Wioślarze UKW na regatach w Sankt Petersburgu

W niedzielę 12 czerwca 2011 roku, w dniu Święta Rosji, odbyły się na rzece Fontance w centrum St. Petersburga  Międzynarodowe Regaty w Sprintach Wioślarskich „Złote Wiosła". Rywalizowano na bardzo krótkim, bo 250- metrowym dystansie.

Ósemka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego była jedyną polską osadą pośród ponad 500 uczestników z 18 państw. Nasza osada,  w wyścigu ósemek akademickich, nieznacznie uległa w eliminacjach późniejszemu zwycięzcy biegu finałowego - ósemce Uniwersytetu Petersburskiego  i zajęła ostatecznie miejsca od 5-8.

Do udziału w regatach zaproszono wiele sław światowego wioślarstwa m.in. mistrzynię świata w jedynce kobiet Fridę Svensson (Szwecja), która wygrała swój bieg i wielokrotnego mistrza świata w jedynce Mahe Drysdale (Nowa Zelandia), który uległ w eliminacjach rewelacyjnie spisującemu się Rosjaninowi Denisowi Kleszniewowi.
Wśród gości regat obecny był zastępca gubernatora Petersburga Michaił Osievsky, pięciokrotny mistrz olimpijski Sir Steve Redgrave oraz kierownictwo Międzynarodowej Federacji Wioślarskiej FISA, która patronowało zawodom, prezydent Denis Oswald i dyrektor generalny FISA Matt Smith.

Regaty miały nie tylko aspekt sportowy, ale również  kulturalny. Odsłonięto m.in. słynną rzeźbę Iwana Szadra „Dziewczyna z wiosłem", która to stała się artystycznym symbolem Regat o Złote Wiosła.

Nasza ósemka startowała w składzie: Filip Śniadecki, Krzysztof Gwizdała, Piotr Kwiatkowski, Michał Kwiatoń, Jacek Czeczot, Marcin Szatkowski, Dawid Kalinowski, sternik Rafał Woźniak. Trenerem osady był Lech Olszewski, organizacyjnym i duchowym opiekunem Romuald Poślednik, a kierownikiem ekipy Prorektor ds. Organizacji i Rozwoju dr hab. Bernard Mendlik, prof. nadzw..