IV Międzynarodowa Konferencja o etyce w mediach: Media, Prawda, Rozwój.

Bydgoszcz po raz czwarty jest miejscem Konferencji „Etyka w mediach w dobie globalizacji”. Tegoroczny temat to „Media, Prawda, Rozwój”. Konferencja odbywać się będzie w gmachu Opera Nova, 11 maja od godz. 9.30.

Współorganizatorami konferencji są: Papieska Rada ds. Środków Społecznego Przekazu, Radio Watykańskie, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko - Pomorskiego, Urząd Miasta Bydgoszczy, Diecezja Bydgoska, Wyższe Seminarium Diecezji Bydgoskiej, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Kujawsko – Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy i Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w Konferencji. Pełniejsze informacje na stronie: www.konferencja.kujawsko-pomorskie.pl


- Coraz więcej skandali, a coraz mniej prawdy – tak według wielu specjalistów często prezentują się media na całym świecie.
- Prawda w mediach przegrywa – uważają przedstawiciele organizacji.
Dlatego coraz częściej lansuje się kampanię mającą na celu stworzenie alternatywnych źródeł informacji?


Problem "prawdy w mediach" jawi się dziś, w epoce postmodernizmu, jako nie lada wyzwanie. Są bowiem tacy, którzy twierdzą, iż dotarcie do jednej słusznej prawdy jest wręcz niemożliwe. Inni z kolei wymachują "prawdą" we wszystkie strony, przez co zamiast wartości, która powinna ściśle odpowiadać "twardej rzeczywistości", staje się ona nierzadko pustym słowem, znakiem bez desygnatu, kartą przetargową wykorzystywaną przez opozycyjne względem siebie opcje ideologiczne czy polityczne.


Czy jest sens przypominać o miejscu prawdy w przestrzeni mediów, tym bardziej, że ich przedstawiciele wydają się z premedytacją rozbijać ją na pomniejsze i relatywne części? Nawet jeśli zgodzimy się z tezą, że – w przeciwieństwie do minionych epok – trudno dziś jest mówić o jednej, bezwzględnej i niepodważalnej prawdzie, to jednak warto mieć na uwadze rzetelność naukową i dziennikarską, które wydają się być gwarantem zdrowej kondycji kultury ludzkiej.


Czwarta z kolei Konferencja Etyka w mediach w dobie globalizacji pragnie zająć się tematem wpływu Prawdy w mediach, a szczególnie Prawdy w Internecie na rozwój człowieka i społeczeństwa. W czasie dyskusji pragniemy zastanawiać się nad pojęciem  prawdy w mediach. Podejmiemy próbę odpowiedzi na kluczowe pytania: czy istnieje prawda w mediach i czy prawda obecna w mediach służy rozwojowi. Kolejnym ważnym elementem naszych badań będzie zagadnienie żartu w Internecie oraz pogłębiona refleksja nad sposobem używania Internetu przez młodzież. Obecna konferencja pragnie być głosem w dyskusji na ważna kwestie rozwoju człowieka i społeczeństwa. Pragniemy wspólnie szukać odpowiedzi na pytanie czy prawda w mediach jest możliwa i na ile używanie Internetu przez młode pokolenie jest okazją do rozwoju, a na ile zagrożeniem.