dr hab. Nawrot-Borowska MonikaUdział w konferencjach naukowych

dr hab. Nawrot-Borowska MonikaUdział w konferencjach naukowych

dr hab. Nawrot-Borowska Monika - Udział w konferencjach naukowych
  1. Nawrot M., (2003),  referat pt. „Organizacja, dobór przedmiotów i treści oraz metody nauczania domowego w Królestwie Polskim w świetle relacji pamiętnikarskich z XIX i początków XX wieku”, Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Nauczanie domowe dzieci polskich od XVIII do XX wieku”, Akademia Bydgoska, Pieczyska.
  2. Nawrot-Borowska M., (2005), referat pt.: „Korepetytor w nauczaniu domowym na ziemiach polskich w dobie zaborów”, V Międzynarodowa Konferencja „Edukacja alternatywna – dylematy teorii i praktyki”, Uniwersytet Łódzki,  Łódź.
  3. Nawrot-Borowska M., (2005), referat pt.: „Wartości i tradycje narodowe w nauczaniu domowym dzieci polskich w Wielkopolsce w drugiej połowie XIX i początkach XX wieku w świetle ówczesnej prasy”, Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Etos wychowania w dziejach narodu polskiego”, Uniwersytet w Białymstoku, Augustów.
  4. Nawrot-Borowska M., (2006), referat pt.: „Postulowana i rzeczywista rola mamek i nianiek w opiece nad dzieckiem w rodzinach polskich w latach 1850-1914”,  Ogólnopolska Konferencja Naukowa – Pierwsze Biennale Historyków Edukacji „Być dzieckiem w XVIII - XX wieku”, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Kielce - Święta Katarzyna
  5. Nawrot-Borowska M., (2007), referat połączony z prezentacją źródeł ikonograficznych pt.: „Wykorzystanie materiałów ikonograficznych w nauczaniu historii edukacji”, Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Akademicka burza mózgów, czyli o aktywizujących metodach nauczania historii wychowania”, Uniwersytet Gdański, Gdańsk.
  6. Nawrot-Borowska M., (2007), referat pt.: „Wizerunek ojca w polskich rodzinach ziemiańskich w świetle pamiętników z lat 1850-1914”, Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Mężczyzna w rodzinie i społeczeństwie”, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Ciążeń.
  7. Nawrot-Borowska M., (2009), referat pt.: „Najemni wychowawcy domowi dzieci polskich w II połowie XIX i w początku XX wieku”, Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Wychowawcy i ich kompetencje w okresie przemian edukacyjnych”, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Bydgoszcz.
  8. Nawrot-Borowska M., (2009), referat pt.: „Zabawki dziecięce w II połowie XIX i na początku XX wieku – zapatrywania teoretyczne”, Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Od grzechotki do klocków lego – dawne i współczesne zabawki dziecięce”, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, Kielce.
  9. Nawrot-Borowska M., (2010), referat pt.: „Zabawki dziecięce – między tradycją a współczesnością”, Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa pt.: „Medyczne, psychologiczne i pedagogiczne uwarunkowania prawidłowego rozwoju dziecka w okresie niemowlęcym i poniemowlęcym na przykładzie zintegrowanych działań bydgoskich żłobków”, Zespół Żłobków Miejskich w Bydgoszczy, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz.
  10. Nawrot-Borowska M., (2010), referat pt.: „Higiena nauczania i wychowania domowego dzieci polskich w II połowie XIX i w początku XX wieku”, Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Wychowanie w rodzinie – konteksty historyczne i współczesne”, Uniwersytet Wrocławski, Kolegium Karkonoskie w Jeleniej Górze, Jelenia Góra - Szklarska Poręba.
  11. Nawrot-Borowska M., (2010), referat pt.: „Higiena kobiet na ziemiach polskich w II połowie XIX i w początku XX wieku w świetle zapatrywań teoretycznych”, Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Wyzwania naukowe i dydaktyczno-organizacyjne wydziałów nauk o zdrowiu w Polsce”, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Poznań.
  12. Nawrot-Borowska M., (2011), referat połączony z prezentacją multimedialną grafik i fotografii, pt. „Materiały ikonograficzne jako źródła do dziejów dziecka i dzieciństwa na terenie ziem polskich doby zaborów”, Ogólnopolskie Seminarium Naukowe Historyków Wychowania „Warsztat badawczy historyka wychowania”, pt. „Materiały ikonograficzne jako źródła do historii edukacji”, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Obrzycko.
