Studenckie Koło Naukowe Edukacji Obywatelskiej

Warsztaty Akademia Małego Ratownika – Bezpieczna Wycieczka w Czersku

15 stycznia 2020 roku udało się teorię przekuć w praktykę! Pierwszą placówką, w której przeprowadziłyśmy warsztaty była Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Czersku, gdzie jako nauczyciel pracuje Marta Krzemińska – nasza koleżanka.
Warsztaty opracowałyśmy w formie gry terenowej. Dzieci podzielone w 3 zespoły odwiedzały poszczególne punkty patrolowe, gdzie musiały w sposób praktyczny realizować zadania tematyczne. Począwszy od umiejętnego wezwania pomocy przy użyciu specjalistycznej aplikacji mogilnej, samodzielnego skompletowania apteczki, udzielenia pierwszej pomocy w przypadku złamania i zwichnięcia kończyny, krwotoku z nosa czy skaleczenia, poprzez prawidłowe układanie stosów ogniskowych i wykazanie się znajomością zasad PPOŻ w grze planszowej, na realizacji podstawowych zasad współżycia społecznego, jak tworzenie ogłoszeń rzeczy znalezionych i kulturalnym poruszaniu się środkami transportu publicznego kończąc.
Uczestnicy posiadali paszporty Małego Ratownika, które uzupełniali odznakami po realizacji poszczególnych zadań. Nagrodą był pamiątkowy medal oraz słodkości.
Dzieci wykazały się otwartością na nowe doświadczenia a ich zaangażowanie widoczne jest na załączonych zdjęciach????
Dla nas natomiast największą nagrodą i satysfakcją był dziecięcy entuzjazm i uśmiechy na twarzach.
Nasze warsztaty nie odbyłyby się bez logistycznego wsparcia Kadry Pedagogicznej SP nr 2 w Czersku, tj. Pana Dyrektora Macieja Jakubowskiego, Pani Izabeli Zaborowskiej, Pana Mateusza Rydzkowskiego i wolontariuszki Pani Laury Breszka oraz strażaków OSP w Szlachcie Pana Mateusza Krzemińskiego i Pana Tomasza Krzemińskiego oraz strażaka OSP w Czersku, Pana Mariana Kurowskiego. Dziękujemy!
Kolejne warsztaty edukacyjne planujemy przeprowadzić jeszcze dwukrotnie, w tym na Bydgoskim Festiwalu Nauki.