Międzynarodowa szkoła matematyki na UKW

W dniach 4 - 18 września 2011 r. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego gościł międzynarodową szkołę matematyki Analytical and Computer Assisted Methods in Mathematical Models (ACAMIMM), która jest realizacją projektu typu kurs intensywny w ramach programu LLP Erasmus.

W przedsięwzięciu uczestniczyli studenci i wykładowcy takich uniwersytetów europejskich jak: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (koordynator projektu), Uniwersytet Śląski (Katowice, Polska), Karslruhe Institute of Technology (Karslruhe, Niemcy), University of Debrecen (Debrecen, Węgry), Aurel Vlaicu University of Arad (Arad, Rumunia),  Babes-Bolyai University (Cluj-Napoco, Rumunia), University of Craiova (Craiova, Rumunia), West University of Timisoara (Timisoara, Rumunia).

Celem przedsięwzięcia jest przekazanie studentom wiedzy i umiejętności z pogranicza trzech dyscyplin naukowych: matematyki, fizyki i informatyki. Studenci m.in. zapoznają się z komputerowymi metodami dowodzenia twierdzeń dotyczących równań funkcyjnych, a także nauczą się analizować matematyczne modele związane z fizyką kryształów fotonicznych. Metody dydaktyczne i zakres treści kursu przyczynią się do uatrakcyjnienia siatki studiów matematycznych poprzez wdrożenie kursu ACAMIMM do planów studiów na uczelniach tworzących konsorcjum. Kurs ten będzie dostępny także na platformie e-learningowej. Wielką zaletą kursu jest fakt, że najnowszymi we wspomnianych dziedzinach doniesieniami naukowymi dzielić się będą ich bezpośredni autorzy - profesorowie cenieni w europejskim świecie matematycznym.

Zajęcia letniej szkoły matematyki odbywały się w Instytucie Matematyki przy pl. Weyssenhoffa 11. Studenci uczestniczyli w zajęciach dydaktycznych, warsztatach kulturowych oraz zwiedzali miasto i jego okolice.

Koordynatorem tego projektu jest dr Katarzyna Chmielewska z Instytutu Matematyki UKW.

Kolejne edycje kursu odbędą się w Karslruhe (Niemcy) i Aradzie (Rumunia).