  13. Nawrot-Borowska M., (2011), referat pt. „Zdrowie i higiena małego dziecka z świetle poradników z początku XX wieku”, Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Dziecko Polsce w XX wieku – portrety i narracje”, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz.
  14. Nawrot-Borowska M., (2011), referat pt. „Problemy wychowania na łamach „Dwutygodnika dla Kobiet (1880-1885)”, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Czasopiśmiennictwo XIX i XX wieku jako źródło do dziejów szkolnictwa, oświaty i edukacji”, Uniwersytet Łódzki, Łódź.
  15. Nawrot-Borowska M., (2012), referatpt.: „Stosunek do ciała człowieka w wybranych poradnikach wychowawczo-religijnych z II połowy XIX i początku XX wieku”, Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Ciało człowieka dawniej i dziś”, Ateneum – Szkoła Wyższa w Gdańsku, Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, Gdańsk.
  16. Nawrot-Borowska M., (2012), referat pt.: „Grzech tajemny”. Problematyka onanizmu dzieci i młodzieży w świetle poradników z II połowy XIX wieku i początku XX wieku”, Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Dziecko – studium korczakowskie”, Uniwersytet w Białymstoku, Białystok.
  17. Nawrot-Borowska M., (2011), referat pt. „Nauczyciel domowy na terenie ziem polskich w latach 1850-1914”, Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Nauczyciel szkoły twórczej – rzecz o Henryku Rowidzie w 65. rocznicę powołania Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie”, Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie,  Kraków.
  18. Nawrot-Borowska M., (2012), referat pt. „Rola rodziny w wychowaniu seksualnym dzieci w świetle poradników z drugiej połowy XIX i początku XX wieku”, II Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Wychowanie w rodzinie. Konteksty historyczne i współczesne”, Uniwersytet Wrocławski, Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa w Jeleniej Górze, Jelenia Góra - Szklarska Poręba.
  19. Nawrot-Borowska M., (2012), referat pt. „Zabawy i zabawki dziecięce w II połowie XIX i na początku XX wieku – wybrane problemy z wykorzystaniem grafik z epoki”,  Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Szkolna edukacja historyczna. Historia ludzi. Historia dla ludzi”, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Memoria Cultural Foundation in Bucharest, Poznań.
  20. Nawrot-Borowska M., (2013), referat pt.: „Życie długie i starość zdrowa w świetle poradników z zakresu lecznictwa i higieny w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku”, Międzynarodowa Interdyscyplinarna Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Aktywizacja seniorów – między powinnością a profesją – kształcenie i działanie”, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Kielce.
  21. Nawrot-Borowska M., (2013), referat pt. „Piastunka, niania, opiekunka dziecięca w świetle poradników z II połowy XIX i początku XX wieku”, Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Kądziel kołyska lutnia łoże. Atrybuty kobiecości na przestrzeni dziejów”, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz.
  22. Nawrot-Borowska M., (2013), referat (sesja plenarna) pt.: „Sprawy tajemne i nieczyste: kwestia wychowania seksualnego w rodzinach polskich w II połowie XIX i na początku XX wieku w świetle literatury pamiętnikarskiej”, VIII Zjazd Pedagogiczny pt. „Różnice – edukacja – inkluzja”, „Sympozjum Towarzystwa Historii Edukacji: Historia wychowania i oświaty”, Uniwersytet Gdański, Gdańsk.
  23. Nawrot-Borowska M., (2013), referat (sesja plenarna) pt.: „Nauczanie domowe w okresie zaborów”, Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Edukacja domowa (jako jedna z ofert kształcenia)”, Uniwersytet Zielonogórski, Zielona Góra.
  24. Nawrot-Borowska M., (2014), referat pt. „Reformy w kształceniu bon dla potrzeb edukacji domowej i ogródków dziecięcych na terenie ziem polskich w II połowie XIX i na początku XX wieku”, XIX Powszechny Zjazd Historyków Polskich: „Polska – Bałtyk – Europa”. Sympozjum Historii Edukacji „Polskie reformy oświatowe w nurcie europejskich przemian politycznych, społecznych i kulturowych”, Uniwersytet Szczeciński, Szczecin.
  25. Nawrot-Borowska M., Małek A., (2014), referat pt. „Wychowanie zdrowotne i higiena dzieci i młodzieży w świetle poradników dla rodziców z lat 1850-1970. Zarys problematyki”, Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Obszary poradnictwa i wsparcia społecznego. Tradycyjne i alternatywne strategie, formy, metody pomocy”, Uniwersytet Adama Mickiewicza, Poznań.
