Finał Konkursu Energia kontrolowana

8 kwietnia 2011 r. odbył się finał konkursu Energia kontrolowana. Alternatywne źródła energii, współorganizowanego przez nasz Uniwersytet. Do udziału zgłosiło się prawie 1000 uczniów, do finału zakwalifikowało się 6 z nich.

Ich zadaniem było przygotowanie i prezentacja studium przypadku czyli opracowanie bądź stworzenie koncepcji rozwiązania przedstawionego problemu, który znajdzie zastosowanie w realnym życiu.
Podczas finału odbyła się również dyskusja panelowa, której tematem było „Doświadczenia krajów skandynawskich w zakresie efektywności energetycznej oraz możliwości ich wykorzystania w Polsce” z udziałem zaproszonych gości: Ambasadora Danii, Radcy Handlowego Ambasady Szwecji, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska, Wicemarszałka, Wicewojewody województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz przedstawiciele urzędu miasta z Bydgoszczy i Warszawy.

Po prezentacjach najlepszym okazał się:

• Wojciech Łańcucki z Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta w Lipnie, kolejne miejsca zajęli:
  • Piotr Sipak - Liceum Ogólnokształcące im. Romualda Traugutta w Lipnie
  • Damian Maliszewski – XXXIII Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika
  • Mateusz Gnisz – Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Nowem
  • Paweł Pytlak – XIII Liceum Ogólnokształcące im. płk. Leopolda Lisa- Kuli
  • Robert Szwed – 37 Liceum Ogólnokształcące im. Jarosława Dąbrowskiego

Zakres tematyczny konkursu obejmuje następujące zagadnienia:

• alternatywne źródła energii, sposoby pozyskiwania i zastosowania (energia wiatru, słońca, wody, geotermalna, biomasy, pompy ciepła oraz reaktory atomowe);
  • regulacje prawne dotyczące ochrony środowiska i bezpieczeństwo energetyczne;
  • polityka ekologiczna;
  • sposoby wykorzystania energii proekologicznej;
  • zasoby energetyczne w krajach UE;
  • bioenergetyka.

Finał konkursu odbył się w Copernicanum, ul. Kopernika 1.

Szczegółowy program w załącznikach.