Nowoczesny spektrometr trafił na UKW

Prawie 2.5 miliona złotych otrzymał Zakład Fizjologii i Toksykologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego na realizację zadania inwestycyjnego pn: „Chromatograf cieczowy ze spektrometrem mas wysokiej czułości do oznaczenia śladowych ilości Mikotoksyn i ich pochodnych w żywności, paszach, tkankach i płynach biologicznych wraz z oprzyrządowaniem".
Dotacja została przyznana decyzją Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z Funduszu Nauki i Technologii Polskiej.


29 czerwca sprzęt został dostarczony i zamontowany w Zakładzie Fizjologii i Toksykologii. Spektrometr QTRAP 5500 jest urządzeniem najnowszej generacji. Będzie wykorzystywany razem z chromatografią cieczową (HPLC), co pozwoli na oznaczenie szerokiej gamy związków z wysoką czułością i rozdzielczością. Ma to znaczenie w badaniach nad ksenobiotykami, związkami chemicznymi, występującymi w bardzo niskich stężeniach. Takimi substancjami są mikotoksyny, stanowiące potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt.

 

Aparatura będzie wykorzystywana do przeprowadzania badań prób żywności, pasz, a także tkanek i płynów biologicznych skażonych metabolitami patogenicznych pleśni - mikotoksynami.  Mikotoksyny stanowią trujące produkty przemiany materii określonych rodzajów pleśni, wywołujące patologiczne zmiany u ludzi i zwierząt. Jednocześnie wykorzystywana będzie do analityki innych substancji toksycznych i zanieczyszczeń środowiska. Badania oceniające toksyczność mikotoksyn dla człowieka i zwierząt należą zgodnie z Krajowym Programem Ramowym obecnie do strategicznych obszarów badawczych Rolnictwo i Żywność w zakresie działań 3.3 Weterynaryjna ochrona zdrowia publicznego.
Prowadzenie badań z wykorzystaniem spektrometru mas wysokiej czułości pozwoli na znaczne obniżenie granic wykrywalności oraz zwiększy spektrum oznaczanych związków.