O Uniwersytecie w Gazecie...

Od dwóch tygodni na łamach „Gazety Wyborczej" oraz jej forum internetowego toczy się dyskusja poświęcona naszej uczelni. Za rzeczowe głosy wszystkim jej uczestnikom bardzo dziękujemy. Przez ostatnie dni z uwagą śledziliśmy pojawiające się uwagi i zarzuty. Są wśród nich takie, które budzą naszą troskę na równi z Państwem, są też i inne, wyssane z palca, służące podtrzymywaniu ognia w polskim (i bydgoskim) piekle.

Na stronie internetowej UKW możecie Państwo zapoznać się z listami, jakie w powyższej sprawie trafiły do Uczelni. Wśród najnowszych znalazły się listy prof. Lecha Witkowskiego (WPiPs) do JM Rektora UKW oraz Pana Patryka Nieckarza, doktoranta Uniwersytetu Szczecińskiego.

Na łamach „Gazety" pojawiła się odpowiedź prof. Józefa Kubika, Rektora Uniwersytetu. Udało się nam wynegocjować to z Redaktorem Naczelnym bydgoskiego oddziału „Gazety Wyborczej", Jackiem Gluglą. W pierwotnej wersji, jako głos uczelni miał pojawić się wywiad z prof. Kubikiem, przeprowadzony przez Panią Emilię Iwanciw 31 marca. Przypomnę, że pierwszy artykuł z serii ukazał się 4 kwietnia. Na wszelki wypadek dodam też, że podczas przygotowywania ostatnich materiałów redakcyjnych Autorka artykułów nie zechciała pogłębić swej wiedzy na temat naszej uczelni i omawianych tematów - a mamy dość dużo do powiedzenia na tematy poruszane na łamach „Gazety Wyborczej". Tymczasem pierwotnie przygotowywana rozmowa z prof. Kubikiem prowadzona była w zupełnie innym kontekście i tylko w bardzo małym stopniu odnosiła się do podnoszonych problemów. Dopiero po interwencji u Redaktora Naczelnego otrzymaliśmy możliwość odniesienia się do zarzutów. Jesteśmy za to Panu Redaktorowi głęboko wdzięczni.

Nasze zdziwienie budzi fakt, że w internetowym wydaniu „Gazety" artykuły krytyczne prezentowane były na stronie głównej przez kilka dni każdy, a odpowiedź prof. Józefa Kubika „zniknęła" po niespełna dwóch dniach.

Raz jeszcze dziękujemy za merytoryczne głosy w dyskusji.

Tomasz Zieliński
Rzecznik prasowy Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego

Tocząca się dyskusja o naszym Uniwersytecie na łamach bydgoskiej "Gazety Wyborczej" spowodowała żywe reakcje czytelników. Poniżej głosy w toczącej się dyskusji.