Rewitalizacja dróg wodnych - nowatorski, jedyny w Polsce kierunek

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego jako pierwszy w kraju i w Europie będzie prowadzić nowatorski kierunek: Rewitalizacja dróg wodnych. Autorami projektu są: prof. dr hab. Zygmunt Babiński i mgr Sylwia Barwińska z Instytutu Geografii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Pomysł i potrzeba utworzenia takiego kierunki zrodził się podczas organizowanej cyklicznie konferencji, poświęconej rewitalizacji drogi E-70 łączącej Wisłę z Odrą.

 

RDW będzie kierunkiem inżynierskim i będzie trwać będzie 3,5 roku. Realizowany będzie w systemie stacjonarnym i niestacjonarnym. Założeniem autorów jest prowadzenie go po kilku latach dwujęzycznie - jednocześnie w języku polskim i angielskim. Absolwent ukończy go z tytułem inżyniera.

 

Rekrutacja na nowy kierunek zacznie się na przełomie października i listopada, a studenci rozpoczną zajęcia od semestru letniego 2011/2012.

 

Przy realizacji nowego kierunku i innych działań naukowych i badawczych Instytut Geografii skorzysta z oferowanej współpracy, co zapewni uatrakcyjnienie tego kierunku i realizację celów m.in. praktycznego utrwalania wiedzy i kształtowania umiejętności w podmiotach zajmujących się problematyką dróg wodnych. 

 

Innym celem strategii, którą będzie realizować nowy kierunek, jest przygotowywanie do aktywnego i odpowiedzialnego uczestniczenia w życiu społecznym, kulturalnym i gospodarczym - w wymiarze lokalnym, narodowym i globalnym. Rewitalizacja Dróg Wodnych będzie realizowała podstawowe zadanie, jakim jest podnoszenie jakości i upowszechnianie nowoczesnych metod kształcenia, czy zwiększenie współpracy między szkołami wyższymi a gospodarką. Dotyczy to także kształcenia specjalistów w zakresie szkodliwych dla działalności człowieka zjawisk, takich jak występowanie powodzi, czy niewłaściwa gospodarka człowieka (funkcjonowanie zapór wodnych i ich wpływ na środowisko – co zapewnia program dydaktyczny nowego kierunku, ujęty w siatce godzin.

Zmiany w kształceniu, polegać mają na znaczącym zwiększeniu nacisku na kształtowanie umiejętności samodzielnego rozwiązywania problemów oraz dwujęzyczności kształcenia na nim (docelowo ma to być kierunek prowadzony w języku polskim i angielskim).

Podstawę przyjęcia kandydatów na pierwszy rok studiów stanowić będą wyniki egzaminu maturalnego lub egzaminu dojrzałości.

 

Przyjęcie kandydatów na pierwszy rok studiów odbywać się będzie na podstawie rankingu średniej ocen (punktów) uzyskanej na egzaminie maturalnym („nowa matura”, matura międzynarodowa) lub na egzaminie dojrzałości („stara matura”). Kandydatowi, który na egzaminie maturalnym lub na egzaminie dojrzałości zdawał chemię, fizykę i astronomię, geografię lub biologię, liczbę przyznanych punktów za wymienione przedmioty podwyższa się o 20 %.

 

Planowa liczba przyjęć:

30 studentów na stacjonarne studia pierwszego stopnia

30 studentów na niestacjonarne studia pierwszego stopnia