Nowe kierunki na naszym Uniwersytecie

Fizyczne podstawy kryminalistyki  (nowa specjalność na fizyce) oraz bezpieczeństwo narodowe – to nowości które UKW uruchomi w nadchodzącym roku akademickim 2011/2012.


Wiele dziedzin fizyki ma kluczowe znaczenie dla analizy sądowej. W policyjnych laboratoriach bada się np. balistykę pocisków, zderzenia pojazdów, wybuchy, ślady krwi itp. Ze względu na złożoność tych zdarzeń i związanych z nimi zjawisk konieczne jest specjalistyczne wykształcenie i umiejętności pozwalające na przeprowadzenie ich analizy. Stosuje się do tego różne techniki kryminalistyczne (np. mechanoskopia, daktyloskopia, fonoskopia, traseologia czy fotografia).
Laboratoria kryminalistyczne powszechnie zatrudniają fizyków, których stosunkowo łatwo przeszkolić w kierunku potrzeb i wymagań stawianych przez te jednostki. W planach mamy ścisłą współpracę z Komendą Wojewódzką Policji w Bydgoszczy (w ramach funkcjonującej umowy o współpracy pomiędzy naszymi instytucjami).
„Fizyczne podstawy kryminalistyki” to specjalność, która łączy ze sobą program studiów fizycznych, chemicznych i informatycznych w kryminalistyce. Dołączy do dwóch innych specjalności, które oddaliśmy do dyspozycji studentom: fizyki z informatyką oraz fizycznych podstaw mikroelektroniki.
Przewidujemy uruchomienie nowej specjalności na studiach I i II stopnia od roku akademickiego 2011/2012. Będziemy jedynym w Polsce i jednym z kilku na świecie uniwersytetów prowadzących taką specjalność.


Bezpieczeństwo narodowe to jeden z nowych kierunków w szkolnictwie wyższym. Jego studenci zapoznają się z różnorodną tematyką, m.in. z  problematyką bezpieczeństwa w sferze antyterrorystycznej i militarnej, uwarunkowań politycznych i ekonomicznych procesów zachodzących na świecie oraz zagrożeń ekologicznych. Głównym celem studiów jest przygotowanie studentów do pracy w zakresie zarządzania kryzysowego, które obejmuje zagadnienia zapobiegania (prewencji), zwalczania i likwidacji skutków najróżniejszych kryzysów, które dotknąć mogą państwo i społeczeństwo.
Absolwenci kierunku Bezpieczeństwo narodowe będą przygotowani do pracy w administracji rządowej i samorządowej, jak również w jednostkach gospodarczych, które mają obowiązek zatrudniać specjalistów ds. obronnych.
Studia Bezpieczeństwo narodowe uruchomione zostaną w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym, a prowadził je będzie Instytut Nauk Politycznych.