  26. Nawrot-Borowska M., Jakubiak K., (2014), referat (sesja plenarna) pt. „Oczami dziecka. Obrazy dzieciństwa czasu I i II wojny światowej w świetle prac Józefa Ciembroniewicza i Ludwika Bandury”, Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Wyzwania, nadzieje, perspektywy – dzieciństwo i młodość w Polsce w czasach przełomów (1918-1989)”, Uniwersytet Gdański, Gdańsk.
  27. Nawrot-Borowska M., (2014), referat pt. „Poradnictwo w zakresie wychowania rodzinie na początku XX wieku w świetle czasopisma „Dobra Gospodyni”, III Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Wychowanie w rodzinie. Konteksty historyczne i współczesne. Międzypokoleniowy dialog o wychowaniu”, Uniwersytet Wrocławski, Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa, Jelenia Góra-Szklarska Poręba.
  28. Nawrot-Borowska M., Kabacińska K., (2015), referat pt. „Zabawka dziecięca jako przedmiot badań historyczno-pedagogicznych”, Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Dzieciństwo i starość w historiografii”, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Lublin.
  29. Nawrot-Borowska M., (2015), referat pt. „Poradnictwo w zakresie wychowania zdrowotnego i higieny dzieci i młodzieży na początku XX wieku w świetle czasopisma „Dobra Gospodyni”, Międzynarodowa Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa „Człowiek – Kultura – Zdrowie. Profilaktyka zdrowia i zachowania prozdrowotne –  konieczność czy wybór?”, Uniwersytet Kijowski im. B. Hrynczenki, Uniwersytet Gdański, Koło Naukowe Historii Kultury i Edukacji Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk-Sopot.
  30. Nawrot-Borowska M., (2015), referat pt.: „Nauczyciele domowi na terenie ziem polskich w XIX wieku”, Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. „Rozvoj kompetencií učiteľa v prospech humanizácie”, University of Zilina, Słowacja, Żylina.
  31. Nawrot-Borowska M., Wróblewska U., (2016), referat pt.: „Studium Prawno-Administracyjne dla Polaków w Craiovej”, Dni Polskie „Bliżej siebie”, Międzynarodowe Sympozjum Naukowe pt. „Historia i dzień dzisiejszy relacji polsko-rumuńskich”, Związek Polaków w Rumunii, Instytut Polski w Bukareszcie,  Rumunia, Suczava;
  32. Nawrot-Borowska M., (2015), referat pt. „Wpływ używek na zdrowie w świetle poradników z II połowy XIX i początku XX wieku”, Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Jedzą, piją, lulki palą. Kulturowe aspekty korzystania z używek na przestrzeni dziejów”, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz.
  33. Nawrot-Borowska M., (2015); referat (sesja plenarna) pt. „Nikt nam polskości z serca wyrwać nie jest zdolny” – ze wspomnień Leokadii Boniewicz o wychowaniu na wsi chełmińskiej okresu strajków szkolnych”, Ogólnopolska Konferencja Naukowa  „Strajki szkolne na ziemiach polskich w pierwszej połowie XX wieku”, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Kalisz.
  34. Nawrot-Borowska M., (2015), referat pt. „Zdrowie i higiena dziecka w świetle czasopisma „Dziecko” na początku XX wieku”, Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Dziecko – opieka – wychowanie – wspieranie edukacyjne . Od koncepcji teoretycznych do dobrych praktyk”, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Bydgoszcz.
  35. Nawrot-Borowska M., (2015), referat pt. „Źródła do historii dziecka i dzieciństwa w XIX i na początku XX wieku”, Ogólnopolskie Seminarium Naukowe Historyków Wychowania pt. „Warsztat badawczy historyka wychowania” na temat „Edycja źródeł w badaniach historyczno-pedagogicznych”, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Obrzycko. 
  36. Nawrot-Borowska M., (2015) referat pt. „Zabawy, zabawki i zajęcia dzieci na początku XX wieku na łamach czasopisma „Dziecko”, Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Życie prywatne Polaków w XIX wieku. Świat dziecka”, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Łodź.  
  37.  Nawrot-Borowska M., (2015), referat (sesja plenarna) pt. „Zabawka dziecięca na terenie ziem polskich w II połowie XIX i na początku XX wieku w przekazach pamiątkarskich”, Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Lalka, klocki, konik, miś pluszowy... Zabawki dziecięce poprzez wieki”, Uniwersytet Adam Mickiewicza w Poznaniu, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Gniezno.
  38. Nawrot-Borowska M., Kabacińska K., (2016), referat pt. „Zabawy i zabawki dziecięce jako nowy nurt w badaniach historyczno-pedagogicznych”, Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Historia wychowania na przełomie XX i XXI wieku. Kontynuacje i nowe wyzwania”, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Kielce.
