prof. dr hab. Kostyło Piotr MarekWspółpraca naukowa
Krajowy wymiar mojej współpracy naukowej:
Katedra Filozofii Wychowania i Edukacji Obywatelskiej
Głównym nurtem, w którym rozwija się moja współpraca z innymi uczonymi w kraju, jest działalność naukowa Katedry Filozofii Wychowania i Edukacji Obywatelskiej na Wydziele Pedagogiki, UKW. Współpracuję tam z czworgiem moich Koleżanek i Kolegów, głównie w dwóch obszarach wskazanych w nazwie katedry. Więcej o działalności katedry można dowiedzieć się pod linkiem:
https://filozofiaedukacji.ukw.edu.pl/jednostka/katedra_edukacji
Wydawnictwo Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji
Moja współpraca z Wydawnictwem FRSE rozpoczęła się w ubiegłym roku, gdy zostałem zaproszony do zredagowania książki "Szkoła równych szans - namysł teoretyczny i rozwiązania praktyczne", będącej zbiorem referatów zaprezentowanych na konferencji zorganizowanej przez FRSE w maju 2019 r. w Gdyni. 17 kwietnia, na podstawie Uchwały nr 58/2020 Zarządu Fundacji Rozwoju Edukacji zostałem powołany w skłąd Rady Naukowej Wydawnictwa FRSE. Więcej na temat Wydawnictwa FRSE oraz zadań Rady Naukowej można przeczytać pod linkiem:
https://www.frse.org.pl/wydawnictwo/
Międzynarodowy wymiar mojej współpracy naukowej:
Katholische Hochschule Nordrhein-Westfalen
Wspólpraca z Katholische Hochschule Nordrhein-Westfalen (Catholic University of Applied Sciences) jest koordynowana po stronie partnera zagranicznego przez prof. dr Monikę Toebbe-Schukallę. Przedmiotem współpracy są zagadnienia społeczne związane z funkcjonowaniem współczesnego państwa liberalno-demokratycznego, systemy ubezpieczeń społecznych i pomocy społecznej, problem wykluczenia społecznego, aktualne wyzwania społeczne w Europie – kryzys imigracyjny, wzrost nastrojów ksenofobicznych, przestrzegania praw człowieka, zwłaszcza praw mniejszości. Współpraca ta rozwija się od 2013 r.
Center for Ethics and Entrepreneurship
Współpraca z Center for Ethics and Entrepreneurship na Uniwersytecie w Rockford, Rockford, Illinois, USA jest koordynowana po stronie partnera zagranicznego przez prof. Stephena Hicksa. Przedmiotem współpracy są zagadnienia związane z etyką pedagogiczną oraz eksploracją możliwości pozytywnych i twórczych odniesień liberalizmu w teorii i praktyce pedagogicznej; Współpraca z Uniwersytetem w Rockford rozwija się od 2014 r. (na zdjęciu moje wystąpienia na konferencji zorganizowanej przez Center for Ethics and Entrepreneurship w kwietniu 2016 r.).
Internationale Ferdinand Ebner-Gesellschaft
Współpraca z Internationale Ferdinand Ebner-Gesellschaft – IFEG (Międzynarodowe Towarzystwo Ferdynanda Ebnera), Innsbruck, Austria – jest koordynowana po stronie partnera zagranicznego przez dra Krzysztofa Skorulskiego, kierownika Sekcji Badań Naukowych IFEG. Przedmiotem współpracy jest promowanie myśli Ferdynanda Ebnera i jej pedagogicznych aplikacji, filozofia dialogu w nurcie personalistyczno-dialogicznym i jej możliwe oddziaływania w systemie edukacji publicznej.