Student ubrany w ciemne barwy pozuje na tle biblioteki głównej UKW. Student ubrany w ciemne barwy pozuje na tle biblioteki głównej UKW.

Szymon Nowak: Kognitywistyka jest dla mnie idealna, bo łączy elementy filozofii z zagadnieniami z przedmiotów ścisłych

Kognitywistyka cieszy się w ostatnich latach dużą popularnością w całej Polsce, a od ubiegłego roku można studiować ten unikalny kierunek również na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Osoby, które rozpoczną na studia z kognitywistyki, w nadchodzącym roku akademickim będą objęci programem w ramach którego będą mogli m.in. odbyć płatny staż w wymarzonej firmie czy instytucji związanej z branżą IT, psychologią czy projektowaniem. To szczególna okazja dla studentek i studentów, aby połączyć interdyscyplinarne studia z praktyką zawodową, za którą otrzymają dodatkowo pełne wynagrodzenie. A jak sami oceniają ten kierunek? Rozmawiamy o tym z Szymonem Nowakiem, studentem I roku kognitywistyki na UKW.

Szymon Nowak ppzuje do zdjęcia na tle Biblioteki Głównej. Ubrany w ciemne barwy, stoi z rękami w kieszeni

Jesteś studentem pierwszego, premierowego roku na studiach kognitywistyki na UKW. Dlaczego wybrałeś akurat ten kierunek?

Zawsze interesowała mnie psychologia i szeroko pojęty umysł człowieka, ale jednocześnie chciałem studiować coś, co łączy w sobie elementy humanistyczne i ścisłe. Kognitywistyka wydała mi się idealnym połączeniem tych dwóch dziedzin.

Co najbardziej podoba Ci się w tym kierunku?

Przede wszystkim to, że jest bardzo interdyscyplinarny. Na studiach poznaję zagadnienia z psychologii, filozofii, lingwistyki i informatyki. To sprawia, że nauka jest bardzo ciekawa i różnorodna.

Jakie przedmioty do tej pory najbardziej Cię zainteresowały?

Szczególnie interesują mnie przedmioty związane z psychologią poznawczą i sztuczną inteligencją. Fascynuje mnie to, jak działa ludzki umysł.

Jakie są Twoje plany na przyszłość?

Dopiero zaczynam swoją przygodę z kognitywistyką, więc jeszcze nie do końca wiem, co chcę robić po studiach. Myślę jednak o kontynuowaniu nauki na studiach magisterskich, a może nawet doktoranckich. Chciałbym też zdobyć doświadczenie w pracy w branży IT.

Co powiedziałbyś osobom, które zastanawiają się nad studiowaniem kognitywistyki?

To kierunek dla osób, które są ciekawe świata i chcą poznać różne aspekty ludzkiego umysłu. Jest to również dobry wybór dla osób, które chcą mieć szerokie możliwości rozwoju zawodowego.

Jakie są Twoje hobby i pasje?

Ogólnie interesuje mnie świat IT i wokół IT, a w tym intuicyjność. Szczególnie interesują mnie narzędzia no code i low code do samodzielnego projektowania prostych aplikacji, sklepów online czy stron internetowych.

Dziękuję za rozmowę!

UKW - miejsce dla ludzi z pasją!

Rekrutacja UKW

Jeśli zastanawiasz się nad kognitywistyką, ale nurtują Cię jakieś pytania, możesz śmiało kontaktować się z koordynatorem kierunku dr. Filipem Stawskim: filip.stawski@ukw.edu.pl