  39. Nawrot-Borowska M., Jakubiak K., (2016), referat (sesja plenarna) pt. „Funkcje edukacyjne rodziny w XIX wieku”, Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Instytucje edukacyjne w Krakowie i na ziemiach polskich w XIX i na początku XX wieku. Konteksty źródłowe i metodologiczne”, Akademia Ignatianum w Krakowie, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Zespół Historii Wychowania przy Komitecie Nauk Pedagogicznych PAN, Kraków.
  40. Nawrot-Borowska M., (2016), referat (sesja planarna) pt. „Instytucje samopomocowe dla nauczycieli domowych na terenie ziem polskich w XIX i na początku XX wieku”, I Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Życie codzienne nauczycieli w XIX i XX wieku. Związki i organizacje nauczycielskie”, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, Książnica Pedagogiczna w Kaliszu, Kalisz.
  41. Nawrot-Borowska M., (2016), referat pt. „Zabawki w zbiorach muzeów niemieckich – wspomnienie z kwerendy”, Ogólnopolskie Seminarium Naukowe Historyków Wychowania pt. „Warsztat badawczy historyka wychowania” na temat „Źródła materialne w badaniach historyczno-pedagogicznych”, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Obrzycko.
  42. Nawrot-Borowska M., (2016), referat pt. „Obrazki z dziejów lalki”, II Ogólnopolskie Seminarium Naukowe z cyklu „Z badań nad tradycją polskiej pedagogiki. Wokół dorobku naukowego prof. Danuty Koźmian”, Uniwersytet Szczeciński, Szczecin.
  43.  Nawrot-Borowska M., (2016), referat pt. „O zabawkach dzieci polskich w XIX wieku”, VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Dziecko w historii – w 1050 rocznicę Chrztu Polski”, Uniwersytet w Białymstoku, Supraśl.
  44. Nawrot-Borowska M., (2016), referat pt. „Zabawki dziecięce na grafikach dodatków modowych prasy kobiecej w XIX wieku”, Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Zachować dla przyszłości. Sprawy oświaty, edukacji i nauki w przekazie prasowym XIX i XX wieku”, Uniwersytet Łódzki,  Łódź.
  45. Nawrot-Borowska M., (2016), referat pt. „Rola rodziny w utrzymaniu tożsamości narodowej młodego pokolenia w okresie zaborów w świetle pamiętnikarstwa”, IV Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Wychowanie w rodzinie. Konteksty historyczne i współczesne”, Uniwersytet Wrocławski, Szklarska Poręba.
  46. Nawrot-Borowska M., Kabacińska K., (2016), referat pt. „Zabawki świąteczne dzieci polskich w XIX wieku”, III Międzynarodowa Konferencja Naukowa z cyklu „W kręgu rodziny epok dawnych – rytmy życia, rytmy codzienności”: „Dom – codzienność – święto”, Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie, Kraków.
  47.  Nawrot-Borowska M., (2017), referat pt. „Problematyka wychowania domowego na łamach czasopisma „Dziecko” (1913-1915)”, Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Rodzina – Kultura – Wychowanie. Współczesne tendencje i uwarunkowania”, Uniwersytet Rzeszowski, Rzeszów - Iwonicz Zdrój.
  48. Nawrot-Borowska M., (2017), referat pt. „W co się bawić?  Zabawy i zajęcia dziecięce na łamach wybranych czasopism na przełomie XIX i XX wieku”, I Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa „Edukacja dziecka w ujęciu historycznym”, Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, Akademia Jakuba z Pradyża w Gorzowie Wielkopolskim, Gorzów Wielkopolski.
  49. Nawrot-Borowska M., (2017), referat pt. „Kwestie wstydliwe, grzeszne i drażliwe. O trudach dojrzewania płciowego w II połowie XIX i na początku XX wieku”, Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Dojrzałość: kontekst celów, zadań i działań edukacyjno-wychowawczych. Perspektywa temporalna”, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Bydgoszcz.
  50. Nawrot-Borowska M., Jakubiak K., (2017), referat (sesja plenarna) pt. „Nauczanie domowe na ziemiach polskich doby zaborów”, Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Edukacja domowa – refleksje historyczno-pedagogiczne”, Uniwersytet Zielonogórski, Zielona Góra.
  51. Nawrot-Borowska M., Jakubiak K., (2017), referat pt. „Poznański „Dziennik Domowy” (1840-1847). Pierwsze polskie czasopismo rodzinne – o wychowaniu”, Konferencja Naukowa „Wielkopolska i Wielkopolanie w dziejach edukacji”, zorganizowana z okazji pięćdziesięciolecia Zakładu Historii Wychowania Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Poznań.
