Święto Uczelni

15 kwietnia 2011 z okazji Święta Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu UKW.
Święto Uczelni to wyjątkowe wydarzenia dla całej społeczności akademickiej. Cieszymy się, że kolejny raz radość dzieliły z nami nie tylko władze uczelni, ale również władze miasta, regionu oraz zaproszeni goście. W uroczystości wzięli udział m.in.: Piotr Całbecki Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Zbigniew Ostrowski Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski, Sebastian Chmara Wiceprezydent Miasta Bydgoszczy, a także gość wyjątkowy - prof. Michał Kleiber – Prezes Polskiej Akademii Nauk.
Oprawę muzyczną zapewnił Chór Akademicki pod batutą prof. Sylwestra Matczaka.
Święto Uczelni to okazja do wręczęnia wyróżnień oraz dyplomów osobom szczególnie zasłużonym.

Medale Honorowe UKW Casimirus Magnus otrzymali:

• prof. Michał Kleiber – Prezes Polskiej Akademii Nauk
  • Eleonora Harendarska – Dyrektor Filharmonii Pomorskiej
  • prof. Maksymilian Grzegorz
  • prof. Jerzy Konieczny
  • prof. Marian Pawlak
  • doc. dr Stanisław Szymański

Medal Pamiątkowy UKW Casimirus Magnus otrzymał prof. Roman S. Chalova z Uniwersytetu im. Łomonosowa w Moskwie.

Wyróżnienie w konkursie na najlepszą pracę doktorską przygotowaną z zastosowaniem narzędzi statystyki i analizy danych zawartych w programach STATISTICA i STATISTICA Data Miner otrzymała dr inż. Małgorzata Mazur z Instytutu Biologii Środowiska za pracę zatytułowaną „Zmienność jałowca fenickiego Juniperus Phoenicea L. (Cupressaceae) w ramach zasięgu gatunku”, napisaną pod kierunkiem prof. Adama Boratyńskiego, na Wydziale Nauk Przyrodniczych UKW.
Jednocześnie wyróżnienie otrzymał Wydział Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

W minionym roku akademickim tytuł naukowy profesora uzyskali następujący nauczyciele akademiccy:

• tytuł profesora nauk humanistycznych:

prof. Lidia Wiśniewska
prof. Jacek Woźny
prof. Michał Zacharias

• tytuł profesora nauk biologicznych:

prof. Sławomir Kaczmarek

• tytuł profesora nauk o Ziemi:

prof. Jan Matuszkiewicz

Stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w minionym roku akademickim uzyskali:
dr Barbara Ciżkowicz – w zakresie pedagogiki
dr Lucyna Dziaczkowska– w zakresie pedagogiki na podstawie dorobku naukowego
dr Piotr Kostyło – w zakresie pedagogiki
dr Dariusz Dąbrowski – w zakresie historii – historii średniowiecza i nauk pomocniczych
dr Sławomir Zonenberg – w zakresie historii – historii średniowiecznej Polski

Stopień doktora habilitowanego w innych ośrodkach akademickich uzyskali:
Małgorzata Basińska: doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie psychologii
Maria Czaplicka-Jedlikowska: doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa
Małgorzata Furche-Jurczyk: doktor habilitowany sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka
Maciej Gloger – doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa
Aleksander Jankowski: doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie historii sztuki
Monika Jaworska-Witkowska: doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki
Arkadiusz Kaczyński: doktor habilitowany sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej dyrygentura
Wojciech Maliszewski: doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki
Andrzej Michalski: doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki
Robert Mielhorski: doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa
Marek Napierała: doktor habilitowany nauk o kulturze fizycznej w zakresie wychowania fizycznego
Piotr Siemaszko: doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa

Bożena Stawoska-Jundziłł: doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie historii
Michał Strzelecki: doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce
Beata Trojanowska: doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa rosyjskiego
Mariusz  Zasada: doktor habilitowany w dziedzinie edukacja w sporcie

W minionym roku 49 osób uzyskało stopień naukowy doktora. 34 z nich przeprowadziło przewody doktorskie na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego, 15 zaś w innych ośrodkach naukowych.

Na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego stopień naukowy doktora nauk humanistycznych uzyskali:

• w zakresie historii

Mariusz Ciesielski
Monika Opioła
Aneta Pindel
Anna Popielarczyk-Pałęga
Elżbieta Szubska-Bieroń
Wojciech Ślusarczyk

• w zakresie literaturoznawstwa

Romuald Rosiński

• w zakresie językoznawstwa

Natalya Zemlyanaya