Kolejna nominacja profesorska na UKW

5 października 2011 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski wręczył akty nominacyjne 71 nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. Akt nominacyjny otrzymała Barbara Kieliszewska-Rokicka, profesor nauk biologicznych z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

 

Życiorys naukowy:

Barbara Kieliszewska-Rokicka jest specjalistą w dziedzinie fizjologii roślin i grzybów. Stopień doktora nauk przyrodniczych w zakresie fizjologii roślin uzyskała na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a stopień doktora habilitowanego w Instytucie Botaniki PAN im. Władysława Szafera w Krakowie. Przez wiele lat była pracownikiem naukowym Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku. W ramach stypendium Ministerstwa Rolnictwa Królestwa Holandii, pracowała przez 3 miesiące na Uniwersytecie Rolniczym w Wageningen (Holandia), gdzie uczestniczyła w badaniach wpływu endogennych regulatorów wzrostu na procesy enzymatyczne towarzyszące kiełkowaniu nasion. Odbyła wiele staży naukowych, szkoleń i konsultacji w ośrodkach zagranicznych. Brała udział w kilkudziesięciu konferencjach krajowych i zagranicznych. Uczestniczyła w Międzynarodowych Sympozjach Mikoryzowych (Praga, Grenada, Montreal), w Międzynarodowych Spotkaniach Specjalistów w Dziedzinie  Wpływu Zanieczyszczeń Powietrza na Ekosystemy Leśne (Drezno, Florencja, Murten), oraz w innych sympozjach, których tematem były wpływy zanieczyszczeń powietrza, gleby i zmian klimatu na lasy.

 

Od 2001 r. pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego (dawniej Akademia Bydgoska). W latach 2002–2007 pełniła funkcję kierownika Pracowni Fizjologii Roślin w Zakładzie Biologii Eksperymentalnej, Instytutu Biologii i Ochrony Środowiska UKW. W 2007 została powołana na stanowisko kierownika Zakładu Mikologii i Mikoryzy, który zorganizowała od podstaw i zainicjowała badania bioróżnorodności zbiorowisk grzybów oraz związków symbiotycznych roślin z grzybami mikoryzowymi w warunkach antropopresji. Od 30 listopada 2005 r. jest Rzecznikiem Dyscyplinarnym dla nauczycieli akademickich UKW, a od roku 2008 pełni funkcję Pełnomocnika Dziekana Wydziału Nauk Przyrodniczych UKW ds. Przewodów Doktorskich. Była promotorem około 60 prac licencjackich, 40 prac magisterskich oraz trzech prac doktorskich, a także recenzentem dwóch prac doktorskich. Prowadzi zajęcia z takich przedmiotów jak: fizjologia roślin i grzybów, systematyka i biologia grzybów, ekofizjologia roślin, kultury in vitro roślin, różnorodność biologiczna gleby.

Jest autorką lub współautorką 156 opublikowanych prac naukowych. Jej prace ukazały się w renomowanych czasopismach naukowych, takich jak Planta, New Phytologist, Soil Biolody and Biochemistry, Plant and Soil, Water, Air and Soil Pollution, Environmental Pollution, Chemosphere, Plant Physiology, Agriculture, Ecosystems and Environment, Mycorrhiza i in. Jest też autorką rozdziałów w 13 monografiach. Recenzowała wiele projektów badawczych dla KBN, MNiSW, NCN oraz wykonała ok. 40 recenzji wydawniczych. Brała udział w realizacji wielu projektów badawczych krajowych, w tym projektu finansowanego przez Fundację Nauki Polskiej i projektu finansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Uczestniczyła też w realizacji projektów międzynarodowych, finansowanych ze środków zewnętrznych, w tym przez USDA Forest Service i USDA Office of International Cooperation and Development oraz przez Unię Europejską. W latach 2007-2010 uczestniczyła w Europejskiej Sieci Doskonałości EVOLTREE. Od roku 2006 bierze udział w pracach Europejskiego Programu Współpracy w Dziedzinie Badań Naukowo-Technicznych (COST). Od roku 2009 jest członkiem komitetu kierującego Akcją COST FP 0803 (“Belowground carbon turnover in European forests”) i wice-przewodniczącą grupy roboczej WG2: „Mycorrhizal mycelia biomass and turnover„. 

 

Gratulujemy pani Profesor i życzymy dalszych sukcesów!