red.) Human behavior in sociocultural context (s. 20-39). New York: Welch Press. Inc.
Cytowana bibliografia musi być kompletna i zgodna z wzorem.
  • W przypadku zakwalifikowania do druku przesłana zostanie odbitka tekstu do korekty. Po naniesieniu poprawek Autor proszony jest o nadsyłanie, tak szybko jak to jest możliwe, ostatecznej wersji materiałów.
  •  Nadesłane materiały nie będą zwracane Autorowi.