Informacje organizacyjne
Koło Naukowe Prawa Karnego działające przy Wydziale Administracji i Nauk Społecznych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zaprasza na Ogólnopolską Studencko-Doktorancką Konferencję Naukową pt. „Przestępczość gospodarcza”, która odbędzie się dnia 3 kwietnia 2019 roku w Bibliotece Głównej UKW przy ul. K. Szymanowskiego 3 w Bydgoszczy.
Zjawisko przestępczości gospodarczej to współcześnie jeden z ważniejszych tematów poruszanych przez przedstawicieli prawa, kryminologów oraz socjologów. Statystyki policji wskazują znaczny wzrost przestępstw gospodarczych. Ciągle poszukuje się nowych rozwiązań w dziedzinie zapobiegania przestępczości gospodarczej. Jednak jak podkreśla prof. dr hab. Janina Błachut: „ten wysoki stopień zagrożenia jest niedostatecznie w społeczeństwie uświadomiony ze względu na takie okoliczności jak brak przemocy i anonimowość ofiar przestępstw gospodarczych”. Celem Konferencji jest przeprowadzenie pogłębionej analizy prawno-społeczno-ekonomicznych aspektów przestępczości gospodarczej oraz przedstawienie metod jej zwalczania. Mamy nadzieję, że Konferencja umożliwi wymianę poglądów doktryny dotyczących przestępczości gospodarczej oraz skłoni do dyskusji i przedstawienia praktycznego podejścia do problemu.
Konferencja ma być płaszczyzną do podjęcia następujących zagadnień:
- Przestępstwo niegospodarności.
- Przestępstwo łapownictwa gospodarczego.
- Oszustwo gospodarcze.
- Przestępstwo prania pieniędzy.
- Przestępstwa przeciwko wierzycielom.
- Przestępstwa przeciwko przetargowi publicznemu.
- Nieprawidłowe prowadzenie dokumentacji gospodarczej.
- Przestępstwa przeciwko obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi.
- Oszustwa podatkowe.
- Przemyt akcyzowy oraz inne przestępstwa godzące w uszczuplenie podatku akcyzowego.
- Przestępstwa związane z udzielaniem zamówień publicznych.
- Nadużycia przeciwko interesom finansowym UE.
- Wykroczenia godzące w interesy konsumenta.
- Zorganizowana przestępczość gospodarcza.
- Odpowiedzialność karna osób fizycznych za przestępstwa gospodarcze.
- Odpowiedzialność podmiotów zbiorowych.
- Przepadek przedsiębiorstwa.
- Przepadek korzyści majątkowej.
- Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej.
Serdecznie zachęcamy również do zgłaszania referatów, które będą wykraczały poza powyższą listę, o ile będą wpisywały się w tematykę Konferencji. Owa lista stanowi jedynie otwartą propozycję.
Ufamy, że tak szeroko zakreślony zakres Konferencji, po pierwsze zainteresuje Państwa tym naukowym przedsięwzięciem, a po drugie, pozwoli na kompleksową analizę przestępczości gospodarczej w jej prawnych, społecznych i ekonomicznych aspektach.
Jednocześnie informujemy, że dla najlepszych 10 referatów została przewidziana możliwość publikacji, po pozytywnej ich recenzji w monografii.
Wymogi redakcyjne referatu dostępne są pod adresem:
Termin nadsyłania referatów do 31.03.2019 r.
Udział czynny - informacje
Opłata konferencyjna dla uczestników czynnych wynosi 90 złotych. Opłata konferencyjna zawiera: - pakiet materiałów konferencyjnych, - certyfikat uczestnictwa, - poczęstunek w przerwie kawowej, - obiad (istnieje możliwość zamówienia posiłku wegetariańskiego po uprzednim zaznaczeniu tego w formularzu zgłoszeniowym), Opłatę konferencyjną prosimy uiścić do 28.02.1019 r.
UWAGA: Uiszczona opłata konferencyjna nie podlega zwrotowi. Informujemy, że opłata konferencyjna nie obejmuje noclegu. Uczestnictwo bierne jest bezpłatne i nie wymaga wcześniejszego zgłoszenia.
Osoby zainteresowane czynnym udziałem prosimy o przesłanie jednocześnie: - ABSTRAKTU, - FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO.
Termin nadsyłania zgłoszeń wraz z abstraktem: 17.02.2019 r. format abstraktu i formularza: doc lub docx. Adres e-mail: przestepczoscgospodarczaukw@gmail.com (w tytule wpisując imię i nazwisko oraz reprezentowaną uczelnię). Wyniki wyboru zakwalifikowanych referatów: do 12.04.2019 r.
Program Konferencji zostanie opublikowany do 17.03.2019 r. Istnieje możliwość wygłoszenia referatu z prezentacją multimedialną. Format prezentacji: ppt lub pptx. Prosimy o przesłanie prezentacji: do 28.03.2019 r.. Długość referatu nie powinna przekraczać 12 minut.
Zastrzegamy sobie prawo do selekcji abstraktów. Wyboru referatów dokona Komisja złożona z pracowników naukowych WAiNS UKW oraz Organizatorów Konferencji. Zgłoszenia, które nie będą spełniały ww. wymogów, będą odrzucane.
W razie pytań prosimy o kontakt drogą mailową: knpk.ukw@gmail.com lub poprzez wiadomość prywatną skierowaną do Koła Naukowego Prawa Karnego UKW.