Porozumienie w sprawie zwiększenia wynagrodzeń pracowników Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego od dnia 1 stycznia 2024 r.

Społeczność akademicka
Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego

Szanowni Państwo,

pragniemy poinformować, że po odbyciu szeregu spotkań Zespołu ds. Regulacji Wynagrodzeń Pracowników UKW udało się wynegocjować ostateczną treść warunków Porozumienia w sprawie zwiększenia wynagrodzeń pracowników Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego od dnia 1 stycznia 2024 r.

Ustalenia dotyczyły podziału przyznanej subwencji pomiędzy grupę nauczycieli akademickich oraz pracowników niebędących nauczycielami akademickimi (pracowników administracji i obsługi).

Przyznane środki  przeznaczone na podwyższenie wynagrodzeń brutto (wraz z pochodnymi) dla pracowników uczelni pozwoliły na podwyższenie wynagrodzenia zasadniczego (w stosunku do wynagrodzenia z grudnia 2023):

nauczycielom akademickim:

• o 30% wraz z podwyżką kwotową odpowiednią dla zajmowanego stanowiska: profesor: +50 zł, profesor uczelni: +100 zł, adiunkt: +150 zł; asystent: +200 zł (szczegółowy podział znajduje się w treści porozumienia);
  • o 30 %  - nauczycielom akademickim na emeryturze oraz pracującymi na UKW na drugim etacie.

pracownikom administracji i obsługi:

• o 20% w stosunku do wynagrodzenia zasadniczego z grudnia 2023 r.

dodatkowo udało się ustalić kwoty minimalnego wynagrodzenia zasadniczego w zależności od zajmowanego stanowiska (grupy zaszeregowania):

• pracownik obsługi: 3600 zł
  • referent, technik, młodszy bibliotekarz, bibliotekarz, księgarz: 3830 zł
  • starszy referent, starszy technik, starszy bibliotekarz, redaktor: 3930 zł
  • samodzielny referent, starszy redaktor: 4050 zł
  • specjalista, specjalista n-t, kustosz biblioteczny: 4150 zł
  • starszy specjalista, starszy specjalista n-t: 4250 zł
  • główny specjalista: 4350 zł

Osoby, których wynagrodzenie zasadnicze, po podwyżce o 20% w stosunku do pensji grudniowej 2023 r., byłoby niższe niż wskazane w tabeli powyżej, otrzymają wyrównanie do wynegocjowanych kwot minimalnych. Do tych kwot należy doliczyć premię regulaminową.

Ustalone stawki minimalne będą obowiązywać już od stycznia 2024 r.

W wyniku przeprowadzonej rozmowy z JM Rektorem – prof. dr hab. Jackiem Woźnym oraz Panią Kwestor – mgr Renata Stefaniak – udało się wynegocjować zwiększenie kwoty przeznaczonej na ww. podział, co pozwoliło w końcu na zachowanie postulowanej gradacji wynagrodzeń w odniesieniu (szczególnie) do pracowników niebędących nauczycielami akademickimi.

Postulowane przez kierowników jednostek administracyjnych UKW podniesienie wynagrodzenia zasadniczego o 20% od kwoty wynagrodzeń obowiązujących od 1 stycznia 2024 r. (czyli już po ich podniesieniu) było postulatem niemożliwym do zrealizowania w odniesieniu do otrzymanej wysokości subwencji i spowodowałoby konieczność zwiększenia dofinansowania ze środków własnych uczelni, średnio o 2 mln złotych rocznie.

W kwestiach, w których nie udało się tym razem osiągnąć porozumienia (dot. pracowników obsługi ze szczególnymi uprawnieniami oraz osób, które przejęły dodatkowe obowiązki), Związek Nauczycielstwa Polskiego będzie zwracał się do JM Rektora w oddzielnych pismach, po otrzymaniu indywidualnych wniosków od osób należących do tych grup.

Uważamy, że wypracowane Porozumienie jest korzystne dla wszystkich grup zawodowych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, szczególnie, że skutkować będzie podwyżką wynagrodzeń zasadniczych już od 1 stycznia 2024 r.