UKW blisko Osób z niepełnosprawnościami. Stowarzyszenie "Dziecięce Graffiti" i Uniwersytet Kazimierza Wielkiego na wspólnych obchodach Światowego Dnia Zespołu Downa 

Pozują do zdjęcia: Maciej Jabłoński, Piotr Częstochowski, Helena Ostrowicka. Za nimi plansza z napisem Dziecięce Graffiti
Dr Maciej Jabłoński, Piotr Częstochowski, prof. Helena Ostrowicka na uroczystości w Pałacu Młodzieży

"Dodatkowy chromosom to gen miłości". Tak mówią rodzice i opiekunowie osób z zespołem Downa. 21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. UKW wyróżnione za wspieranie Podopiecznych "Dziecięcego Graffiti".

Obchody Światowego Dnia Zespołu Downa w Bydgoszczy rozpoczęły się w Pałacu Młodzieży. Podczas uroczystości prof. dr hab. Helena Ostrowicka, dziekan Wydziału Pedagogiki i dr Maciej Jabłoński z Wydziału Pedagogiki odebrali podziękowania za współpracę Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego ze Stowarzyszeniem "Dziecięce Graffiti" - organizacją, która wspiera Osoby z niepełnosprawnościami. Bydgoskie uroczystości związane ze świętem rozłożono na cztery dni. 22 marca zaplanowano na UKW warsztaty dla osób z zespołem Downa.

- To doskonała okazja do rozwijania umiejętności, integracji oraz wspólnej nauki w przyjaznej atmosferze -podkreśla Piotr Częstochowski, pomysłodawca inicjatywy "Dziecięce Graffiti". Wydział Pedagogiki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego regularnie włącza się w organizację podobnych spotkań.

Obchody Światowego Dnia Zespołu Downa z "Dziecięcym Graffiti" zakończą się w niedzielę mszą świętą w Licheniu.

Święto, które przypada na 21 marca zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2012 roku organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).

Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym.

Galeria zdjęć