Pierwsze w historii UKW szkolenie antydyskryminacyjne

W listopadzie Uniwersytet Kazimierza Wielkiego realizuje trzy pilotażowe szkolenia, które mają na celu promowanie równości płci, przeciwdziałanie dyskryminacji oraz budowanie otwartego i szanującego różnorodność środowiska akademickiego.

Pierwsze szkolenie już za nami. Szkolenie antydyskryminacyjne – krok ku równości

15 listopada 2024 roku odbyło się pierwsze w historii UKW szkolenie antydyskryminacyjne, które poprowadził dr Maciej Michalak, Prodziekan ds. kształcenia na Wydziale Psychologii.

Spotkanie było okazją do zapoznania się z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi dyskryminacji oraz sposobami jej przeciwdziałania. W trakcie zajęć poruszono następujące tematy:

  • stereotypy i uprzedzenia – ich rola jako źródeł dyskryminacji,
  • rodzaje dyskryminacji – bezpośrednia i pośrednia oraz ich przykłady,
  • przyczyny dyskryminacji – analiza zjawiska z perspektywy psychologicznej oraz przykłady sytuacji, w których można stać się jej ofiarą (m.in. ze względu na wiek, płeć, orientację seksualną czy wyznanie),
  • mobbing – omówienie związku między dyskryminacją a mobbingiem jako jej możliwą kontynuacją,
  • skutki dyskryminacji – zarówno dla organizacji, jak i dla osób doświadczających lub stosujących takie działania,
  • dobre praktyki – sposoby przeciwdziałania dyskryminacji i budowania sprawiedliwego środowiska akademickiego.

Szkolenie dostarczyło uczestnikom wiedzy i narzędzi, które pozwolą lepiej rozumieć problem dyskryminacji i skuteczniej reagować na niepożądane zachowania. Pogłębiło wiedzę o inkluzywności, równości oraz o praktycznych sposobach eliminowania stereotypów i uprzedzeń.

Kolejne szkolenia już wkrótce.

W ramach Planu Równości Płci na UKW odbędą się jeszcze dwa spotkania:

  • Przemoc i dyskryminacja językowa oraz znaczenie języka równościowego w kulturze organizacyjnej – 22 listopada 2024, poprowadzi dr Magdalena Grabowska i mgr Jakub Hartung-Wójciak,
  • Zarządzanie różnorodnością oraz kształtowanie pozytywnych postaw wobec różnorodności w środowisku akademickim – 29 listopada 2024, poprowadzi dr Magdalena Grabowska i mgr Jakub Hartung-Wójciak.

Obowiązkowe szkolenia antydyskryminacyjne będą też kontynuowane w grudniu.

Dlaczego te szkolenia są ważne?

Szkolenia pogłębią wiedzę o inkluzywności, równości oraz o praktycznych sposobach eliminowania stereotypów i uprzedzeń. Udział w szkoleniach pozwoli uczestnikom na:

  • rozpoznanie i eliminowanie działań dyskryminacyjnych,
  • budowanie środowiska pracy i nauki opartego na szacunku, otwartości i zrozumieniu,
  • wspieranie osób z grup mniejszościowych poprzez język i postawy.

Spotkania szkoleniowe są częścią szerszych działań UKW na rzecz równości i różnorodności, które mają na celu tworzenie przyjaznego i bezpiecznego środowiska dla wszystkich członków wspólnoty akademickiej.