Uczestnicy Forum siedzą w auli. W tle ścianka z logo UKW Uczestnicy Forum siedzą w auli. W tle ścianka z logo UKW

Serce studentów biło w Bydgoszczy. Relacja z I Zjazdu FUniP

Samorządy studenckie 21 polskich uniwersytetów spotkały się w miniony weekend na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego, podczas Zjazdu Forum Uniwersytetów Polskich.

Samorządy studenckie są członkami Parlamentu Studenckiego Rzeczypospolitej Polskiej, który jest ustawowym organem reprezentującym wszystkich studentów. W ramach Parlamentu działają komisje branżowe, a jedna z nich - Forum Uniwersytetów Polskich - spotkała się na UKW. Był to I zjazd tej kadencji FUniP-u.

Spotkanie rozpoczęło się w piątkowy wieczór mszą św., odprawioną w intencji zmarłej w styczniu Marceliny Krzos, przewodniczącej Samorządu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Natomiast w sobotę nastąpiło oficjalne otwarcie, przy obecności przedstawicieli władz UKW.

- Jest to dla nas wielki zaszczyt. Ponad dekadę temu pełniłem funkcję prorektora ds. studenckich, więc doskonale znam też problemy studenckie. Jesteście państwo solą uczelni, bez studentów nie ma uczelni – witał studentów Rektor UKW, prof. dr hab. Jacek Woźny.

- Dziś studenckie serce bije w Bydgoszczy i to w wielu aspektach. Przewodniczę waszym prorektorem, zrzeszonym w Uniwersyteckiej Komisji Kształcenia. Największą wartością tych komisji jest przekazywanie sobie doświadczeń i pewnych spostrzeżeń. Życzę Wam, aby to wspólne przebywanie razem było właśnie owocne i radosne – mówił Prorektor ds. Studenckich i Jakości Kształcenia, dr hab. Benedykt Odya, prof. uczelni.

- Na dzisiejszym posiedzeniu będziemy mogli debatować w pięknych okolicznościach, pięknym mieście. Wróciliśmy do Bydgoszczy po 7 latach – mówił przewodniczący Forum, Arkadiusz Smugowski.

Po otwarciu odbyły się obrady Forum, na którym przedstawiciele samorządów poruszali bieżące tematy dotyczące samorządów. Uczestnicy spotkania wzięli również udział w szkoleniu dot. równości płci. Po zakończeniu oficjalnej części, goście UKW mieli czas na integrację i poznanie Bydgoszczy.

Galerią zdjęć ze Zjazdu.

Relacja w TVP3 Bydgoszcz.