Minister nauki Dariusz Wieczorek na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Minister nauki Dariusz Wieczorek przebywał z wizytą w Bydgoszczy, gdzie – w ramach cyklicznych spotkań z władzami polskich uczelni i studentami – odwiedził Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Celem wizyty było zapoznanie się z potrzebami i oczekiwaniami środowiska akademickiego. Posiedzenie na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego z udziałem rektorów kujawsko-pomorskich uczelni i władz regionu, a także spotkanie ze studentami i doktorantami z regionu odbyło się w atmosferze współpracy i zrozumienia.

Spotykamy się w gronie rektorów wszystkich uczelni i ze studentami w ramach trasy, którą możemy nazwać prekonsultacjami nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym. Są to dwa punkty obowiązkowe. Spotkania te bazują na rozmowach dotyczących bieżących problemów województwa, finansowania szkół wyższych, pozyskiwaniu środków zewnętrznych oraz zmianach wynikających z przyszłej nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym. Prowadzone rozmowy dają obraz tego, czego oczekuje polska nauka – powiedział minister Wieczorek.

Minister nauki w trakcie spotkań ze środowiskiem akademickim województwa kujawsko-pomorskiego omówił plany rozwojowe dla uczelni z regionu. Podczas wypowiedzi kładł szczególny nacisk na kwestie finansowe oraz planowanie przyszłych inwestycji przez uczelnie, a także pozyskiwanie funduszy z Unii Europejskiej. Dariusz Wieczorek skupił się również na konieczności zwiększania kooperacji międzynarodowej oraz potrzebie modernizacji i zwiększania bazy domów studenckich.

Remontujemy i budujemy akademiki, trzeba umożliwić studentom mieszkanie i naukę w godnych warunkach. Należy wyrównywać szanse, ponieważ nie wszystkich studentów stać na wynajem mieszkań w dużych ośrodkach akademickich. Mechanizm zmian jest w tym zakresie przygotowywany. Sprawy bytowe i socjalne studentów stanowią kluczową materię dla rozwoju potencjału uczelni – stwierdził szef Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Zwieńczenie wizyty stanowiły bezpośrednie konsultacje ze studentami, podczas których poruszono kwestie związane m.in. z koniecznością zwiększenia nakładów na pomoc socjalną oraz dostosowywania uczelni do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W trakcie spotkania podkreślono, jak ważne jest zrozumienie problemów natury psychologicznej i ich wpływu na życie młodych ludzi. Minister zaznaczył, że konieczne są szczegółowe badania, aby dokładnie zidentyfikować przyczyny i skutki problemów wymagających pomocy psychologicznej. Podkreślono potrzebę bliższego przyjrzenia się temu tematowi oraz zaangażowania ekspertów. Uczestnicy wspólnie zgodzili się co do tego, że należy aktywnie szukać rozwiązań, które poprawią dobrostan psychiczny studentów.