prof. dr hab. Kostyło Piotr MarekDodatkowa działalność
Spośród kilku innych rzeczy, które robię poza gmachem UKW, chcę wymienić w tej chwili dwie:
Prowadzenie strony internetowej na Facebooku o nazwie "Filozofia Edukacji". W postach pisanych częściej po polsku, rzadziej po angielsku, promuję filozoficzne podejście do kwestii edukacyjnych, pokazuję znaczenie filozofii dla rzetelnego namysłu i praktyki pedagogicznej. Wszystkich zainteresowanych zapraszam na stronę:
https://www.facebook.com/FilozofiaEdukacji/
Współorganizację Dni Tischnerowskich w Chojnicach - od 2016 r. dzięki konsekwentnym staraniom dra Przemysława Zientkowskiego, jesienią zjeżdzają do Chojnic znawcy i popularyzatorzy myśli ks. Józefa Tischnera (1931-2000). W ciągu dwóch dni w mieście organizowane są liczne spotkania, prelekcje, występy, w których przewija się postać i spuścizna ks. Tischnera. Katedra Filozofii Wychowania i Edukacji Obywatelskiej wraz z Miastem Chojnice organizuje wówczas także konferencję naukową poświęconą filozofii i pedagogii ks. Tischnera. Ostatnia konferencja zogniskowała uwagę uczestników na porównaniu postaci i dorobku dwóch wybitnych polskich intelektualistów z II połowy XX wieku, ks. Józefa Tischnera i Leszka Kołakowskiego (na zdjęciu część uczestników tej konferencji, od lewej: ks. Miłosz Hołda, Piotr M. Kostyło, Przemysław Zientkowski, Krzysztof T. Wieczorek, Krzysztof Skorulski, ks. Jarosław Jagiełło).
Poniżej zamieszczam dwa przykładowe teksty dotyczące filozoficznej i pedagogicznej myśli Józefa Tischnera. Pierwszy tekst jest autorstwa Katarzyny Wrońskiej, zaś drugi - mojego.