prof. dr hab. Ossowski RomanWspółpraca naukowa
Prof. dr hab. Roman Ossowski, profesor tytularny UKW w Bydgoszczy
oraz Honorowy Profesor UMK w Toruniu
Jest specjalistą z zakresu psychologii zdrowia, psychologii lekarskiej i rehabilitacyjnej. Od 1983 roku dr hab. nauk humanistycznych w dyscyplinie psychologia, od 2000 roku profesor tytularny w dziedzinie nauk humanistycznych.
Twórca kierunku psychologia w Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (1996) i dyrektor Instytutu Psychologii (w latach 1996-2009), a także kierował Katedrą Społecznej Psychologii Zdrowia, Rehabilitacji i Zarządzania w Instytucie Psychologii UKW.
Wcześniej w ówczesnej Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy pełnił funkcję prodziekana, a następnie dziekana Wydziału Pedagogiki (1984-1993).
Ponadto w latach 1997-2017 związany z Akademią Medyczną w Bydgoszczy, późniejszym Collegium Medicum w Bydgoszczy UMK w Toruniu, gdzie pełnił funkcję kierownika Katedry i Zakładu Psychologii Klinicznej CM w Bydgoszczy. 30 stycznia 2018 r. Senat Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w uznaniu zasług dla Uniwersytetu przyznał tytuł Honorowego Profesora UMK.
Ekspert Uniwersyteckiej Komisji Akredytacyjnej w zakresie psychologii ( 2004-2016). Członek Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego (1994-1997 i 2000-2002) oraz Zespołu Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego ds. Oceny Jakości Kształcenia (1999-2002). Członek Rady ds. Reformy Edukacji Narodowej (1995-1999). Ekspert Ministerstwa Edukacji Narodowej ds. programów i podręczników (1999-2002).
Główne zainteresowania badawcze prof. Romana Ossowskiego koncentrują się wokół problematyki jakości życia, promocji zdrowia, profilaktyki i higieny życia oraz rehabilitacji. Jest pasjonatem aktywności ruchowej i zaangażowanego życia. Posiada w swoim dorobku naukowym 4 monografie, 2 podręczniki, 14 prac redakcyjnych oraz 136 artykułów. Jest promotorem 21 rozpraw doktorskich w dyscyplinach – psychologia, medycyna oraz w dziedzinie nauk o zdrowiu. Uczestniczył jako recenzent w 34 postępowaniach habilitacyjnych oraz w 27 postępowaniach o nadanie tytułu profesora.
Uczestniczy w składzie rad naukowych czasopism: „Polskie Forum Psychologiczne”, „Przegląd Psychologiczny”, „Czasopismo Psychologiczne”, „ Pielęgniarstwo Chirurgiczne i Angiologiczne”, „Niepełnosprawność – zagadnienia, problemy, rozwiązania” przy Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Warszawie, „ Health Psychology Report” (red. nacz. Mariola Bidzan).
Od 2006 r. jest Przewodniczącym Kapituły przy Prezydencie Miasta ds. Tytułu „Profilaktyk Roku”.
Za działalność naukową oraz organizacyjną otrzymał ośmiokrotnie Nagrodę Ministra. Ponadto w uznaniu osiągnięć otrzymał liczne odznaczenia państwowe i medale – m.in. Medal Komisji Edukacji Narodowej (1985), Medal Zasługi Gloria Artis (2006), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1989).
Wnosi wkład do promocji zdrowia oraz profilaktyki społecznej na terenie regionu i miasta Bydgoszczy. Jest twórcą i współtwórcą wielu uniwersytetów trzeciego wieku w regionie oraz mieście Bydgoszczy, przewodniczącym Sejmiku Profilaktyki Zdrowotnej przy Centrum Onkologii w Bydgoszczy,
Za swoją działalność otrzymał odznaczenia i medale nadane przez władze miasta Bydgoszczy oraz regionu kujawsko-pomorskiego:
- „Odznaka Honorowa za Zasługi dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego” nadana przez Przewodniczącego Sejmiku i Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego (2006) ,
-Tytuł Profilaktyk Roku (2006) nadany przez Prezydenta Miasta Bydgoszczy,
-„ Medal Wojewody Kujawsko-Pomorskiego” (2007),
-Tytuł Honorowy Profilaktyk Roku (2011),
- Medal Marszałka Województwa Kujawsko–Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis (2011),
- „Medal Kazimierza Wielkiego za zasługi dla Miasta Bydgoszczy” nadany Uchwałą Rady Miasta z dnia 28 marca 2012 r.),
-„Medal Honorowy Uniwersytetu Kazimierz Wielkiego Casimirus Magnus” (2012),
- „Wyróżnienie Kobaltowy Pegaz Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury” za zasługi dla Bydgoskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku (2014),
- „ RYCERSKI MEDAL PRZYJAŹNI” za wieloletnią ogromną pomoc i troskę w tworzeniu Konferencji Medycyny Paliatywnej „HOSPICJUM” oraz Ogólnopolskiego Forum Onkologii i Psychoonkologii w Toruniu (2021).
18. 09. 2022 r.