Szanowni Państwo,
W ubiegłym roku Instytut Prawa, Administracji i Zarządzania Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zainicjował Konkurs Wiedzy o Społeczeństwie dla Uczniów Szkół Ponadgimnazjalnych, którym starał się zainteresować uczniów szkół województwa kujawsko – pomorskiego. Spotkał się on z życzliwym przyjęciem tak jego uczestników, jak i ich nauczycieli.
W założeniu naszym ma on odbywać się rokrocznie, przy czym w roku akademickim i szkolnym 2012/2013 chcielibyśmy zaproponować następującą jego problematykę:
Dyskryminacja osób z jakiejkolwiek przyczyny.
Założenie a stan rzeczywisty w perspektywie złożonych obszarów życia społecznego
ze wskazaniem potrzeb i możliwości poprawy
W różnych dziedzinach życia społecznego dostrzegalne są bowiem rozwiązania i zachowania dyskryminujące jednostki albo grupy osób. Dzieje się to ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, stopień zamożności, wykształcenie, pochodzenie, kolor skóry, orientację seksualną, wyznaniowość lub bezwyznaniowość, jak też z wielu innych powodów. Dotyczy to osób w różnych sytuacjach, w tym szkolnych, pracowniczych, zdarza się w skali lokalnej, krajowej i międzynarodowej. Potrzeba zatem pochylenia się nad tym zagadnieniem, w tym przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych, których spojrzenie na wiele istotnych kwestii, a do takich należy także zagadnienie dyskryminacji osób i potrzeby jej zwalczania, ma wartość szczególną, gdyż to młodzi ludzie mogą wnieść powiew nowego i oryginalnego ujęcia w tym zakresie.
Prosimy zatem o przesłanie do końca marca 2013 roku na adres Instytutu Prawa, Administracji i Zarządzania pisemnych prac obejmujących do 10 stron znormalizowanego tekstu (maszynopisu), w ramach których uczestnicy konkursu przedłożą własną perspektywę tytułowego zagadnienia odnosząc się do założeń, stanu rzeczywistego oraz potrzeb i możliwości polepszenia stanu rzeczy odnośnie do dyskryminacji osób z jakiejkolwiek przyczyny. Wszystkich uczestników w maju przyszłego roku zaprosimy w mury Naszego Uniwersytetu, honorując ich stosownymi nagrodami, najlepszych wyróżniając. Autorom trzech najlepszych prac wręczymy tablety.
Honorowy patronat nad konkursem objął Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Pan Piotr Całbecki.
W nadziei na spotkanie
w Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Przewodnicząca Komitetu Konkursowego
Dr hab. Anna Koziczak, prof. nadzw.
Dziekan Wydziału Administracji i Nauk Społecznych