W maju rozpoczynamy rekrutację na studia! Co mówią studenci o swoich kierunkach? (Część 1)

W maju rozpoczynamy rekrutację na studia! Jeśli jeszcze nie wybrałeś kierunku kształcenia, przeczytaj, co mówią studenci i absolwenci UKW.


Paweł Chełminiak, student drugiego roku wychowania fizycznego i czwartego roku geografii

Moim macierzystym kierunkiem jest geografia. Po ukończeniu drugiego roku, wysokie wyniki w nauce umożliwiły mi podjęcie dodatkowego kierunku studiów. Jako drugi kierunek wybrałem wychowanie fizyczne. Uważam, że to bardzo dobre uzupełnienie studiów geograficznych o specjalności turystyka. Wychowanie fizyczne jest w moim mniemaniu kierunkiem wyjątkowym, gdyż stwarza możliwość rozwoju zarówno intelektualnego, jak i fizycznego. To połączenie przedmiotów teoretycznych takich, jak: anatomia, biologia, fizjologia oraz sprawnościowych, np.: metodyka pływania, gimnastyka czy gry zespołowe. Studia, które wybrałem wzbogacają mnie pod każdym względem. Dzięki nim zdobywam kompleksową wiedzę dotyczącą budowy i mechanizmów działania organizmu człowieka, a także metodyki różnych dyscyplin sportowych. W ramach zajęć dodatkowych, studenci wychowania fizycznego i nie tylko, mają możliwość realizacji swoich zainteresowań sportowych w sekcjach AZS-u, pod okiem doświadczonych trenerów. Myślę, że nasza uczelnia wspiera osoby aktywne i daje im możliwość rozwoju. Jeśli ktoś kocha sport i chce studiować ciekawy kierunek, brać udział w interesujących zajęciach dydaktycznych i sportowych prowadzonych przez wykwalifikowaną, kompetentną i życzliwą studentowi kadrę, to wychowanie fizyczne jest właśnie dla niego.


Maciej Świderski, student trzeciego roku fizyki o specjalności fizyka z informatyką

Dlaczego warto studiować fizykę? Ponieważ jest to bardzo oryginalny kierunek. Oryginalny z powodu połączenia fizyki z bardzo ważną w dzisiejszych czasach informatyką. Zespolenie to sprawia, że z jednej strony uczymy się inaczej postrzegać świat i próbujemy zrozumieć mechanizmy, które nim rządzą, a z drugiej strony poznajemy dziedzinę, bez znajomości, której trudno byłoby funkcjonować w dzisiejszym świecie, a już na pewno znaleźć pracę. Co dalej, po trzech latach zgłębiania wiedzy w zakresie fizyki i informatyki? Odpowiedź jest prosta. Można dalej zajmować się fizyką, dzięki uruchomionym studiom uzupełniającym. A po zdobyciu tytułu magistra, na fizyków z dyplomem czekają zagraniczne ośrodki badawcze. Można pójść też w stronę informatyki, na przykład rozpocząć studia inżynierskie z informatyki w naszej uczelni. Bardzo ambitne osoby, mogą zrobić to nawet podczas studiowania fizyki. Uczelnia jest otwarta na wszelkie inicjatywy studenckie.
Jednak nie samą nauką człowiek żyje, a na pewno nie student. Na szczęście, w ramach twórczego spędzania wolnego czasu, działają prężnie dwa koła naukowe (jedno dla fizyków, drugie dla informatyków), więc każdy ma okazję rozwijać swoje pasje. Na roku studiuje około 50 osób. Sprawia to, że ludzie są zżyci, nie ma wyraźnego podziału na grupy.
Nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć wytrwałości wszystkim obecnym studentom fizyki i powodzenia wszystkim przyszłym. Do zobaczenia w naszej uczelni.


Radosław Cichański, absolwent politologii

Do wyboru kierunku politologia skłoniły mnie zainteresowania szeroko pojętą polityką. Wybór okazał się bardzo trafny. Studenci tego kierunku mają możliwość zapoznania się z różnymi dziedzinami wiedzy: socjologią, filozofią, ekonomią, religioznawstwem, historią XX wieku. Spośród przedmiotów kierunkowych warto wymienić: idee zjednoczonej Europy, historię Unii Europejskiej, polskie systemy polityczne, antropologię kulturową, politykę społeczną, prawo wspólnotowe, gospodarkę europejską, administrację publiczną w Europie.
W Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego działa Koło Naukowe Studentów Politologii, które zrzesza wielu studentów chcących rozwijać swoje zainteresowania. Studenci organizują spotkania z politykami, dziennikarzami, sekretarzami ambasad.
To, co z pewnością zainteresuje przyszłych studentów, to rynek pracy. Absolwenci kierunku politologia mogą podjąć pracę w administracji rządowej i samorządowej, organach partii politycznych, ośrodkach badań opinii publicznej, w sztabach wyborczych, w mediach.


Magdalena Rochecka, studentka piątego roku edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej

Moją pasją od lat jest muzyka. Wybierając studia, kierowałam się możliwością kształcenia w zakresie dyrygentury. Po ukończeniu studiów magisterskich, chciałabym kontynuować naukę na studiach doktoranckich. Instytut, od września 2005 roku, posiada prawo doktoryzowania w dziedzinie sztuki muzycznej, która mnie interesuje.
Studenci kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej uczestniczą w koncertach, audycjach muzycznych, warsztatach, które pozwalają wykorzystać wiedzę teoretyczną i praktyczną, zdobywaną podczas studiów. Mają również możliwość artystycznego rozwoju w Kole Naukowym Studentów Muzyki oraz w różnych zespołach muzycznych. Z pewnością dużym atutem UKW jest Chór Uniwersytecki, który koncertuje z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej oraz jego udział w konkursach i festiwalach, zarówno krajowych, jak i zagranicznych.


Uwaga!
Wkrótce kolejne wypowiedzi studentów i absolwentów Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.