Wmurowanie aktu erekcyjnego Biblioteki Głównej

15 kwietnia z okazji święta uczelni dokonano uroczystego podpisania aktu erekcyjnego budowy Biblioteki Głównej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście, władze województwa i miasta oraz wykonawcy obiektu. Kulminacyjnym momentem było złożenie podpisów pod dokumentem oraz wmurowanie go wraz z „kapsułą czasu” w powstający gmach Biblioteki.

Realizację inwestycji „Biblioteka Główna Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego” zaplanowano na lata 2010 – 2013. Całkowity koszt przedsięwzięcia oszacowany został na kwotę 60 807 142,86 zł.

Celem głównym projektu jest stworzenie nowoczesnej wielofunkcyjnej biblioteki naukowej, będącej jednocześnie ośrodkiem wymiany informacji oraz ogniwem komunikacji i wymiany myśli naukowej. Planowany budynek będzie biblioteką centralną Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.
Zakłada się, że biblioteka będzie pełniła swe funkcje nie tylko dla pracowników i studentów UKW, ale również dla całego środowiska naukowego Bydgoszczy i regionu; także dla mieszkańców miasta oraz uczącej się i studiującej młodzieży.

Nowoczesna biblioteka będzie miała możliwość skuteczniejszego niż dotąd wspierania procesu naukowo-dydaktycznego macierzystej uczelni i środowiska lokalnego, stanie się też ponadregionalnym centrum transferu wiedzy. Powiększając zasoby Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej (w ogólnopolskiej sieci bibliotek cyfrowych) przyczyni się do popularyzacji nauki poprzez otwarty dostęp do źródeł oraz rozpowszechni informację o regionie i dorobku naukowym uczelni.

Zobacz galerię zdjęć z uroczystości.