Zapraszamy na Bydgoską Niepokorną Jesień

Zapraszamy do udziału w cyklu imprez filmowo-fotograficznych "Bydgoska Niepokorna Jesień" (16-18.09.2011). Imprezy dbywają się w BWA i w Muzeum im. L. Wyczółkowskiego, wstęp na nie jest bezpłatny.

16.09.2011 (piątek)

godz. 18.00, Miejska Galeria Sztuki BWA

„DEKLARACJA NIEŚMIERTELNOŚCI" - reż. Marcin Koszałka, 29 minut, (prod. Polska, 2010)

Bohaterem filmu jest Piotr "Szalony" Korczak, jeden z najlepszych alpinistów. Reżyser skupia się na schyłku kariery wielkiego mistrza, prowokując go jednocześnie do refleksji nad tym, jak będzie wyglądało jego życie, gdy nie będzie już mógł się wspinać. To przejmująca opowieść o niemożności pogodzenia się ze starością i pragnieniu nieśmiertelności.

Nagrody dla filmu:

2010 - Kraków (Krakowski FF) - Nagroda Publiczności

2011 - Chicago (MFF) - Srebrny Hugo w kategorii: najlepszy film dokumentalny

2011 - Trento (MFF) - nagroda główna "Srebrna Gencjana" za "najlepszy wkład artystyczno-techniczny"

2011 - Gdańsk (Gdańsk DocFilm Festival) - wyróżnienie

2011 - Karlovy Vary (MFF) - Nagroda dla najlepszego filmu dokumentalnego do 30 minut

 

godz. 19.30, Miejska Galeria Sztuki BWA

zestaw etiud filmowych studentów PWSFTviT w Łodzi

 

godz. 18.30, Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego, Zespół Spichrzy przy ul. Grodzkiej 7-11

otwarcie wystawy fotografii  Krzysztofa Millera i grupy Slow Foto. Wystawie towarzyszyć będzie show slaid, stanowiący prezentację obrazów wojennych Krzysztofa Millera.

(K. Miller -  jeden z najznakomitszych polskich reportażystów wojennych, związany z Gazetą Wyborczą).

17.09.2011  (sobota)

godz. 18.00, Miejska Galeria Sztuki BWA

Otwarcie wystawy fotografii p.n. „ Rozłączone obrazy " („Disconnected images" ) „,przygotowanej przez Łódzką Szkołę Filmową, z udziałem wykładowców i studentów tej uczelni. To obszerny pokaz najciekawszych, wybranych  z kilku ostatnich lat prac  20 studentów i absolwentów łódzkiej filmówki, przygotowany specjalnie na bydgoską wystawę. To równocześnie pierwszy tak obszerny pokaz prac łódzkiej uczelni w naszym mieście. Wystawie fotografii będą towarzyszyły multimedialne prezentacje. Z tej okazji został przygotowany specjalny, obszerny  katalog  wystawy.

Wernisaż wystawy  fotograficznej Wally  Pfistera

( Wally  Pfister  -  jeden z najważniejszych współczesnych operatorów filmowych i równocześnie fotografików. Tegoroczny laureat Oskara za zdjęcia do filmu „Incepcja",  wcześniej aż 3-krotnie nominowany do tej nagrody. Autor zdjęć m.in. do filmów:

„ Memento", „Bezsenność", „Prestiż", „Batman - początek" ). Będzie to pierwsza w Polsce prezentacja  zdjęć  tego wybitnego artysty hollywódzkiego.

18 września (niedziela)

godz. 16.00 , Miejska Galeria Sztuki BWA

„YODOK STORIES" - reż. Andrzej Fidyk, 82 minuty, (prod. Norwegia/Polska, 2008)

Yodok to nazwa jednego z północnokoreańskich obozów koncentracyjnych. Wśród północnokoreańskich uciekinierów w Seulu Andrzej Fidyk odnalazł reżysera teatralnego, którego namówił do realizacji spektaklu o życiu w obozie. Do spektaklu zaangażowani zostali byli więźniowie obozu, którym udało się uciec do Korei Południowej. Siedmioro bohaterów uczestniczy w procesie tworzenia przedstawienia, którego scenariusz oparty jest na ich przeżyciach. Obraz totalitaryzmu w Korei Północnej, gdzie w obozach przebywa kilkaset tysięcy osób.

Nagrody dla filmu:

2008 - Warszawa, Festiwal Filmowy "Planete Doc Review"- Nagroda jury młodzieżowego

2009 - Jerozolima, Międzynarodowy Festiwal Filmowy - Nagroda Główna w kategorii: "In the Spirit of Freedom"

2010 - Los Angeles, Polish Film Festiva l- Hollywood Eagle Documentary Award

 

UWAGA! Bezpośrednio po filmie odbędzie się spotkanie z Andrzejem Fidykiem. Rozmowa dotyczyć będzie współczesnej sztuki dokumentu, a punktem wyjścia do rozmowy będzie film „Yodok Stories".

 

więcej na stronie MOK-u