Konkursy Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej zaprezentowała swój program na 2012 rok, proponuje kilkanaście  programów o charakterze konkursów, skierowanych do naukowców wszystkich dziedzin, będących na różnych etapach kariery badawczej.

Programy realizowane w ramach Działania 1.2: „Wzmocnienie potencjału kadrowego nauki” Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka:

Program TEAM - finansowanie projektów z udziałem młodych naukowców, realizowanych w najlepszych zespołach badawczych

Celem programu jest zwiększenie zaangażowania młodych uczonych – studentów, doktorantów i młodych doktorów – w prace badawcze w obszarze Bio, Info, Techno, realizowane w najlepszych zespołach i laboratoriach naukowych w Polsce. Program jest adresowany do liderów zespołów naukowych, posiadających zespół badawczy lub tworzących nowe zespoły. Finansowanie w programie obejmuje stypendia dla studentów, doktorantów i młodych doktorów przyjętych do zespołu w drodze konkursu oraz grant badawczy w wysokości zależnej od liczby zatrudnionych doktorantów i młodych doktorów. Łączna wysokość obu części subsydium może wynosić ok. 460 tys. zł rocznie. Projekty mogą być realizowane nie krócej niż 2 lata i nie dłużej niż do końca czerwca 2015 r. Termin składania wniosków: 15 marca 2012 r.

Program HOMING PLUS - subsydia dla młodych uczonych zachęcające do podjęcia pracy badawczej w Polsce.

Celem programu jest zachęcenie młodych uczonych do powrotu (w przypadku uczonych polskich) lub przyjazdu do Polski (w przypadku uczonych z zagranicy) i dynamizowanie rozwoju ich karier naukowych poprzez stworzenie im satysfakcjonujących warunków pracy w Polsce i wspieranie ich międzynarodowej współpracy naukowej. Finansowanie w programie obejmuje grant badawczy oraz stypendia dla laureata i maksymalnie trzech studentów wyłonionych w konkursie. Łączna wysokość obu części subsydium wynosi do 280 tys. zł rocznie. Projekt realizowany w ramach programu może trwać od 1 roku do 2 lat. Terminy składania wniosków: 15 marca i 15 października 2012 r.

Program POMOST - granty dla rodziców ułatwiające powrót do pracy naukowej

Finansowanie projektów realizowanych przez badaczy powracających do pracy naukowej po przerwach związanych z opieką nad dzieckiem. Projekty mogą być realizowane przez osoby będące na etapie stażu podoktorskiego, zdobywania samodzielności naukowej lub powrotu do samodzielnej pracy naukowej. Finansowanie w programie obejmuje grant badawczy oraz stypendia dla maksymalnie trzech podopiecznych (studentów lub doktorantów) wyłonionych w konkursie. Łączna wysokość obu części grantu wynosi 140 000 zł rocznie. Projekt może trwać od 1 roku do 3 lat i może być realizowany w niepełnym wymiarze zatrudnienia. Terminy składania wniosków: 15 marca i 15 października 2012 r.

Program VENTURES - wspieranie innowacyjnych projektów realizowanych przez młodych uczonych

Celem programu jest zwiększenie liczby innowacyjnych projektów realizowanych przez młodych uczonych i zachęcenie studentów, absolwentów i doktorantów do podejmowania pracy naukowej, której wyniki mogą znaleźć zastosowanie w innowacyjnej gospodarce. Finansowanie w programie obejmuje imienne stypendium laureata oraz grant badawczy w wysokości zależnej od rzeczywistych kosztów prowadzonego projektu, jednak nie więcej niż 35 000 zł rocznie. Projekty mogą być realizowane w okresie od 1 roku do 3 lat. Terminy składania wniosków: 30 marca i 31 października 2012 r.

Więcej na stronie: www.fnp.org.pl