Dokumenty w bwa

W najbliższy piątek 6 maja 2011 w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy o godzinie 19.00 pokażemy dwa filmy Marii Zmarz-Koczanowicz: „Urząd” oraz  „Kocham Polskę”. Po projekcji jak zwykle spotkanie z reżyserem, na którym będzie można porozmawiać o pokazanych filmach jak i całej twórczości autorki. Wstęp na pokaz jest bezpłatny.

„Urząd”, Rok produkcji: 1986, czas trwania 16 min. - film ukazujący pracę komorników, pokazujący metody i sposoby ich pracy, zawierające autentyczne wypowiedzi komorników ale... zagrane przez aktorów gdyż bohaterowie nie zgodzili się zagrać przed kamerą. Film sprzed 25 lat - na ile ciągle aktualny - najlepiej samemu ocenić.

„Kocham Polskę”, Rok produkcji: 2007, czas trwania 55 min. - film o Młodzieży Wszechpolskiej,  ale pokazany z punktu widzenia dokumentalisty, a nie newsa czy politycznej dyskusji. Film stara się odpowiedzieć na pytania: Kim są ludzie tworzący tę organizację? Jakie są ich motywacje? Jaka jest ich droga życiowa? Co spowodowało, że zaangażowali się w działalność społeczną i polityczną? Co to znaczy – być Polakiem? Jak swój radykalny patriotyzm chcą zaszczepić innym?

Maria Zmarz-Koczanowicz ukończyła malarstwo na ASP we Wrocławiu w 1978 oraz reżyserię na Wydziale Radia i TV Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w 1982. Realizuje głównie filmy dokumentalne, ale jest także autorką teatrów telewizji i jednego filmu fabularnego.