Nowości wydawnicze UKW - marzec 2025

Powódź. Młody chłopak stoi w wodzie obok zalanego auta
Radzenie sobie ze stresem wynikającym ze zmian klimatycznych jest jednym z tematów nowych publikacji.

Nakładałem Wydawnictwa UKW w marcu ukazały się trzy nowe pozycje. Zachęcamy do o lektury zmianach klimatycznych w kontekście psychologicznym, filozofii Władysława Witwickiego oraz pokonferencyjnego wydania poświęconemu Paulowi Ladewigowi.

Okładka. Na białym tle brązowe, ozdobne litery układające się w tytuł, czarne proste liternictwo z podtytułem i nazwiskami autorów, zdjęcie oświetlonego słońce zielonego listka.

Lęk klimatyczny. Teoria i profilaktyka. Warsztaty psychologiczne: Materiały dla trenera i uczestnika

Elżbieta Kasprzak, Alicja Gołata Justyna Golonka
Bydgoszcz 2024
ISBN 978-83-8018-689-7
ISBN 978-83-8018-690-3 (e-book)
s. 78, oprawa miękka
33,60 zł

W swojej książce autorki podejmują się rozwiązania dwóch ważnych kwestii. Pierwsza to teoretyczne opisanie zjawiska zmian klimatycznych z perspektywy najbardziej reprezentatywnych koncepcji psychologii stresu, postaw i emocji. Druga kwestia, której poświęcona jest praca, dotyczy jednej z możliwych form wspierania ludzi w rozwijaniu mechanizmów adaptacyjnych i obronnych, czyli warsztatów psychologicznych, których celem jest prezentacja technik zarządzania emocjami, szczególnie lękiem klimatycznym, oraz radzenie sobie ze stresem klimatycznym, aby doświadczyć możliwie najmniejszych start psychicznych. Czytelnikami książki mogą być zarówno psychologowie, terapeuci, jak i osoby niezwiązane zawodowo z tym środowiskiem, pragnące bardziej zrozumieć siebie i skuteczniej radzić sobie z negatywnymi emocjami.


Okładka. Na brązowym tle efekt rozgwieżdżonego nieba, kamienny anioł, za nim poświata, czarne i białe liternictwo.

Wiara i supozycje. Wokół filozofii i psychologii religii Władysława Witwickiego


Wojciech Rechlewicz
Bydgoszcz 2024
ISBN 978-83-8018-696-5
ISBN 978-83-8018-697-2 (e-book)
s. 168, oprawa miękka
33,60 zł

Monografia (praca z zakresu analitycznej filozofii religii) jest pierwszą w Polsce monografią poświęconą w całości filozofii i psychologii religii Władysława Witwickiego i stanowi wypełnienie luki, której nie mogły zapełnić ani nieliczne zresztą artykuły na ten temat, ani nawet nieco obszerniejsze studia. Autor nie tylko zrealizował konsekwentnie i w pełni wszystkie cele, które sobie postawił, ale także przedstawił kontekst, w którym narodziła się supozycyjna koncepcja wiary.


Okładka. Na ciemnym tle nocy uliczka z grzbietów książek oświetlona latarnią, na pierwszym planie sylwetka zakapturzonego mnicha

Wokół „Katechizmu Biblioteki” Paula Ladewiga 3

Zdzisław Gębołyś i Katarzyna Wodniak (red.)
przy współpracy Hanny Gaweł
Bydgoszcz 2024
ISBN 978-83-8018-699-6
ISBN 978-83-8018-700-9 (e-book)
s. 462, oprawa miękka
52,50 zł

Tom Wokół „Katechizmu biblioteki” Paula Ladewiga (3) jest pokłosiem międzynarodowej konferencji naukowej, zorganizowanej w Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy w dniach 29.05–30.05.2024 roku. Mieści w sobie 24 artykuły, pióra 26 autorów z kraju i zagranicy. Osią i wspólnym mianownikiem wszystkich tekstów, zarazem punktem odniesienia i inspiracją dla nich jest dzieło pt. Katechizm biblioteki, wydane w Lipsku w 1914 roku, autorstwa Paula Ladewiga (1858–1940), wybitnego niemieckiego bibliotekarza i bibliotekoznawcy. Na kanwie zawartych tam myśli, refleksji, sentencji, zgrabnych aforyzmów, „ubranych” w formę rad, poświęconych książce i bibliotece oraz meandrom jej funkcjonowania, powstały teksty, w których spotyka się: współczesność z przeszłością, teoria z praktyką; tradycja z nowoczesnością, młodość z dojrzałością, nauka z praktyką, Polacy z cudzoziemcami. Prowadzą one do szeregu odkryć, do wydobycia z zapomnienia faktów, zdarzeń, osób, instytucji. Różnorodność tematów, oryginalność, niestandardowość są gwarancją żywej, nienużącej lektury, a może też zachętą do sięgnięcia również po Katechizm biblioteki.