Pierwsza w historii uczelni taka obrona doktoratu

Dnia 11 października br. na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy rozprawę doktorską obronił Christian Bährens, uzyskując tytuł doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej – Dyrygentura.

Christian Bährens jest dyrygentem chóralnym i pedagogiem pracującym w Berlinie. Wybrał bydgoski uniwersytet, ponieważ od 1985 roku jest zaprzyjaźniony z Bydgoszczą. Współpracuje z Chórem Akademickim Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, a także koncertuje w Bydgoszczy ze swoim chórem. On sam jako flecista występował w Filharmonii Pomorskiej.
Jest pierwszym w historii uniwersytetu obcokrajowcem, który doktoryzował się w zakresie edukacji muzycznej. Promotorem pracy doktorskiej był dr hab. Bernard Mendlik, prof. nadzw., a recenzentami: prof. dr Włodzimierz Lech Puchnowski z Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie oraz dr hab. Arkadiusz Kaczyński prof. nadzw..

Christian Bährens posiada ponad dwudziestoletnie doświadczenie w pracy jako dyrygent chóralny. Po studiach muzycznych doskonalił umiejętność dyrygentury chóralnej na kursach mistrzowskich m.in. u Laszlo Heltaya i Heinza Henninga, hospitując znane zespoły międzynarodowe, jak np. CBSO Birmingham, St. John’s College Choir Cambridge. W ciągu ostatnich dwudziestu lat zdobył szczególne kompetencje w dziedzinie funkcjonalnej emisji głosu, z których korzystają chóry berlińskie oraz spoza Berlina, zapraszające go na warsztaty. Owa szczególna, wysoka jakość dźwięku z czasem stała się znakiem firmowym jego chórów. Założony przez niego w 1984 r. chór Wilmersdorfer Kammerchor jest dziś bardzo dobrym, chętnie słuchanym szczególnie w Berlinie, zespołem.