Przestępczość gospodarcza

Informacje organizacyjne

Koło Naukowe Prawa Karnego działające przy Wydziale Administracji i Nauk Społecznych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zaprasza na Ogólnopolską Studencko-Doktorancką Konferencję Naukową pt. „​Przestępczość gospodarcza”, która odbędzie się dnia 3 kwietnia 2019 roku w Bibliotece Głównej UKW przy ul. K. Szymanowskiego 3 w Bydgoszczy.

Zjawisko przestępczości gospodarczej to współcześnie jeden z ważniejszych tematów poruszanych przez przedstawicieli prawa, kryminologów oraz socjologów. Statystyki policji wskazują znaczny wzrost przestępstw gospodarczych. Ciągle poszukuje się nowych rozwiązań w dziedzinie zapobiegania przestępczości gospodarczej. Jednak jak podkreśla prof. dr hab. Janina Błachut: „ten wysoki stopień zagrożenia jest niedostatecznie w społeczeństwie uświadomiony ze względu na takie okoliczności jak brak przemocy i anonimowość ofiar przestępstw gospodarczych”. Celem Konferencji jest przeprowadzenie pogłębionej analizy prawno-społeczno-ekonomicznych aspektów przestępczości gospodarczej oraz przedstawienie metod jej zwalczania. Mamy nadzieję, że Konferencja umożliwi wymianę poglądów doktryny dotyczących przestępczości gospodarczej oraz skłoni do dyskusji i przedstawienia praktycznego podejścia do problemu.

Konferencja ma być płaszczyzną do podjęcia następujących zagadnień:

  1. Przestępstwo niegospodarności.
  2. Przestępstwo łapownictwa gospodarczego.
  3. Oszustwo gospodarcze.
  4. Przestępstwo prania pieniędzy.
  5. Przestępstwa przeciwko wierzycielom.
  6. Przestępstwa przeciwko przetargowi publicznemu.
  7. Nieprawidłowe prowadzenie dokumentacji gospodarczej.
  8. Przestępstwa przeciwko obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi.
  9. Oszustwa podatkowe.
  10. Przemyt akcyzowy oraz inne przestępstwa godzące w uszczuplenie podatku akcyzowego.
  11. Przestępstwa związane z udzielaniem zamówień publicznych.
  12. Nadużycia przeciwko interesom finansowym UE.
  13. Wykroczenia godzące w interesy konsumenta.
  14. Zorganizowana przestępczość gospodarcza.
  15. Odpowiedzialność karna osób fizycznych za przestępstwa gospodarcze.
  16. Odpowiedzialność podmiotów zbiorowych.
  17. Przepadek przedsiębiorstwa.
  18. Przepadek korzyści majątkowej.
  19. Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej.

Serdecznie zachęcamy również do zgłaszania referatów, które będą wykraczały poza powyższą listę, o ile będą wpisywały się w tematykę Konferencji. Owa lista stanowi jedynie otwartą propozycję.

Ufamy, że tak szeroko zakreślony zakres Konferencji, po pierwsze zainteresuje Państwa tym naukowym przedsięwzięciem, a po drugie, pozwoli na kompleksową analizę przestępczości gospodarczej w jej prawnych, społecznych i ekonomicznych aspektach.

Jednocześnie informujemy, że dla najlepszych 10 referatów została przewidziana możliwość publikacji, po pozytywnej ich recenzji w monografii.

Wymogi redakcyjne referatu dostępne są pod adresem:
Termin nadsyłania referatów do 31.03.2019 r. 

Udział czynny - informacje

Opłata konferencyjna dla uczestników czynnych wynosi 90 złotych. Opłata konferencyjna zawiera: - pakiet materiałów konferencyjnych, - certyfikat uczestnictwa, - poczęstunek w przerwie kawowej, - obiad (istnieje możliwość zamówienia posiłku wegetariańskiego po uprzednim zaznaczeniu tego w formularzu zgłoszeniowym), Opłatę konferencyjną prosimy uiścić do 28.02.1019 r.

UWAGA:  Uiszczona opłata konferencyjna nie podlega zwrotowi. Informujemy, że opłata konferencyjna nie obejmuje noclegu.  Uczestnictwo bierne jest bezpłatne i nie wymaga wcześniejszego zgłoszenia.

Osoby zainteresowane czynnym udziałem prosimy o przesłanie jednocześnie: - ABSTRAKTU, - FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO.

Termin nadsyłania zgłoszeń wraz z abstraktem: 17.02.2019 r. format abstraktu i formularza: doc lub docx. Adres e-mail: przestepczoscgospodarczaukw@gmail.com (w tytule wpisując imię i nazwisko oraz reprezentowaną uczelnię). Wyniki wyboru zakwalifikowanych referatów: do 12.04.2019 r.

Program Konferencji zostanie opublikowany do 17.03.2019 r. Istnieje możliwość wygłoszenia referatu z prezentacją multimedialną.  Format prezentacji: ppt lub pptx. Prosimy o przesłanie prezentacji: do 28.03.2019 r.. Długość referatu nie powinna przekraczać 12 minut.

Zastrzegamy sobie prawo do selekcji abstraktów. Wyboru referatów dokona Komisja złożona z pracowników naukowych WAiNS UKW oraz Organizatorów Konferencji. Zgłoszenia, które nie będą spełniały ww. wymogów, będą odrzucane.

W razie pytań prosimy o kontakt drogą mailową: knpk.ukw@gmail.com lub poprzez wiadomość prywatną skierowaną do Koła Naukowego Prawa Karnego UKW.