Prof. Helena Ostrowicka pozuje do zdjęcia na tle ceglanej ściany Prof. Helena Ostrowicka pozuje do zdjęcia na tle ceglanej ściany

Helena Ostrowicka z nominacją profesorską

Prof. dr hab. Helena Ostrowicka otrzymała tytuł profesora nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika, decyzją Prezydenta RP z dnia 2 lutego 2024 roku.

Prof. Helena Ostrowicka jest związana z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego (wcześniej Wyższą Szkołą Pedagogiczną i Akademią Bydgoską) niemal od 30 lat, najpierw jako studentka i doktorantka, a następnie jako nauczycielka akademicka. To tutaj odnalazła sprzyjające warunki do rozwijania swoich naukowych pasji.

Absolwentka pedagogiki WSP w Bydgoszczy. Stopień doktora w dziedzinie nauk humanistycznych w dyscyplinie pedagogika uzyskała w roku 2004 (Akademia Bydgoska), stopień doktor habilitowanej w zakresie nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika - w roku 2016 (UKW).

Prof. Helena Ostrowicka prowadzi badania na pograniczach dyscyplin naukowych, pedagogiki ogólnej, metodologii badań społecznych, pedagogiki młodzieży, polityki wobec szkolnictwa wyższego – przede wszystkim w interdyscyplinarnych obszarach studiów nad dyskursem. Koncentruje się na analizach relacji wiedzy i władzy w czterech instytucjonalnych kontekstach: nauki, edukacji, polityki i mediów. Jej najważniejsze osiągnięcia naukowe dotyczą refleksji teoretycznej, metodologicznej i badań empirycznych, rozwijających nurt dyskursywny w naukach społecznych.

Jest autorką lub współautorką ponad 70 publikacji naukowych, w tym 7 monografii. Publikuje w renomowanych wydawnictwach oraz czasopismach polskich i zagranicznych. Dotychczas kierowała 3 projektami badawczymi finansowanymi z grantów Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Narodowego Centrum Nauki. Była także wykonawczynią lub ekspertką w trzech innych projektach finansowanych ze środków Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jest stypendystką Deutscher Akademischer Austauschdienst (DAAD) oraz Programu im. M. Bekkera Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Odbyła wizyty badawczo-studyjne na Uniwersytecie w Southampton w Wielkiej Brytanii. Była profesorką wizytującą na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa w Stanach Zjednoczonych. Wyniki swoich badań przedstawiła na kilkudziesięciu konferencjach naukowych w kraju i zagranicą (m.in. w Portugalii, Hiszpanii, Danii, we Włoszech, w Stanach Zjednoczonych).

Prof. Helena Ostrowicka współpracuje z wieloma czasopismami naukowymi w roli recenzentki i redaktorki. Wielokrotnie opiniowała wnioski o finansowanie projektów badawczych w konkursach Narodowego Centrum Nauki i Deutsche Forschungsgemeinschaft. Jest członkinią zespołów eksperckich i naukowych, m.in. Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN. Pełniła również funkcje eksperckie w gremiach powoływanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Za osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i organizacyjne była wielokrotnie wyróżniana Nagrodą Rektora UKW (wcześniej AB). W 2020 roku otrzymała Nagrodę Naukową Prezydenta Miasta Bydgoszczy za całokształt pracy naukowej i organizacyjnej, a w roku 2022 Nagrodę Ministra Edukacji i Nauki za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej.

Obecnie na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego prof. Helena Ostrowicka pełni funkcję dziekan Wydziału Pedagogiki oraz kieruje Katedrą Metodologii Badań i Studiów nad Dyskursem.

Prywatnie jest mamą dorosłego już syna, lubi spontaniczne podróże, kino Woody’ego Allena, dobrą muzykę i taniec.