Stanowisko IBE w sprawie książki Józefa Banaszaka

Rada Instytutu Biologii Eksperymentalnej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego (Wydział Nauk Przyrodniczych) na posiedzeniu w dniu 14.06.2011 zajęła stanowisko w związku z publikacją książki „Wybrałem Bydgoszcz, Dzienniki 1989-2009" autorstwa Józefa Banaszaka, które zostało skierowane do JM Rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego:

"JM Rektor

Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego

Prof. dr hab. inż. Józef Kubik

Stanowisko Rady Instytutu Biologii Eksperymentalnej w związku z publikacją książki „Wybrałem Bydgoszcz, Dzienniki 1989-2009", autorstwa Józefa Banaszaka.

Rada Instytutu Biologii Eksperymentalnej odnosi się krytycznie do treści zawartych w książce „Wybrałem Bydgoszcz, Dzienniki 1989-2009", autorstwa Józefa Banaszaka, które przedstawiają w negatywnym świetle osoby życia publicznego, pracowników naszej uczelni oraz inne osoby, których działalność oparta jest na zaufaniu publicznym. Prof. Banaszak w sposób nieodpowiedzialny wielokrotnie formułuje obraźliwe opinie i komentarze pod adresem tych osób lub przedstawia w sposób nieuprawniony zdarzenia z życia osobistego naruszając tym samym ich godność osobistą. Postawę prof. Banaszaka uważamy za niedopuszczalną i nieetyczną, szkodliwą dla wizerunku naszej uczelni.

Rada Instytutu Biologii Eksperymentalnej wyraża oburzenie z faktu, że publikacja, która naraża dobre imię pracowników Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego oraz innych osób życia publicznego była współfinansowana z budżetu uczelni. Treści zawarte w książce kompromitują sponsorów tej publikacji.

W związku z powyższym, zwracamy się z prośbą do JM Rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego o podjęcie kroków w celu ochrony dobrego imienia pracowników uczelni oraz podjęcie działań dyscyplinujących prof. Banaszaka, a także wyjaśnienie wszelkich okoliczności, które doprowadziły do finansowania wyżej wymienionej publikacji ze środków uczelni.

Przewodniczący Rady Instytutu Biologii Eksperymentalnej

Prof. dr hab. Jarosław Burczyk"

Stanowisko Rady Instytutu Biologii Eksperymentalnej zostało przyjęte jednogłośnie i przedstawione Radzie Wydziału Nauk Przyrodniczych na posiedzeniu w dniu 14.06.2011.