Prof. Burczyk kandydatem do tytułu „Bydgoszczanina Roku 2011”

Prof. dr hab. Jarosław Burczyk z Instytutu Biologii Eksperymentalnej UKW został nominowany do tytułu „Bydgoszczanina Roku 2011” w plebiscycie organizowanym przez Express Bydgoski. Już dziś poznamy laureatów tego plebiscytu.
Prof. J. Burczyk jest jednym z najbardziej aktywnych pracowników naszej uczelni. Tytuł profesora otrzymał w wieku 41 lat. Jest specjalistą w zakresie genetyki populacyjnej. Autor ponad 60 prac naukowych opublikowanych w większości w renomowanych czasopismach z tzw ‘listy filadelfijskiej’. Kierownik lub wykonawca ponad 25 projektów badawczych. W ostatnim czasie pozyskał dla uczelni dwa duże projekty badawcze w ramach programów ramowych Unii Europejskiej (EVOLTREE – 6PR UE; FORGER – 7PR UE).
Z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego nieprzerwanie związany od 1993 roku. Obecnie jest Dyrektorem Instytutu Biologii Eksperymentalnej. Stworzył od podstaw Katedrę Genetyki, jednostkę liczącą się na polskiej i międzynarodowej mapie naukowej. Stypendysta Fundacji Fulbrighta, Fundacji Kościuszkowskiej, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Laureat Nagrody Prezesa Rady Ministrów (2000) oraz Nagrody Naukowej Prezydenta Miasta Bydgoszczy (2009). Wiele uwagi przykłada do współpracy pomiędzy uczelnią a szkołami Bydgoszczy organizując lub współorganizując seminaria, olimpiady tematyczne i cykle wykładów z zakresu szeroko pojętej biologii skierowane do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych.