MOK zaprasza liBeracko i koncertowo
19.09.2011 - poniedziałek
19.00 Cafe Pianola: Legenda Led Zeppelin - opowieść o zespole, prezentacja nagrań i fragmentów filmów. Prowadzenie Zdzisław Pająk.
Led Zeppelin - brytyjska grupa będąca jednym z pionierów hard rocka założona w Londynie. Uważana za jeden z najbardziej znaczących zespołów muzycznych w historii. Jej muzyka stanowi połączenie rocka, folku i bluesa z mniejszymi, lecz zauważalnymi, wpływami rockabilly, reggae, soulu, funku, muzyki klasycznej, celtyckiej, indyjskiej, arabskiej, popu, muzyki latynoskiej i country. Zespół sprzedał ponad 300 milionów płyt na całym świecie i ponad 111 milionów w samej Ameryce.
Skąd taka popularność? O tym opowie już ceniony dziennikarz muzyczny Zdzisław Pająk.
21.09.2011 - środa
10.00 Pałac Nowy w Ostromecku: Poranki Edukacyjne w Ostromecku.
W ramach projektu „W salonach i na szlaku przeszłości" Miejski Ośrodek Kultury w Bydgoszczy prowadzi cykl pod nazwą „Poranki edukacyjne w Ostromecku". Są to lekcje historii, muzyki i plastyki, połączone z prezentacją tego pięknego, zabytkowego obiektu (również dla osób niepełnosprawnych). Bezpłatna oferta adresowana jest do gimnazjów i liceów oraz innych placówek prowadzących zajęcia z młodzieżą.
Spotkania składają się z lekcji nawiązujących do historii i klimatu obiektu oraz prezentacji multimedialnych. Zapraszani do udziału są pasjonaci z Bydgoskiego Towarzystwa Heraldyczno - Genealogicznego, Klubu Środowisk Twórczych, Szkoły Muzycznej oraz innych organizacji współpracujących z MOK. Uczniowie mają szansę poczuć ducha minionych epok, poznać i zrozumieć zawiłą historię Pałacu - a co więcej - uczestniczyć w specjalnie przygotowanych na tę okazję - ciekawych i oryginalnych - lekcjach: historii, muzyki i plastyki. Wszelkie informacje: dorota@mok.bydgoszcz.pl
22.09.2011 - czwartek
18.00 K.A. Węgliszek: Tajemnice w Węgliszku - „Tajemnicze zdolności człowieka", prowadzenie Tadeusz Oszubski
O niezwykłych zdolnościach niektórych ludzi krąży tyle samo legend, co rzetelnych relacji. Jak dotąd, naukowcy i śledczy potwierdzili, że faktem są paranormalne zdolności Izraelczyka Uri Gellera, czy Krzysztofa Jackowskiego, jasnowidza-detektywa z Człuchowa. Jest nadzieja, że badania nad takimi fenomenami się rozwiną, bo pojawia się coraz więcej uczonych, którzy analizują tajemnicze przypadki, jak Amerykanin dr David Willey, wykładowca fizyki na uniwersytecie w Pittsburgu, badający dlaczego osoby, które w trakcie misteriów chodzą boso po rozżarzonych węglach, nie odnoszą ran. Inne obszary, bogato już udokumentowane, wciąż jednak czekają na zbadanie. Za przykład mogą tu służyć takie paranormalne zdolności ludzi, jak przyciąganie metalowych przedmiotów, niewrażliwość na ból, umiejętność lewitacji, materializacji i dematerializacji przedmiotów, czy zdolność zdalnego wzniecania ognia. Co więc w epoce natłoku informacji sądzić o takich tajemniczych zdolnościach człowieka? Czy są one tylko nowoczesnym mitem, czy jednak faktem?
19.00 Cafe Pianola: Spotkanie z liBeraturą - gośćmi cyklu będą Kinga Offert i Maciej Dobosiewicz, wieczór poprowadzi Marcin Karnowski.
Inspiracją dla działań Kingi Offert była kultura meksykańska, a dokładnie lucha libre (meksykańskie zapasy w stylu wolnym). Tak powstał El Más Santo - najsłynniejszy luchador (zapaśnik) w historii, superbohater Meksyku. Na początku El Más Santo miał zmierzyć się tylko z polską, szarą rzeczywistością i pojawić na ulicach Poznania. Projekt wymknął się jednak spod kontroli. Dzięki Internetowi postać wykreowana przez Kingę zdobyła setki fanów, którzy przesyłając zdjęcia figurek zapaśników wykonanych przez artystkę, przyłączyli się do kultu wielkiego El Más Santo. Przez ostatni rok Luchadores z modeliny zdążyli dotrzeć m.in. do Paryża, Rzymu, Tokyo, Berlina, Los Angeles, Nowego Jorku, Moskwy, Sao Paulo, Londynu, Hamburga, Guadalajahary, Amsterdamu, Strasburga i Sydney. Ich fotografie są na bieżąco publikowane na stronie internetowej www.elmassanto.com. Rok po starcie projektu, 23 kwietnia 2010 roku podczas wernisażu w Galerii Ego w Poznaniu zaprezentowana została książka „El Más Santo. Człowiek, który odmienił twarz Meksyku". Wydawnictwo składa się z dwóch części, pierwsza to powieść autorstwa Macieja Dobosiewicza z ilustracjami Kingi. W drugiej, albumowej części książki, można zobaczyć wybrane zdjęcia, przesłane przez fanów projektu z całego świata. [M. Karnowski]
24.09.2011 - sobota
20.00 K.A. Węgliszek: „Ex Usu" koncert z cyklu Instytut Muzyki Miejskiej - prowadzenie Tomasz Kaźmierski.
Nazwa zespołu - Ex Usu - pochodzi z języka łacińskiego i oznacza - na mocy zwyczaju; zwyczajnie. Odnosi się ona tak do naszych inspiracji, jak i do formy, której prostota najbardziej nam odpowiada. Staramy się jednak nie zamykać i nie szufladkować tego, co robimy w kategoriach muzyki, określanej jako folk, ale zaliczać nasz repertuar do szeroko rozumianej muzyki alternatywnej, którą na własne potrzeby określamy mianem - etno-trans.
W dorobku Ex Usu można usłyszeć elementy muzyki dawnej. Obok agresywnych motywów rytmicznych, wspieranych gitarą, czy lirą korbową, występują łagodne brzmienia oparte na melodii granej przez cytrę, flety i urozmaicane łagodnymi wokalizami.
Dziś Ex Usu to kwartet, w skład którego wchodzą: Daniel Biesiada - gitara, lira korbowa, flet, instrumenty perkusyjne, Marcin Pietrzak - perkusja, Krzysztof Gałązka - bas, instrumenty perkusyjne i Marek Promiński - gitara, instrumenty perkusyjne. Zespół współpracuje z wokalistkami: Martyną Krajewską i Martyną Renk. Na swoim koncie mamy kilka sukcesów: wygrana w kujawsko - pomorskim przeglądzie piosenki, I nagroda w przeglądzie muzyki akustycznej, wyróżnienia, dobre recenzje w lokalnej prasie i rozgłośniach radiowych. Utwór Ex Usu -Nojs - został wydany na dostępnej w kraju i za granicą kompilacji płytowej The Best Of Polish Smooth Etno Jazz Folk. W 2002 r. zarejestrowaliśmy też płytę demo pod tytułem Zwyczajnie, którą wydaliśmy w skromnym nakładzie, korzystając ze środków własnych. Obecnie zespół łagodnie skręcił stylistycznie. Coraz mniej słychać w naszej muzyce pogańskich i historycznych brzmień, które wypierane są (choć nie całkiem) przez transowe klimaty. Zapowiedź zmiany słychać na nagranym przez nas (2011 r.) nowym materiale. [inf. Piotr Komosiński ]
„Płytka młodej polskiej grupy Ex Usu ukazała się bez wielkiego szumu medialnego. Nie ma jej w wielkich sklepach muzycznych, ani zwykłych, ani internetowych. A szkoda, bo muzyka to przede wszystkim ciekawa.
Zaczyna się od francuskiego "Turdion", tu zaśpiewanego po prostu jako "Intro". Później mamy już same utwory autorskie członków zespołu.
"Mazzatello" ma w sobie coś z ducha muzyki dawnej, a z drugiej strony również coś z transowości grupy Dead Can Dance. Podobne skojarzenia budzi również utwór "4a". Czyżby nawiązanie do wytwórni 4AD?
Z kolei "Taniec" kojarzy się z brzmieniami innego polskiego zespołu, mowa tu mianowicie o White Garden i ich przestrzennej, często autorskiej muzyce.
Rewelacyjnie brzmi tu "Oberek", jest dość ciężki, zdecydowanie folk-rockowy. I po prostu fajny.
Ex Usu proponuje muzykę bardzo dojrzałą, na swój sposób art folkową. Dzieje się w niej sporo, dlatego też szkoda by było, gdyby album przeszedł bez echa".
http://www.folkowa.art.pl/ex-usu-zwyczajnie-recenzja-1750.html
26.09.2011 - poniedziałek
18.00 Cafe Pianola: Życie i twórczość Stefana Grabińskiego. Tadeusz Krajewski zaprezentuje postać mistrza polskiej literatury grozy.
Stefan Grabiński urodził się 26 lutego 1887 roku w Kamionce Strumiłowej nad Bugiem w inteligenckiej rodzinie galicyjskiej. Dzieciństwo i młodość spędził w Łące pod Samborem, ale tuż po śmierci ojca, wraz z rodziną, przeniósł się do Lwowa, gdzie, w tamtejszym liceum bernardynów, w 1905 roku ukończył szkołę średnią. Zaraz potem wstąpił na wydział filologiczny Uniwersytetu Lwowskiego. Studiował literaturę polską i filologię klasyczną pod kierunkiem Wilhelma Bruchnalskiego i Józefa Kallenbacha. Tam też poznał Stanisława Łempickiego, Juliusz Kleinera, Stanisława Kota oraz Stefana Wierczyńskiego. Po skończeniu studiów pracował jako polonista w państwowych i prywatnych gimnazjach lwowskich. Poważnie zaawansowana gruźlica sprawiła, że w 1931 roku przeszedł na wczesną emeryturę i zamieszkał w Brzuchowicach - małym kurorcie niedaleko Lwowa. Zmarł we Lwowie 12 listopada 1936 roku.
Stefan Grabiński stworzył swoisty, rozpoznawalny styl literacki, oparty na zestawieniu tradycyjnej, realistycznej narracji z elementami języka poetyckiego. Charakterystyczne dla prozy Grabińskiego są zapadające w pamięć fikcyjne nazwiska i nazwy miejscowości. Największe uznanie zyskał Grabiński jako nowelista., choć jest także autorem trzech dramatów („Willa nad morzem", „Zaduszki", „Larwy"), wystawianych na scenach teatralnych Warszawy, Lwowa i Krakowa.
21.00 K.A. Węgliszek: Jazzowy Poniedziałek - zespół Around Jazz Quintet zaprezentuje twórczość Cheta Bakera
Zapraszamy na jazzowy poniedziałek z towarzyszeniem zespołu Around Jazz Quintet w składzie: Miłosz Gawryłkiewicz (trąbka), Szymon Łukowski (saksofon), Michał Gozdek (fortepian), Grzegorz Nadolny (kontrabas), Artur Lawrenz (perkusja).
Chet Baker, właśc. Chesney Henry Baker Jr. (ur. 23 grudnia 1929 w Yale, Oklahoma[1] - zm. 13 maja 1988 w Amsterdamie) - amerykański trębacz jazzowy. W swojej karierze współpracował m.in ze Stanem Getzem, Charliem Parkerem i Dexterem Gordonem. Sławę zdobył poprzez grę w kwartecie z Gerrym Mulliganem (1952-1953). Od 1954 rozpoczął występy z własnymi zespołami, a od 1957 także jako solista. Od 1954 również śpiewał. Zginął śmiercią samobójczą, wypadając z okna hotelowego. Chet Baker jest reprezentantem cool jazzu, a także jednym z najbardziej cenionych trębaczy jazzowych lat 50.
27.09.2011 - wtorek
19.00 Cafe Pianola: Spotkanie Klubu Środowisk Twórczych
28.09.2011 - środa
Książka w ruch!
28 września między godz. 17 a 20 w Pianoli będzie można wymienić się książką. Warunkiem uczestnictwa jest przyniesienie ze sobą książek a następnie wpisanie dedykacji dla osoby zainteresowanej daną lekturą. Książki zostaną w Pianoli pod opieką jej pracowników i do końca trwania kongresu będzie można do niej przyjść się powymieniać. Inaugurację akcji urozmaici występ Bartka Chwastka z jego projektem muzycznym Yaki-Yaki. Yaki zagra na gitarze motywy flamenco wzbogacone elektronicznym brzmieniem. Zapraszamy! Prowadzenie Dominika Kiss-Orska.
18.00 K.A. Węgliszek: Spotkanie autorskie z Robertem Mielhorskim.
Robert Mielhorski urodził się w 1967 roku. Jest poetą, krytykiem literackim, historykiem literatury. Pracuje na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Debiutował w prasie w roku 1989. Współtworzył „Kwartalnik Artystyczny". Opublikował pięć zbiorów poetyckich (ostatni, „Kartka z Lisbony", w roku 2003), książkę prozatorską „Rozpadlina" oraz tom krytycznoliteracki „Na własny rachunek".Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i PEN Clubu. Wiersze publikował m.in. w „Twórczości", „NaGłosie", „Nowym Nurcie", „Sycynie", „Toposie", „Kresach", „Wyspie", „Studium". Mielhorski to były współpracownik „PAL-u" i „Frazy", obecnie „Nowej Okolicy Poetów", a także stypendysta Ministra Kultury.
Książka w ruch!
29.09.2011 - czwartek
18.00 K.A. Węgliszek: Koncert Muzyki Chińskiej - współorganizacja z Muzeum Okręgowym im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.
Muzyka chińska jest najstarszą ze wszystkich. Sposób śpiewania odbiegał od naturalnego sposobu wydobywania dźwięków i zbliżał się do towarzyszących mu instrumentów. Słowa miały większą wagę niż melodia. Muzyką często zajmowali się cesarze. Powstała wówczas twórczość wokalna, ludowa i kameralna.
Muzyka wyrastała z filozofii. Ideał to dźwięki brzmiące długo, wprowadzające słuchacza w określony stan emocji. Muzyka pomagała osiągnąć spokój. Pierwszą instytucją muzyczną było Cesarskie Biuro Muzyki. Muzyka wokalna została rozwinięta na gruncie obrzędów i biesiad. Muzykę wokalną wykonywano a capella lub z towarzyszeniem instrumentów. Wiadomości na temat starożytnej muzyki chińskiej czerpie się z obserwacji dzisiejszej muzyki tradycyjnej. W obecnych czasach pieśni są wykonywane na wzór starożytnych pieśni obrzędowych, religijnych, historycznych.