  52.  Nawrot-Borowska M., Zając D., (2017), referat – prezentacja publikacji pt. „Dziecko i dzieciństwo. Wybrane konteksty badań” (Bydgoszcz 2017) oraz „Dziecko w perspektywie diachronicznej i synchronicznej” (Bydgoszcz 2016), red. M. Nawrot-Borowska, D. Zając, VIII Ogólnopolskie Seminarium Naukowe Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego, „Dziecko. Perspektywy i konteksty”, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Bydgoszcz.
  53. Nawrot-Borowska M., Reiska A., (2018), referat pt. „Edukacja domowa dziecka w kontekście rozwiązań prawnych z perspektywy doświadczeń rodzicielskich”,  Ogólnopolska Konferencja „Dziecko i prawo”, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego,  Bydgoszcz.
  54. Nawrot-Borowska M., (2018), referat pt. „Zabawki dziecięce w II połowie XIX i na początku XX wieku – możliwości źródłowe”, II Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa „Edukacja historyczna dziecka”, Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, Akademia Jakuba z Pradyża w Gorzowie Wielkopolskim, Gorzów Wielkopolski.
  55. Nawrot-Borowska M., Jakubiak K., (2018), referat (sesja plenarna) pt. „Idee i postulaty wychowania rodzinnego oraz edukacji domowej w świetle polskiego piśmiennictwa pedagogicznego od końca XVIII do początku XX wieku”, Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Edukacja domowa a sedno edukacji”, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Poznań.
  56. Nawrot-Borowska M., (2018), referat pt. „Emma z Kurowskich Puffke (1818-1890) i jej poglądy na wychowanie młodego pokolenia”, Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Kobiety niepodległości. Działalność patriotyczna kobiet na ziemiach polskich w latach 1895 -1920”, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz.
  57. Nawrot-Borowska M., (2018); referat (sesja plenarna) pt. „Nauczanie domowe na ziemiach polskich w okresie zaborów”, Ogólnopolskie Seminarium Naukowe „Oblicza edukacji alternatywnej. Edukacja domowa”, Uniwersytet Gdański, Gdańsk.
  58. Nawrot-Borowska M., Małek A., (2018), referat pt.: „Praktyczne przewodniki wychowania. Problematyka poradników wychowawczych dla rodziców z lat 1900-1989”, V Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Wychowanie w rodzinie. Konteksty historyczne i współczesne. Rodzina i jej funkcja wychowawcza 1918-2018”, Uniwersytet Wrocławski, Szklarska Poręba.
  59. Nawrot-Borowska M.,  (2019) referat w sesji plenarnej pt. Nauczanie domowe dzieci na ziemiach polskich w dobie zaborów,Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. Rodzina a społeczeństwo - ewolucja rodziny, organizatorzy: Wydział Studiów Edukacyjnych UAM w Poznaniu; Poznań.
  60. Nawrot-Borowska (2019) Pierwszy Zjazd Historyków Wychowania pt. Polskie tradycje akademickie, Zakład Historii Wychowania Wydziału Studiów Edukacyjnych w Poznaniu, Towarzystwo Historii Edukacji, Poznań (organizatorka)
  61. Nawrot-Borowska M.,(2020) referat Z warsztatu badawczego historyka wychowania – wystąpienie na otwartym spotkaniu naukowym Katedry Metodologii Badań i Studiów na Dyskursem, Wydział Pedagogiki UKW, Bydgoszcz.
  62. Nawrot-Borowska M., (2020) eferat: Porady i wskazówki dla rodziców w zakresie wychowania w rodzinie na łamach czasopisma „Dziecko”, Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. Rodzicielstwo i rodzina. (Re) konstrukcje życia codziennego, organizator: Wydział Pedagogiki UKW, Bydgoszcz (organizatorka)
  63. Nawrot-Borowska M., (2020) referat w sesji plenarnej pt. Obrazki z dziejów zabaw i zabawek dziecięcych. Ponadczasowe inspiracje dla współczesnej praktyki edukacyjnej, Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. Oblicza edukacji alternatywnej: edukacja przedszkolna, organizatorzy: Instytut Pedagogiki Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, Zakład Teorii Wychowania i Pedagogiki Opiekuńczej, Zakład Badań nad Dzieciństwem i Szkołą, Przedszkole Uniwersyteckie Uniwersytetu Gdańskiego (przeniesiona na termin jesienny);